bugün

pek çok erkeğin hayat felsefesini şekillendirmesine yardımcı olan çin atasözü.

bu sözün trillahını bilirim. hangi çinli söylemiş?, gözlerinin yarıçapı kaç pi dir? ensesi açık ananas memeli kızlardan mı hoşlanırmış? kaçıncı danmış? herşeyi ama herrrşeyi.

bu lafı ben doğduğumda kulağıma fısıldamışlar. sessiz ve mağrurca. o andan itibaren hayatımın her noktasında bana yol gösterici olmuştur. ve dikkatimi çeken nokta ise bu sözü duymayanların çoğunluğunun kızlar ve oğlanlar oluşudur. herkes bu sözü bilmeli ve hayatını ona göre şekillendirmelidir! biat etmeliyiz.

hayatın her noktasında, futbol takımım olsun, kızlarla ilişkilerim olsun, okeye dönerken olsun, sözlük yazarlığım olsun.. özellikle kızarmış patlıcanın üstüne ne kadar miktar sarımsaklı yoğurt dökeceğimi kestiremediğim zamanlarda bana yol gösteren yüce bir ışık gibi beynimin ucra köşelerinden 4 nala bir kısrak gibi kopup gelen bu atasözü varlığımın bir numaralı temsilidir.

dedim ya hayatımın her alanı diye, işte o her alanda beni hırpalamaya ve bastırmaya çalışan mihraklar oldu. asla yılmadım. sonuna kadar direttim. "beyaz musluman" diye methiyeler düzüldü gecelerden sabahlara, ismimin üzerinden evrensel örgütler kuruldu. belli olmasın diye kısatlmasından yola çıkıldı.

hayatım boyunca gerçeğin, yalnızca gerçeğin ve özgürlüğün alevleri arasında kavrulmayı kendime görev biçtim. lafım o ki, bu çin atasözünü nesilden nesile aktarmak ve altında yatan derin manaları bir sincabın yavrusuna getirdiği fındık kabuğunun küpürü misali hayatının her alanına entegre edilmesi farz-ı eylemdir.
(bkz: adonis kasi olan adamdan kıllanırım)
*
göbekli bir adam tarafından aldatılma ihtimali yüksek olan şahıstır.
(bkz: noel baba)
kişideki samimiyet durumunu ele verdiğinden güldüğü esnada göbeği oynayan adam doğal davranış segiler, yapmacıktan gülmez. yani bir takım kaslarını zorla hareket ettirmeye veya bir takım kasını kasmaya çabalamaz.

söz öz itibariyle uzak doğu dan çıkmış görünmektedir. zira göbek denince kafada oluşan çağrışım buddha dır. malumunuz buddha gayet göbekli bir insanmış. ya da heykel ve resimlerde öyle yansıtılmış.