bugün

din somurusu, fasizm le guzel bir populizm politikasi izleyen devletin halkinin gozlerini acmamasi gercegi. en kotusude cahil olduklarini goremeycek kadar insanlarin gozlerinin kapali olmus olmasi. mantikli insanlarin hizli bir sekilde linc edilmesi hicbirzaman bunu kabul edemeyeceklerinin de kaniti.
" . rospuya . rospu dersen gücüne gidermiş" anlayışından yola çıkılırsa doğruluğu kanıtlanacak durumdur.
devletin işine gelen bir yöntemdir. zira bunun için savaş veren hükümet başarılı adımlar atmış ve halkı daha bir çıkmaza sokmuştur. cahil kesim günü kurtarma savaşı içindeyken bundan yararlanan hükümet vur abalıya yöntemi ile daha çok canlar yakacağa benzer.
halk cahil değildir ve o yüzden uğraşılıp durulur akp hükümeti ile, asla kabul etmem...
cahilleri başa çıkaran cahil olduğunu kabul etmese de tablo içler acısıdır.
suçlu halk değildir her zaman devlettir, politikalardır..
daha egitimli ve kulturlu bir toplum icin calismak yerine, durmadan hakaret eder gibi "halk cahildir, halk aptaldir" diye sacmalayan insanlardan daha cahil olmadiklari kesin. urfa da oxford vardi da ben mi okumadim hesabi. mizmizlanmayi birakip, "bu durumun duzelmesi icin ne yaptim acaba?" diye bir sorsak daha cok ilerleriz. ama bazilari ancak entry girip hakaret etmeyi biliyor ne yazik ki.

(bkz: turk halkinin yuzde 60 i aptaldir)

edit : basligi acan guzel aydin arkadasimiz halki cahil buluyor ki cahil olduklarini kabul etmiyorlar diyor. cahil olmayan bir insan nasil cahilligi kabul edebilir? demek ki turk halki cahil ona gore. ben de bu entryde belirttigim gibi "halk cahildir! halk aptaldir" diye sacma sapan oturdugu yerden entry girmek yerine halkimiz icin yararli seyler yapilsa keske diyorum. kampanyalara katilmak gibi, egitim icin yardim yapmak gibi... umarim aydin yazarlarimiz bu kez anlamistir.
baslik halkin cahil olmasi degil bunu kabul etmemesidir. eminimki cahil halkta egitimli kesimi cahil buluyor. ayrica hastaligini kabul etmeyen bir hastayi tedavi etmek zordur ama imkansiz degildir.
sen ne kadar karşındakine bir şeyi anlatmaya çalışırsan çalış, karşındaki kişi ancak seni kapasitesi kadar anlayacaktır. bu bağlamda boşa giden bir başlıktır bu da, sonuç da birçok kişi yine anlamadı yazılanları! gitti canım başlık!

- abi bak, bu denilenlerin hepsi yalan inanma bu laflar!
+ neden olum, doğru diyo adamlar!
- ya abi yok palavra ya, hep düzmece bunlar kandırıyolar gene bizleri, 30 yıl önce de aynıydı bu herifler! 1984 deye bi kitap var okumadın mı sen onu?
+ bilmem ben 84 falan, ben böyle mutluyum o bana yeter!
halkı tedavi etmek gibi muğlak, had bilmez ve kerameti kendinden menkul seçkinci(!) zümrenin on yıllardır dillerine pelesenk ettikleri zırva, laf-ı güzâf... lakin bu seçimlerde, bu millet düşmanı, kutsal bayrağımızı bile utanmadan kendiimtiyaz algılarının bekasına alet eden bu atgözlüklü, pervasız ve şımarık post-modern gericiler o utanmadan cahil dedikleri kökü 80 değil 3000 yıllık milletten sağlam bir ayar yiyeceklerdir. cahilin, klişeselin ve aldanmışın kim olduğu o zaman aşikar olacaktır...
gercekleri gormedigi gibi . ulkedeki mantikli insanlarida linc etmeye calisan insanlardir. her iki sozunden biri buram buram demogoji ve populizim kokar. gazetelerde ogretildigi gibi sadece tribunlere oynar. gelismek gibi bir kaygisi yoktur.
doğuda oy vermeyen herkesi akıllı sanmandır.
pikachu'nun pokemon topuna girmeyi kabul etmemesidir.

