Ben güzele güzel demem
Güzel benim olmayınca...
karacaoğlan.
yalan.
güzellik baya baya nesneldir, büyük biyolojik temelleri vardır. güzellik demek güçlü bağışıklılık sistemi demektir. hastalıkların ve parazitlerin olduğu yerlerde insanlar fiziksel çekiciliğe daha çok önem verir.

1- yüz simetrisi,
2- yüz hatlarının birbirine oranı,
3- eşeysel dismorfizm. bu saydığım 3 özellik fiziksel çekiciliğinin şartlarıdır.
son derece haklı önermedir. evet...
neyin güzelliği?
Güzellik görecelidir ama çirkinlik nettir.
Kimsenin anlamadığı tespittir.Kim anladıysa alnından öpüyorum.
güzel güzeldir, cirkin de cirkin.

anca arasindaki tiplerde görece olabilir.
evet katılıyorum.. çirkin olduğumdan..
çok doğru bir tespittir. evet.
Göreceli olan güzellik değil aşktır. Güzellik altın orana göre tüm herkes tarafından kabul edilen bir özelliktir. Altın orana ne kadar yakın olursa o kadar güzeldir. Ama aşk bu ota da konar boka da vesselam.
Ben dönyanın en gözel garısayam.
değildir, aristocu estetik anlayışı benimsediğim için oradan gideceğim. güzellik oran orantıdır, bir nevi matematiktir ve insanda güzelliği dna denen bilgi sarmalı sağlar. yani belli bir güzellik oranında anlaşılabilir. nitekim rönesansçılardan tut neoklasiklere kadar bunlar hep resimlerinde akli yasaları kullanmış bu yönde resim yapmıştır. hatta insan bedenlerini bile( kiliseye rağmen) incelemiştir. tabi belli oranlar var ama ben içeriğini tam bilemeyeceğim.

yani demem o ki güzellik göreceli değildir. belli bir oran orantının göze simetrik görünmesi de hazzı oluşturabilir ve bu iyidir konusunda ortak karara varılabilir.
Aşık olmanın güzellik çirkinlikle bir ilgisi yoktur insan sevdiğini herkesten farklı gördüğü için seviyodur zaten veya bu sadece karşı cinsi sevme manasında değil de bir arkadaşı sevmek olarak olsun insanı gözünüze güzel gösteren sizi ona bakışınızdır güzellik göreceli değildir güzel kız herkese güzeldir bazısı bunu kabul edemez öyle görmek istemez veya kendince kusurlar bulur.
(bkz: görecelilik güzel bir kavramdır)
o şu şekilde beğenir bu bu şekilde beğenir. buna kimse karışamaz ama lakin ki öyle değildir.
(bkz: göreceli göreceli bir kavramdır)
Görecelimi bilemem ama, kesinlikle geçicidir. çirkin karakter o güzelliğide alır gider.
dogrudur. gorecelidir.

cunku bazilarinin begendigi kizlari/erkekleri ben hic begenmiyorum.
güzellik görecelidir. çünkü güzellik i seçmek bir zevk konusu olduğundan , güzel olan kişiden kişiye yiğit den yiğide değişiklik gösterir.
kesinlikle doğru olan önerme.. güzellik, tamamen ona güzel sıfatını koyan kişinin kendisiyle ilgilidir.. genel bir güzellik olmaz, olamaz.. dişilerin bir kısmının erillere genel olarak güzel gelmesinin sebebi de tamamen cinsel çağrışımlar ve türün düzgün devam edebilmesi için dna da önceden kodlanmış bir kaç ayrıntıdan ötürüdür..
güzellik göreceli falan değildir bu çevre tarafından çok güzel bulunmayanların uydurduğu teselli. bi insan kusursuzsa birşey söyleyemezsin doğal olarak herkes onu güzel bulur çirkinse de kusur bulabilirler tabi bu olumsuz birşey değil herkesin bir yeri mutlaka güzeldir.
kese kağıdı bu kavramı daha da pekiştirmektedir.
doğru bir önermedir.
güzellik denen kavram kişinin kişiliği, beklentileri ile alakalıdır.
hiçbirimiz aynı insanlar değiliz.
ve bu yüzden beğeniler kişiden kişiye farklılık gösterir.
bakmak ile görmek arasındaki farktadır güzellik.
aslında güzellik gören gözdedir.
bakın ne demiş mecnun leyla için:
Mecnun'a demişler, "-Yahu bu kadar övdüğün, senin Leyla'n pek güzel bir şey değilmiş!" Mecnun gülmüş...,
"-Sen onu benim gözümle bir görebilsen!" demiş..
güzelliğin derecelendirilmesi göreceli bir kavramdır, kimine göre çok güzel olan kimine göre normal güzeldir. sadece bayanlar için değil, her durum için düşünülmesi gereken savdır.
(bkz: çirkin kız yoktur kısa dönem askerlik vardır)