bugün

şiilerin sünni tarihçilerin eserlerinde yazdıklarını kanıt göstererek ileri sürdükleri tezdir.

https://velayet.wordpress.../12/11/osmanin-katilleri/

yazılanların daha iyi anlaşılması için metinde geçen "nasibi" ifadesinin şii jargonunda "sünni" anlamında kullanıldığını ifade edeyim.

şiilerin dediklerini inandırıcı bulmak için geçerli sebepler şunlardır:

1- iddiaya kanıt olarak sunulan aktarımların sünni tarihçilerin eserlerinden alınmış olması.

2- mısır'dan gelen bir kaç bin isyancının, mekke ve medine gibi dünya fatihi sahabelerle dolu yerlerde halifeyi kırk gün kuşatma altında tutabilmelerinin, sahabelerin başını çektiği bölge insanların hiç değilse önemli bir kısmının desteği olmadan başarabilmelerinin akla yatkın olmaması.

3- halife seçildikten sonra her yere güç yetiştirebilen, cemel, nihavent, sıffin gibi mühim savaşları kazanabilen halife ali'nin muaviye'nin onca ısrarına ve karşı propagandasına rağmen halife osman'ın katillerinden tek bir kişiyi cezalandırmamış olması.

öldürülme sebepleri ise şurada (bkz: halife osman ın adil bir halife olmaması) ifade edilmiştir.

not: bazı şiiler "nasibi" kelimesi ile tüm sünnileri değil, ehl'i beyt düşmanlarını kastettiklerini söylemektedirler. yukarıdaki sayfada kendilerine nasibi denilen sünni tarihçiler de dahil olmak üzere, hiçbir sünni "ehl'i beyt düşmanlığı" ithamını kabul etmeyeceği için, sadece gelen itirazı aktarmakla yetiniyorum.
şii olsun sünni olsun hiç bir müslümanın inkar edemeyeceği bir gerçektir. Osman'ın evini kuşatanların içinde bir çok sahabe vardı. Hatta kapıyı kırıp ilk içeri giren birinci halife ebubekir'in oğlu muhammed olmuştur. Asıl sorulması gereken sorular. Osman bin affan'ı öldüren sahabelerde cennetlik midir? Osman bin affan'ı öldüren sahabelerde gökteki yıldızlar gibi midir? Onlara da uyarsak bizi hidayete kavuştururlar mı?
Bu kabile savaşı bugün insanların birbirinden nefret etmesine yol açıyor, öyle mi?
ben anlamıyorum arkadaş cidden anlamıyorum. o kadar zaman önce olmuş bir kötü olay var ortada. şimdi hala taraf tutup birbirine düşmek neden. yok siz şöyle yaptınız yok biz böyle yaptık. bunları boşverin. dininizi, inancınızı, ibadetinizi rahatça inandığınız gibi yaşayın. siyasete düşmeyin. bu yüzden birbirinize düşman olmayın yazıktır. işte tam bu yüzden bugün ışid var bu yüzden iran ile senelerce süren savaşlar yaşadık. bu yüzden alevileri bombaladık. bu yüzden araplar osmanlıyı arkadan vurdu. bu yüzden istanbulun göbeğinde bombalar patlıyor. allah böyle ayrılanlara ne yapacağını çok daha iyi bilir. kuranda yazan ayet ile söylemek gerekirse,
allahın ipine sıkıca bağlanın parçalara bölünüp ayrılmayın. bundan daha net emir var mıdır? yazık.
islam ekonomik olarak ganimet elde etme/paylaşma/paylaştırma dinidir. bu nedenle sürekli aktif ya da pasif olarak cihad halinde olmak zorundadırlar. cihad edecekler ki ganimet gelecek. müslüman değilse müslüman a çevirirken, müslümanlar arasında ise mezhep/cemaatten dolayı sürekli cihad olacaktır. bilerek savaş kelimesini kullanmadım. çünkü savaş eninde sonunda biter ama cihad bitmez.
kimisinin, mealen, "öldürenler ashaptan sayılmaz. zamanında ashaptan olsalar bile, öldürünce ashap olmaktan çıkmışlardır. referans alınmazlar" diyerek örtbas etmeye çalıştıkları gerçektir.

öncelikle halife osman'ın katli gibi hadiselerde sadece kılıcı indiren bir kaç kişi değil, olayı kışkırtan, evini kuşatan herkes katil sayılır. bu manada verdiğimiz linkte katillikle itham edilenler tek tek, kanıtlarıyla ve de sünni kaynaklardan aktarılmışlardır.

bir zahmet linki okuyun ve bakın bakalım listede olanlar hala ashaptan sayılıyor mu, sayılmıyor mu? onların rivayet ettikleri hadisler muteber sayılıyor mu, sayılmıyor mu?
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar