bugün

kara kule'nin açık ara farkla olmasa da kazanacağı karşılaşma.
kime göre neye göre??

(bkz: kaynak götüm)
doğrusu için;

(bkz: gandalf vs harry potter)
birisi* bir boka benzemeyen ilk üç kitabını zar zor bitirip gerisini tamamlamak için hiçbir çaba sarf etmediğim, tırt bir seridir. diğeri* ise yedisini de on birer kere hatim ettiğim, hayatıma yön veren seridir.
harry potter la beraber büyürsün. annen, baban almıştır, birinden hediye gelmiştir ya da popülerliğine vurulup almışsındır. okurken beraber büyürsün. senin yaşın arttıkça serinin hitap şekli değişir kalınlığı artar puntosu küçülür. bir kere okudun mu kendine sıkı sıkı bağlar. benim için biraz da kara kuleye hazırlık niteliğindedir.

kara kuleye ise artık zevkin, rengin belli olduğunda başlarsın. harry potterla büyümüş genç olarak kulenin tutkunu olursun.

kara kuleye her yaştan insan bugün başlasa sever, beğenir. ama harry potter 90'ların çocukları 2000'lerin gençleri için derin anlamlar taşır. harry potter a sonradan başlayanlar asla bunu anlayamaz. o yüzden bu başlığa harry potter ne lan diyen çok olacaktır olsun varsın ikisinin de yeri apayrıdır bu bünyede.
aptalca bir karşılaştırma. Biri adına 8 bölüm film çekilmiş bir şaheser, bir hayal dünyası. Diğeri ise zar zor bitirilmiş bir seri. Karşılaştırmak bile saçma geliyor. Ha stephan king abimizden bahsedersen o ayrı. Istanbula gelde imza kuyruğu için saat 3 te gider sıraya girmek için beklerim. Tabii J.k rowling ablamızada aynı saygıyı gösteririm. Nede olsa yazdığı hari potır çocuklar için bir yaşam tarzı bir idol oldu, bu es geçilemeyecek bir gerçek. Haydi hayırlısı.
birini stephen king yazmıştır. gerisini söylemeye bile gerek yok.
(bkz: harry potter kaçıyordu silahşör de peşindeydi)
ikisinin yeri ayrı olsa da, Kara Kule'de yaratılan dünya hiçbir şeye benzemiyor. Stephen King öyle bir hayalgücüyle bezeli bir diyar yaratmış ki, içinde her seriden, her türlü mitolojiden, her türlü dönemden, her türlü ülkeden, her türlü medeniyetten bir şeyler bulabilirsiniz. Kapsamının genişliği ve zenginliği açısından belki tek Lord of the Rings rakip olabilir.