bugün

kuzey kore'nin zor zamanında , kuzey kore'ye yardım ediyoruz ve bunun karşılığında güney kore bizim dostumuz oluyor öyle mi?

not: ilk entry düzeltilmiştir.
kısmen doğru tespittir.
lakin burada kızılacak bir durum yoktur. türk halkı da kore halkına sempati besler, dostluk gösterir. burada zaten hiçkimse "güney koreliler ölsün", "kuzey kore güney kore'yi işgal etsin parçalasın" gibi bir düşünce yapısında değildir.
verilen tepkiler sadece abd'nin dünyanın her yerine çomak sokmasına, her işe karışmasınadır.
bugünlerde görüyorum ki bazı yazarlar kuzey kore'yi eleştiriyor, insan haklarına aykırı uygulamaları var diye. peki abicim bugün abd her unsuru ile bölgeyi terk etsin bakalım. iki kore anında birleşir mi birleşmez mi?
onları ayıran abd'dir, aralarındaki düşmanlığı körükleyen abd'dir.
yoksa türk milleti tüm kore halkını sever, saygı duyar...
kardeşlik meselesine gelince. başlığı açan yazar arkadaş anlamadığı, bilmediği, araştırmadığı konularda birtakım genellemeler yapmış.
misal;"koreli yatırımcılar avrupaya açılmak için ilk olarak türkiye'De fabrika açar".
yok öyle birşey kuzum.
bugün güney kore sermayesinin dünyaya yayılmış olan kısmının çok cüzi bir kısmı türkiye'dedir.
onu da şu örnekle hemen açıklayabiliriz;
http://www.araba-fiyatlar...aberleri/gene-olmadi.html
yani götten yapılan tespitlerle genelleme yapmak, araştırmadan laf salatası yapmak olmuyor görüldüğü üzre...
herneyse...
biz türk milleti olarak atatürk'ün gösterdiği yolda "yurtta sulh cihanda sulh" düsturu ile dünyanın her köşesindeki millete dost gözle bakmayı bilmişizdir.
güney kore ve tüm kore halkı da bizlerin dostudur. bu dostluk her ne kadar abd'nin isteği ile tesis edilmiş ise de...
abartılı önerme.

(bkz: pakistan)
(bkz: bosna hersek)
(bkz: azerbaycan)
şurdan haykırmama sebep olmuş sevgi pıtırcığı cümle.

(bkz: türk ün türk ten başka dostu yoktur)

bi de çooğ gzel bi nazım şiiri var. bizi izleyen tüm canlara gönderiyorum.
türk ün türkden başka dostu yoktur sözünü çürüten önerme.
hani kardeştik!
güzeller güzeli bir koreli ile evli olmama ve onu deli gibi sevmeme rağmen katılmadığım önermedir. genç neslin bir kısmı türk askerinin onlar için neler yaptıklarını bilmezler. müslüman olduğunuz için sizden çekinirler, afgan adetlerine göre yaşadığınızı zannederler. eğet tipiniz türk'ten ziyade başka bir ülkenin vatandaşına benziyorsa soy-sop sorgulaması yaparlar. vahşi amerikan tarzı kapitalizm onların size bir dost olarak değil de müşteri olarak bakmalarına yol açar. ama tabii ki bu lavukların arasında mükemmel insanlar da bulunmaktadır. gittiğiniz barda sizden hesap almak istemezler veya elinizde çok yük varsa yardım bile ederler, itaewon'da türk forması ile gezerseniz piyasanın kralını yaparsınız. ama siz deyiniz genel nüfusun %20'si, ben derim %10'u türklerin onlar için yaptıklarından haberdardırlar. genç nüfus arttıkça bu oran daha da azalmaktadır. ve de en önemlisini özellikle sona bıraktım:
son zamanlarda türkler'de görülen abazanlık koreliler'i bile rahatsız etmeye başlamıştır. bilgilerinize ey muhterem facebook ve pals cemaati. sadece koreliler değil herkes abazan dosttan uzak durur *
komşumuz olsalardı az sürecek olan dostluktur. malum komşularımızla pek geçinemeyiz.