bugün

hollywood da oynamış, kalitesini her dizide gösteren üstad.
onur ünlü filmlerinin vazgeçilmezi.
jeanne d'arc'ın ölümü adlı tiyatro oyununda gerçekten tanrı olmuş adam.
imdb'ye GÖRE 11 KASIMDA FRiNGE'DE ROL ALACAK, OYUNCU.
hakkın rahmetine kavuşmuştur.allah rahmet eylesin.
sweet dreams şarkısını harikulade bi performansla seslendirerek, güzel bi sesi olduğunu da kanıtlayan başarılı tiyatrocu.
madonna'nın çektiği w.e. adlı filmde dodi el fayed'in babasını canlandırmıştır. film 2011'de gösterime girecektir.
7 şekspir müzikalinde harika bir perfomans sergilemiştir. oyunun bir bölümünde şöyle bir şey söylüyordu: "... çocuğun yaşatacak güzelliğini..." ve bu kısmı söylerken ayrı bir keyifle söyledi sanki, gözleri parladı... (ya da bilmiyorum belki de bana öyle geldi.)
kızı da haluk bilginer'in güzelliğini yaşatır, umarım.
viskisever bi abimizdir.
hacivat ve karagöz neden öldürüldü filmindeki başarısı dikkate şayandır. esasında oynadığı her filmde döktürmüştür.
hep mükemmeli yapan sanat adamı. Şarkılarda bile.
http://www.dailymotion.com/video/xakhsp_haluk-bilginer-sweet-dreams_music
polis filmindeki piskopat polis karakterini canlandırış şeklini düşünün. o şirin, komik aile babası gitmiş, yerine piskopat, sinirli bir polis gelmiş. ve sizin aklına o komedi dizisinde aldığı rol gelmiyor bile, yeni karakterini benimsiyorsunuz. o kadar iyi rol yapıyor ki özdeşleştiriyorsunuz onu film karakteriyle.

nitekim 18. ankara uluslararası film festivalinde polis filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü alırken, 2010 da da 37. hürriyet altın kelebek'de olarak en iyi erkek komedi oyuncu ödülüne layik görülmesi yukarda anlattığımı kanıtlar nitelikte.
izmir'in memlekte kattığı sayısız kıymetten biri.
new york'ta 5 minare denen film de oynadığına inanamadığım adamdır. onun hakkında o kadar güzel şey yazabilirdim ki bu filmden önce.
bu adam üstünden bile izmir faşistliği yapan bireyleri gördüğümüz başlık.
her rolün altından inanılmaz bir ustalıkla kalkan büyük bir sanatçıdır.

oynadığı hiçbir karakter de diğer oynadığı karakterlerden izler göremezsiniz.

bomboş bir filmi bile oyunculuğla doldurur.

türk olduğu için gurur duyulasıdır.
ilk ismi de nihat'tır efenim. (bkz: nihat haluk bilginer)
nedense türk değil de avrupalı, amerikalı havası var gibi gelmiştir bu adamda bana hep.
hastasıyız, o başka.
büyük oyuncu... "ramiz abi" diyişinin ayrıca hastasıyım.

http://www.youtube.com/watch?v=AxY1DbKlRv0&feature=related
bu nasıl bir oyunculuktur, bu nasıl performanstır !
ezel'in 61. bölümünde yine yuh dedirtmiştir.
oscarlık oyuncudur kendisi.
sanatını mükemmel bir şekilde icra eden adam. muhteşemsin! new york'ta beş minare adlı kötü oyunculuklarla bezeli filmde güneş gibi parlamış adam.
hem sesi hemde oyunculuğu harikadır.
uzun saçlı ve sakallı hali inanılmaz karizmatik olan, ses tonu oldukça etkileyici sanatçımız.
film izleme sebebim,severiz kendisini.