bugün

çocuk aklımızla hayal gücümüzle cevabladığımız büyüklerin favori sorusudur. hayata tutunma çabaları yerine getirilmesi gereken sorumlular derken hayal gücümüzün bizi yönlerdiği günlerdeki verilen cevaplarla şuan yaptığımız işin olduğumuz yerin olmak istediğimiz yerle arasındaki fark hayatın ne kadar zor olduğunun göstergesidir.
okusan da okumasan da nasıl olsa istediğini olamayacağın için zamanında boşa verilmiş cevaplardır.
klasik cevap o gün gelsin bakarız. sorana göre kıvrak bel hareketi uygulanabilir tabii.
yaşca bizden küçük veletlere sorulan gereksiz sorudur.

bu soruyu sorduğum hiç bir velet "sana ne" dememiştir dip notunu düşeyim. " beni mi çok seviyorsun, yoksam anneni mi ? " sorusuna " tabii ki annemi " cevabını veren bir evladınız varsa ve siz soru sormakda ısrarcıysanız alacağınız cevaplara da hazırlıklı olmalısınız.

kız çocuklarının bebeklerle oynamasının sebebini insan bir yerden araştırma gereği duymuyor, düşünmüyor ayrıca. kız çocuğu işte ne yapsın bebeklerle oynasın. gün içinde kendisiyle ilgilenen tek varlık bir anne olunca bir kız çocuğu için, görerek öğrenen bir çocuğun bir bebekle oynamsı kadar doğal başka ne olabilir ki ?

bu konuda kızımla sürekli bir didişme içinde olmuşumdur. markete gidince bebek yerine araba alalım deyip onu çok çıldırtmışımdır. üstüme yürümüş, zaman zaman bana diş gıcırdatmıştır.

bunları yaşayan bir kız çocuğuna 4 ya da 5 yaşlarındayken sorulabilecek en salakca soru büyüyünce sen ne olacaksındır. okuma yazma bilmeyen bir çocuğun hayata dair gram fikri olmayan bir sabinin büyüyünce ne olmak istediğine dair bir iki çift lafı olsa ne olur olmasa ne.

ben yine de sormuşumdur bir çok velete o salak soruyu. tahmin edebildiğiniz klasik cevapları alırım genellikle.

deniz sen büyüyünce ne olacaksın kızım diye sorduğum soruya "anne olacağım" cevabını vermesi beni epey şaşırttı.

şimdilik verdiği cevabı annesini ve bebekleri çok sevdiğinden dolayı anne olmak istediğini söyleyen kızım, ilerleyen yaşlarında fikrini ne şekilde değiştirecek merak içindeyim.
(bkz: tıraş)
ufaklıklara sorulan, sorulduğunda ilginç yanıtlar alınan soru.
mesela;
sabahları doktor akşamları şarkıcı.
ilkokulda öğretmen, ortaokulda doktor, lisede mühendis, üniversitede işsiz.
küçükken daha yaratıcı cevaplar verilebilen sorudur. büyüyünce; hiç birşey olamayınca o günlerin hatırlanıp gülümsendiği sorudur da.
bi jilet reklaminda cocuk "tiras olacagim" diyordu.
popçu olacağım. türkiye deki en kolay mesleklerden biri. hem de onca hayranları var.
- büyüyünce ne olacaksın?
+ futbolcu.
- ooo o zaman sen iyi futbol oynuyorsundur.
+ yoo.
- e o zaman niye futbolcu olmak istiyorsun?
+ bok gibi para varda o yüzden.
- hönk!!!
ne kadar büyüdüğüme bağlı. biraz büyüyünce koca, biraz daha büyüyünce baba, sonra dede, daha da büyüyünce ölü.
(bkz: tıraş)
(bkz: dumur eden cevaplar)
büyüyünce ne olacaksın sen gibi salak bir soruyu paronayak sorar küçük veletten gelen cevap: bunu düşünmek için daha erken ben 10 yaşındayım
hay ben senin ee doğru tabi saçma bir soruydu zaten boş ver.
hiç bir zaman doğru cevabı veremeyeceğimiz söz öbeği. yırtınsakta kesinlikle ve kesinlikle istediğimiz mesleği seçemiyoruz. * *
bir fıkrada da "emekli" şeklinde cevaplanan soru.
- büyüyünce ne olcan yunuz ?
+ sabah doktor akşam müzisyen .
yaşlı teyze ve amcaların çocukları hayattan soğutma nedeni olan soru. ha birde öğretmenlerin. çoğu çocuk polis, doktor, astronot, bilim adamı der ama hiç biri onları olamaz. ayrıca bu konuyla ilgili bir lise espirisi:
h- büyüyünce ne olacaksın yavrum?
ö- o. çocuğu olacam hocam ( bu laf bağırarak söylenir)
olcan'a "büyüyünce"nin anlamını sorma tarzı.
edit: başlık "büyüyünce ne olcan" idi, düzeltilmiş.
-oğlum büyüyünce ne olacaksın?
-traş olcam papa.
-oğlum büyüyünce ne olacaksn?
-insan olmayı denicem papa.
- büyüyünce ne olacaksın ?
+ ereksiyon.
(bkz: büyüyünce nolcaksın sorusuna astronot diyen çocuk)
yıllar önce mesut yılmaza sorulan sorudur.
mesut soruya türkiye başbakanı olacağım diye cevap verir.
sınıf kopar.

24 Aralık 1995 ve kapak gelir.
ÇOK iRONiK CEVAPLAR VERiLEBiLECEK SORU:
-SEN, NE OLDUNDA, BEN NE OLACAĞIM.
-BÖYLE GiDERSE, BAŞINA BELA OLACAĞIM.
-VALLA ADAM OLUYUM YETER.
- büyünce ne olacaksın çocuk?
+ y.r.k !
- sen kimsin lan?!
+ pipi