bugün

iç burkan durumdur. hele ki o sakızın bi kuşun boğazına takıldığını görmek.. güvercinler yerdeki sakızları ekmek sanıyor ve bu soğuk havalarda yerlerde ekmek kırıntısı bulamayıp gayrı ihtiyarı sakızları ekmek sanıp yemeye çalışıyorlar. lütfen sakızları sırf kuşlar için yerlere atmayalım.

bilmeyenleri de uyaralım.
sikimsonik şehir züppesinin biri yüzünden bir güvercin ölür, dikkat etmek gerek.

yere prezervatif de atmayın. balon sanıp şişiriyorlar, duyarlı olun.
kuş ölümlerinin en büyük sebeplerinden birisinin çiğnendikten sonra sokağa atılan sakizlar olduğunu biliyormuydunuz..?

çünkü kuşlar bu sakızları ekmek parçası zannederek yemeye kalkışıyor, ancak ağızlarına yapışan ve gagalarını bir daha açmalarına imkan vermeyen sakızlar yüzünden açlık ve susuzluktan ölüyorlarmış..
bu dünyada sadece biz yaşamıyoruz; çevremizdeki tüm canlılar için duyarlı olmalı, onların yaşam hakkına saygı göstermeliyiz ki dünya güzelliklerini yitirmesin.

her canlı için daha özenli bir hayat !
geçen ekmek atıyım dedim sakız sanmışlar sülalesini topladı geldi sıra sıra pencerenin önüne pisledi gittiler.
ayrıca karıncalarda yerdeki tükürüğü aqua park zannedip yüzmeye çalışıyorlar.
avrupa kuş hakları mahkemesi.
ben de bazen güvercinleri uçak saniyorum.
Boyle bir olay yok. Kuslar siksen sakizi yemeye calismaz. Geri zekali degil bu hayvanlar. Kokusundan anlarlar her seyi. Bu geri zekali miti kim ortaya attiysa kus beyinlinin tekiymis.
Ne zaman şekeri biten sakızı elime alsam aklıma gelen durum.
kensinlikle dikkate alınması gereken bir durum.
yerdeki sakızı yem zanneden kuşlar, sakızı yedikten sonra gagaları birbirine yapışarak aç kalıyorlar ve açlıktan ölüyorlar. acı bir durum ve dikkat edilmesi gerek.
yere atılan sakızların zararlarından biridir. ayrıca ayakabı altına yapışınca da atan kişiler sağlam küfür yiyorlar. yapmayın bunları. çöp kutusu yoksa bari kıyıya bir duvar dibine koyun.
Yere sakız atmamak için mühim bir sebep dahadır.
Sosyal medyada binlerce kere yazıldığı halde halen kuşlar sakızı ekmek sanıyorsa bu kuşların salakliğıdır. Siz görevinizi yaptınız gerisi onların sorunudur.
bizim için küçük kuşlar için büyük bir hareket yapın sakızları çöpe, yediğiniz herhangi bir yiyecekten ufak bir parça kırıp kenara koyun.