bugün

küçük bir çocukken sürekli karşılaştığın soru vardır, büyüyünce de sen sorarsın küçüklere. büyüyünce ne olacaksın? birinci sınıftaydım ve türkçe kitabımızda ben pilot olacağım diye bir okuma parçası vardı. o zamanlar pilot olmaktı hayalim. sonra fen bilgisi dersi ile birlikte astronot, daha sonra kimya dersi ile birlikte kimyager en son mimar olmaya karar verdim. beynim, küçücük hayatıma bu kadar meslek olma hayalini nasıl sığdırdı bilinmez ama bildiğim bir şey varsa istemediğim bir şeyi olduğum. üniversite son sınıftayken ben nasıl yapıcam bu mesleği der dururdum. sanki iş bulacağımın garantisi varmış gibi.
ilk öğretmenimi çok severdim ben. o da beni. ona anne diye seslendiğim bile olmuştu. sonra ayrılmak zorunda kaldım okulumdan ve sınıfımdan. artık yeni bir sınıfım yeni bir öğretmenim vardı. 8 yaşımda depresyona girme eşiğindeydim sanki çünkü dışlanmıştım. ya da ben dışlatmıştım kendimi. öğretmenimin kendi çocukları vardı. ben üveydim onun da bana üvey olduğu gibi. bundan sonrası bir film şeridi gibi hızlı geçmiş şöyle bakınca.
ilkokul ya da ilköğretim birinci kademesi. en önemli yılların geçtiği, bir çok şeyin hafızanın en derinliklerinde saklandığı ve kimi zaman periler diyarında kimi zaman devler ülkesinde geçen o kısacık 5 sene. ben sadece bir öğretmen değiştirdim sadece bir öğretmeni unutamadım. ama ya onlar?
sene başına hatta dönem başına değişen anneleri babaları var. alışma süresinin bile bitmeden ayrılığın geldiği, niçin gittiğini anlamadıkları yeni geleninse ne zaman geleceğinin belli olmadığı zamanlar var yaşadıkları.
şimdi sen;
ne hale getirdin eğitimi hala fark etmedin mi?
mustafa kemal'in güvenipte emanet ettiği gençlerin, öğretmenleri için neler düşündüklerini duydun mu?
küçücük beyinlerin mutlu olsunlar diye öğretmenlerine verdikleri mektuplarında bizi bırakmayın dediklerini biliyor musun?
kolay yoldan iş bulurum diye mesleğe atılanların atanamayıp kurumasına, atanayımda ne olursa olsun hesabına gidenlerin türlü dalaveralarla ordan kaçmalarına sebepsin.
doğu affıymış peh.
neyin suçu işlenmişti ki neye af geldi?