kampanya döneminde 512 mb hafızaya sahip olanları 25 ytl civarındadır.
cep telefonu, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı gibi veri depolama yapan elektronik eşyaların bu verileri saklaması için kullanılan karttır.
artık fiyatları aşırı ucuzlamıştır. 2 gb'lık kartları 12 ytl karşılığı edinebilirsiniz.
kendi kendini bozarak insanın başını yakabilen veri depolama aygıtı.
ing. memory card.
fransızca : carte de la mémoire
cep telefonunda virüs varsa bozulabilen donanım.
2006 yılında 512 mb 25 lira iken bu zamanlarda 512 mb hafıza kartının yüzüne bakılmıyor.
destekleyen teypler vardır piyasada.son zamanlarda çin malı 20-30 liraya satılıyor.teypden müziği hafıza kartı ile dinlemek çok güzel oluyor.cd gibi bozulmaz,okumama durumu da olmaz.
mp3 boyutu düşürme programıyla 500 mb lik hafıza kartıma yaklaşık 270 şarkı doldurdum.(normalde boyutu düşürmeden 120-125 tane alıyor.)
bozuladabilen veri depolama aygıtı.zira hafıza kartımı anakartına* olan lehimlerini kırmak sonucu bozdum. 3 yıldır kullanıyordum. içinde çok önemli olmasada ender veriler vardı. içinde veriler silindi.
o bilgisayardan o bilgisayara virüs taşıyan bir gereç olabiliyor bazen. hiç beklenmedik anda ''biçimlendir'' uyarısı vermesi de insanı deli eden sebeplerdendir.
telefondan çıkardığınız anda kaybolan küçük, nalet şeyler.
(bkz: 64 gb micro sd hafıza kartı)
bilgisayara virüs yardıran alet.
bilgisayara virüs yardıran alet.
(bkz: mini sd)
kac mb olursa olsun hep yetmiyor bu ya tepkisi alan alet.
(bkz: 512 mb hafıza kartı/(#17992284))
görsel
Koca samsung galaxy note 2 telefonun bile istediği zimbirtidir.
External olayı var buraya attığınız telde kullanamıyosunuz galibA. Biri beni aydinlatsin bu konuda 16 gb Hafıza Kartı aldim ama kullanmıyorum sanirim.
Telefonu kastırdığı için bazı üreticilerin yer vermediği kolay bozulma huyu olan dalga.
gelecek hafta a101 e 7.95 tl ye 8 gb, 16,95 tl ye 16 gb kapasiteli olanları gelecektir.
Flash bellek benzeri depolama birimi, kolay ve taşınabilir
Cep telefonları, bilgisayarlar, dijital fotoğraf makineleri, kameralar, müzik setleri, mp3 çalarlar gibi bir çok dijital cihazda kullanılırlar.
Flash bellekler ile hafıza kartlarının, hafıza yapıları aynıdır.
Hafıza kartları kendi aralarında arayüz(SD,MMC…), hız, paket, güvenlik ve kapasite farkları bulunmaktadır.
Yaygın üreticilerden Sony, Kingston, StoreMax, Twinmos, A-Data, Toshiba… sayılabilir.

Kart Çeşitleri

Tüm kart çeşitleri temelde flash hafıza yapısını kullanırlar. Aralarında paket, pin ve veri güvenliği tekniği açısından farklılıklar bulunmaktadır.
Temelde aynı işi görmelerine ve aynı yapıya sahip olmalarına rağmen günümüzde birçok çeşit hafıza kartı vardır.
Her bir kart çeşidinin arkasında bir veya daha fazla firma vardır.

Kart Adaptörleri

Aynı çeşit kartları fiziksel olarak birleştiren aparatlardır.
Genelde küçük yapılı kartları büyük soketlere takmak için kullanılır.

MS(Memory Stick):

ilk olarak SONY tarafından geliştirilmiştir. Bazı versiyonlarını SanDisk ile ortaklaşa geliştirmişlerdir.

SD(Secure Digital Card):

Matsushita, SanDisk ve Toshiba tarafından geliştirilmiştir. MMC kart yapısını temel alır.
Bu gün birçok donanım üreticisi tarafından kullanılmaktadır. Karşımıza SD, miniSD ve microSD olarak çıkmaktadır.

MMC(Multimedia Card):

Siemens ve Sandisk tarafından çıkarılmıştır.
MMC, RS-MMC, MMCmobile, MMCplus, MMCmicro çeşitleri vardır.

CF(CompactFlash):

ilk defa SanDisk tarafından geliştirilmiştir. PCMCIA yapısını temel almıştır.
Fiziksel olarak diğer kart çeşitlerinden büyüktür. Genelde kamera ve PDA’larda kullanılmaktadır.
Günümüzde yerini SD kart yapısına bırakmaya başlamıştır.

Hafıza Kartı Parametreleri

Kapasite:
Hafıza kartının depolayacağı veri miktarı açısından önemlidir. Birimi GB cinsindendir. Büyük olması depolanacak verilerin büyüklüğünü gösterir.

Okuma/Yazma Hızı:
Hafıza kartının performansını gösteren en önemli kriterdir.
Kamera hareketli görüntü, ardışık resim çekme

Güvenlik:
Verilerin yazmaya, silmeye ve okunmaya(kopyalama) karşı korumaya sahip olması kişisel veriler açısından önemlidir.