bugün

her sabah her akşam, günün her dakikasi halk otobüsleriyle iç içe olan yurdum insanının öğrendiği evrensel kanunlardır bunlar.
mesela kendi adıma insanların esneklik katsayısı olabildiğini öğrendim. 100 kişilik otobüse 500 kişiyi bu sayede sığdırabiliyorlar.
azmin önünde hiç bir şeyin duramadığını öğrendim. eğer canınız pahasına otobüsün önüne atlarsanız durakta olmasanız dahi söförlerin insafa geldiğini öğrendim.
tek bir camı açmakla günün kahramanı olunabildiğini öğrendim.
bu böyle uzar gider.
(bkz: erken gelen oturur)
yer olmadığı halde ilerlemek.
tatlı sert burun okşayıcı soğan kokulu insanları bizzat öğretti hatta sabah ve akşam saatlerinde bunlar burnunuzun direğine dinamit koyarlar direğin kırılmasına sebebiyet vermeye çalışırlar.
başka zaman veya başka yer olsa ne bu gürültüyü ne de bu kalabalığın kokunun kahrını çekerdim demeyi öğretir acı ama gerçek.
Halk otobüslerinin hiçbir zaman dolmadığını öğrenmek bana bir çok şey kazandırmıştır. Ulan içerisi tıklım, tıklım hala saygıdeğer şöför bey kapıları açıyor ve sizin binmenizi bekliyor.*
lise dönemini otobüslerde geçirmiş biri olarak sabah ve akşam parkurları olmak üzere iki farklı disiplinde kayakçı dayanıklılığı öğretir, ayrıca gerçek bir sporcu gibi çelik sinirlere sahip olmayı öğretir...
dert biter yer bitmez.
maksimum 15 veya 20km hızla 1.5 saat gidilebilindiği.

(bkz: yuh)

eklenti; o şöför yazar olmuş.

(bkz: uludağ bilgilendirme servisi)
osuruk kokusuna alışmak.*
Bir koltuk için insanların birbirine kin püskürmesini öğrendik.
ayağını sağlam basmayı öğretir*, sağlam yer buldun mu sıkı sıkı yapışman gerektiğini de. *
bununla ilgili bir şiir yazsam dur bakayım saçmalayıcam şimdi...

Halk otobüsü herşeydir...

Halk otobüsü hayattır
beklemeyi, bekletmeyi öğretir
bunu bilmeyenin gavattır.

halk otobüsü parfüm dükkanıdır.
insanların kötü osuruğunu,
sosyetiklerin güzel kokusunu.
burası halk otobüsü...

halk otobüsü film galasıdır.
carlinin meleklerini,
recebin esprilerini,
anjelinanın dudaklarını.
şahinin yarrağını,
halk otobüsü öğretir...
Hayatı öğretir direk.Yaşlısı genci otobüs durunca aynı tepkiyi verir yada otomatik kapıda birisi sıkışınca.Şöförle memleket meseleleri konuşulur nice aşklar doğmuştur.Belediye otobüslerinde.
molotof atılıp yakıldıkları anda, milli servetimiz olan bu araçları, daha çok kollayıp, daha fazla önem vermemiz gerektiğini öğretir.
oturan terbiyesiz lise öğrencisini * kaldırma yöntemlerini öğretir ayrıca yaşlı teyze ve amcalara yer vermemenin püf noktalarını da öğretir.
grup seks i uygulamalı otobüslerden öğrenebilirsiniz.
apış arası kokusu içinde yolculuk yapmak.
şöförün yıllardır söylediği boşluğu bulmak.
eğer kadınsanız çeşitli savunma taktikleri elbette.
(bkz: odtülülerin ulaşım zammı eylemi)
valiz veyahut büyük bir eşya ile arkadan binilmesi gerektiğini... inmek için en uygun yerin; arka taraf olduğunu öğrendim. uzar gider...
öğrenci biletinin indirimli olup geri paso ücretiyle o parayı kat kat aldıkalrını öğrendim. otobüsün koltuğunda otururken ani manevrayla düşmeyi öğrendim. otobüs kapısına kısıldığında kapının geri açıldığını öğrendim. oturacak yerin nasıl kapılacağını öğrendim *
yandaki amcanın bacağı yavaş yavaş senin bacağa doğru ilerliyorsa o koltuktan yusuf yusuf kaç.
eğer oturabildiyseniz ve oturulan yer cam kenarıysa ; baş cama doğru çevrilir , kulaklık takılır , hayallere dalınır..insanın kendi hayatını sorgulayabildiği en nadide yerlerden birisidir. Ayrıca sizden yer vermenizi bekleyen kişilerle göz göze gelme ihtimaliniz de ortadan kalkar..
Liselilere koltuktan kalkmama yöntemlerini gayet iyi öğreten cihazlardır.