bugün

artık kişiyi sevmekten ziyade kişiye olan saplantıdır ardından kıskançlığın boyutuda buna oranla değişerek hastalık kıvamını yakalar.
obsesyon + paranoya tadında bir tutumla kişinin kendine ve etrafındakilere hayatı zehir etmesine neden olan rahatsızlıktır.
sevdiğiniz biriyse tedavi ettirin, değilse mümkün olduğunca uzak tutun kendinizden.
isyan ettirecek,kişiye yol verilecek durumdur. birlikteliklerde de bireylerin kendilerine özel bi sosyal hayatları vardır ve bu hayatı abuk kıskançlıklarla zehir etmenin hiç bir anlamı yoktur.
(bkz: kıskanma beni öyle herkesten buz gibi soğurum senden)
erkeğin, kadından yaşça çok büyük olduğu ilişkilerde, erkek tarafında gözlenebilen durum.

dip not: başkası söylerse kırılırım, ben yazayım; tesbit sıçtım.
adı üstünde hastalıktır. eğer sevgiliyi kıskanma boyutunda ele alırsak, aşırılık bir müddet sonra güvensizliğe dönüşür ki bu güvensizlik de kişinin hem kendisine, hem de karşı tarafa duyduğu güvensizliktir. sevgili tabi ki kıskanılır onu koyduğunuz yer diğer arkadaşlarınızdan tabiki farklıdır falan ama aşırılık bir yerden sonra farklı boyutlarda karşımıza çıkar ve aradaki sevgi bağını da yavaş yavaş koparır.
ve sonuç: tutsaklık. *
(bkz: paranoyik bozukluk)