pikachu da pokemon milletinin bir ferdidir ve sahibi olan her evcil pokemon gibi poketopuna girmek durumundadır. ama bir kere meşhur olmuştur. ash'e bile kafa tutar. "delikanlı pokemon topa girmez" felsefesiyle asla kabul etmez bunu.

"bulbasaur poketopuna girdi de noldu, adam mı oldu ? pidgegetto - böyle mi yazılıyordu - topun içindeydi, sonra kuyruğu kalktı, sattı gitti ash'i. squirtle'a hiç girmeyeceğim, o adam bile değil." der.

bütün pokemon milletini karşılaştığı pokemonlarla ash'in pokemonları kadar sanmaktadır. "ulan bunların hiçbirisi adam olmaz kardeşim. ben topa mopa girmem, akıllıyım, fikirliyim. ayrıca agresifim." diyerek bu işten kurtulur.

ha, ne değişti ? ukala ve cahil pikachu = en sevilen pokemon.

"bak sen benim tonton amcama, helal olsun be !"
cahil olmasından kaynaklanan durumdur.
(bkz: tamam sen akillisin)
nato kafa nato mermer insanının yapacağı şeydir...
zaten cahil olduğunu kabul eden bir halk ya da insan cahillikten çıkmış insandır. bu yüzden cahil olduğunu kabullenmeyen insan cahildir...
cahilliğini kabul eden cahil değil, cahillikten kurtulmuş bilgisizliğe geçiş yapmış insandır..
küçük hakan albayrakları kızdıran bir başlık. konuşunuz efendim konuşunuz, köpürünüz ! bir gün mutlaka o saçtığınız köpüklerde boğulacaksınız.

edit: "yok 3000 yıllık tarih 80 yıllık tarihe gerçek ayarı vercekmiş!" hangi 3000 yıllık tarih! bu topakların 3000 yıllık tarihi mi? yoksa 3000 yıllık tarihten kasıt türklerin tarihi mi? ha söz konusu 3000 yıllık tarih türklerse, şu kadarı bilinsin türklerin yazılı tarihte bilinen yeri en fazla 1500-2000 yıllıktır, zaten ondan sonrası da bilinmez ancak eldeki az sayıdaki buluntular! 3000 yıl önce bu topraklarda hititlerden kalma artık bir toplluluk kısmen de olsa yunan kolonistleri ve mısırlılar vardı! ha senin kastetmek istediğin osmanlı ve selçuklu tarihi ise, neden o tarihten tokat yiyelim ki? sonuçta o tarih sadece siz "tekelciilerin" değil biz "elitistlerin(!)" de tarihi ve en az cumhuriyet tarihi kadar da guru duyduğumuz bir şanlı geçmiştir. bir de post-modern gericilafı uydurlumuş deyme gitsin! nedemek post-modern gerici? siz post-modernizmin tanımını iyice bir anlayın sonra bu kelimeleri ağzına pelesenk ediniz. "bilmediğin şeyleri ağzına alam" tavsiyesi yapılamdı herhalde sizlere? elitist derken de: "ne yani bizler sırça köşkler de oturup ahkam kesen insanlar mı" sanılıyoruz? benim de babam işçi emeklisi, ben de geçim sıkıntısı çekiyorum, ben de üç kuruş paraya bir yerde çalışıyorum! ama siz halen daha bana elitist demeye devam ediyorsanız, evet, efendim ben elitistim, üç kuruş paray, kira köşelerinde oturan, ay-sonunu zor getirmeye çalışan düşünce elitisti biriyim! siz olamayın efendim, zaten siz olduğunuz zaman hamaset ve laf cambazlığı üzerine kurulmuş ekmek tekneniz alabora olur, yaptığınız abra-kadabralar işlemez bir tarafınıza patlar! ama siz halen daha cahilliğinizi göremeycek kadar körsünüz ve bu körlüğünüzle sağa-sola elitist, post-modern yobaz demey devam ediyosunuz! bir değere saldırmayın derken, başkalarının değerlerine de darbe vuruyorsunuz ama halen daha farkınızda değilisiniz.

edit 2: yazıdan rahatsız olan bazı kişiler öyle bir sinirlenmiştir ki, son yazdığıklarım bölümüne girip, gördükleri bütün yazılarıma eksi oy vermişler itina ile! hayır o değil de sivas ilinin tarihsel isminin olduğu yazımı neden kötüledin be adam? teşekkür ederim! çok sağolun! ama eksi oy vermek yerine bir şeyler yazın daha iyi olur diyecektim fakat, sizin kulllanacağınız kelimelerin bittiği aklıma geldi o yüzden de demiyorum. zira öyle 3-5 zaman gazetesi köşesi okuyup içine bir kaç hakan albayarak duygusallığı katıp birkaç tane de laf cambazı islamcı makale yazarı okuduktan sonra "hmm, evet post-modern gerici, elitist güzel uyduyrlumuş laflar, bunu aklımın köşesine yazayım, yeri geldimi kelimelere bir kaç takla attırıp bu lafları birilerine sokarım" diye düşünen bazı kişiler için: "evet, laf soktunuz bravo! ama şimdi ne yapacaksınız? evet! kullanacağınız kelimeler mi bitti? yoksa sizin tayfa post-modern gerici ve elitist lafından başka kelimem üretemedi mi?
halkın elinde,cahillik nedir ve dereceleri nelerdir diye bir veri olmadığı için gayet doğal olarak kabul etmediği durumdur.
halk kim amına koyayım?? demek istememi getirmiş durum. iki kitap okuyanın kendini elit ilan ettiği ülkede normaldir.
halk cahil olmadığı halde, kadir inanır edasıyla " cahilsin ulaaen" şeklinde bir baskı varsa halkın üzerinde, iyi yapıyordur, kabul etmesindir cahil olduğunu.. hatta cahil olmadığını belgelemek için, böyle baskılara herkes toptan bir "hadi lan" desindir, gülüp geçsindir..

ama bir de halk cahilse.. kabul etmemesi yine cahilliğindendir.. en pisi de budur, en fenası.. ikisi de dert tabi.. zor..
'biz de hayat okulunu okuduk yiğenim' tavrıdır.
insanın kendini tanımaması(bilmemesi) kadar kötüsü yoktur tezinden yola çikarak bu ülkenin neden bugün bu halde olduğunu açıklayan durumdur.
"cahil" kelimesinin ne anlama geldiğini bile bilemeyecek kadar cahil olmanın sonucudur..
en az kurbağaların vraklaması kadar normaldir. yani cahil adam, cahil olduğunu bilse, cahil olur mu? cahil kalmamaya çalışmaz mı? çalışır normalde, o da bir ton iş. onun yerine, adam reddediyor. doğanın kanunu, su en basit yolu takip eder. bu adam da en az su kadar basit (su gibi aziz de diyebilirsin).

ne olacağdı ya?
2 kişiden 1 i oy vermiş, yanlış değildir o zaman diyerek akepeye verdiği oyu savunan insanların, bu bakış açısıyla kabul etmemesi doğal olan durum çünkü aynı zihniyetlerce 100 kişinin yaşadığı bir kasabada 50 kişi yalan söylemek iyi bir şey dediği için yalan söylemek iyidir.