trabzon maçka'dan ileride zigana dolaylarında inanılmaz lezzetli sütlacıyla ünlü yer. ayrıca bir dönem ankara bestekar'da bulunan bir balık lokantasının isim babası.
inanılmaz lezzetli sütlacının yanısıra; sırf lezzetten oluşan köftesi de mutlaka tadılmalıdır.
ipek yolu üzerinde kurulu olan, zamanında beş köyden oluştuğu için (bugün 20 köy var) bu adı alan, dağların arasında kalmış, yemyeşil yamaçlarıyla insanı büyüleyen, eski bir yerleşimdir. ismini arapçada "beş" anlamına gelen "hamse"den alır. sütlacı meşhurdur.
her daim soguk olan bir yerdir.ağustosun ortasında bile gece götünüz donar.
oy oy emine türküsüne konu olmuş memleket.
Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir köydür.
Trabzon iline 48 km, Maçka ilçesine 19 km uzaklıktadır.
(bkz: hamsiköy sütlacı)
teolojik anlamda karadenizlilere has cennet olabilecek tabirdir (bkz: tahtalı köy)
şütlaçtan nefret etmeme rağmen beni 5 dakikalığına sütlaç yemenin dünyanın en zevkli aktivitesi olduğuna inandıran köydür.
Trabzon ilinin Maçka ilçesinin en büyük köyünün adı. Farsça'da beş anlamına gelen hamseden türeyen köy beş köyün bir araya gelmesi sonucu oluşturulmuştur. Sütlacını yemeden geçmeyiniz.
fırın sütlacın alasının yapıldığı yerdir.
Bir iki kez onunden gectigim, ancak bu kez gorecegim deyip saptigim doga harikasi yer. Karadenizin en guzel yerlerinden biriymis, karadenizli olarak sastim kendime nasil daha once gormedim diye.

Trabzon-erzurum yolunda macka yi bir 10 km gecince soldan yukari sapmaniz gerekiyor. Hafif tirmanarak 8 km gittikten sonra Hamsikoydesiniz. Vaktiyle isvicre alplerinin tepesine kadar gormuslugum var, burda guzelligin fazlasi var eksigi yok.

Yeni yolda acilmis tesislerde de sutlac yiyebilirsiniz ama Hamsikoy sutlacini Hamsikoy de yemek istiyorsaniz, Osman Usta, Niyazi Usta ve Ugur Usta adinda uc mekan var. Ucunun de sutlaci iyiymis, ben Osman Usta ya gittim, 5 TL bir kasesi. Soylendigi gibi ustunde findik falan yok, kaymak gibi bir tabaka var, cam kasede geliyor ve hakikaten cok lezzetli.

Zigana ya giderken muhakkak ana yoldan sapip ugrayin. Merak etmeyin gerisin geri donmeyeceksiniz cunku hamsikoyun icinden gecen yol zaten eski gumushane yolu. aynen devam ederseniz guzegahinizda yeni yolun daha ilerisinde bir yere baglaniyor. Macka ya geri donecekseniz de sapmaniz buna bin defa deger.
sütlacı harikuladedir tabi adam gibi yapan yerde yersen.
Sütlacı ile ünlü bir beldedir.

Adının hikayesi şurdan gelir: zamanında buraya gökten büyük miktarda hamsi yağmış adını hamsiköy koymuşlar. Net