bugün

Türkçenin bilinen ve yazılı metinleri ele geçirilebilen en eski dönemine verilen isimdir. 38 harften oluşan bir alfabesi vardır. aslen ismi göktürkçe değil köktürkçedir.
34 sessiz 4 sesli harften oluşan, yazım kuralları latin alfabesiyle yazılan günümüz türkçe'sinden daha değişik olan en eski türkçe yazım dilidir. runic alfabe ile Sağdan sola doğru yazılır. Sert sessiz harfin yanındaki sesli harfin yazımı yumuşak sesli harfin yanındaki aynı sesli harfin yazımından farklıdır. A-e, I-i, O-ö, U-ü harfleri aynı yazılır. bir kelimede Aynı simgeyle gösterilen iki sesli harf var ise ikinci sesli harf yazılmaz. Ayrıca alfabesi kullanılarak yapılan dövmeler oldukça karizmatik olmaktadır.
(bkz: bu yirde olurup tabgaç budun birle tüzüldüm)
(bkz: bu yerde oturup çin milletiyle anlaştım)
öğrenilmesi zor fakat sembollerle bezeli olduğu için oldukça zevklidir.
arapça ve farsça etkisiyle unuttuğumuz dil. anadilimiz.
islam dinine girmeden önce, arapça ve farsça kelimelerden etkilenmemiş, dış etkilerden uzak, tamamen türklere özgü dilimizdir.
göktürkçe dediğimiz dil, bugün türkiye türkçesinde hala yaşamakta olan bir dildir. bugün hala yüzlerce kelime korunarak gelmiştir. yüzyıllarca türklerin resmi dili olmuş, zamanında işlevini yerine getirmiş ve yerini günün şartlarına daha uygun düzenlemelere bırakmış eski türk dillerinden biridir.
Yüzüklerin Efendisi'nde anlatılan Orta Dünyada kullanılan ortak dil ile aynı harfleri kullanmaktadır. (bkz: Elfler Türkmüş)

Bu harflere runik harfler denir ve Orta Asya'dan iskandinav ülkelerine kadar geniş bir coğrafyada kullanılmıştır. Bu etkileşimin nasıl gerçekleştiği ise bilinmemektedir.
aslı için (bkz: köktürkçe)

http://galeri.uludagsozlu...g%C3%B6kt%C3%BCrk%C3%A7e/
nasıl ki göktürk devleti diye bir devlet yoksa göktürkçe diye bir dil de yoktur.

bugün göktürk devleti olarak andığımız devlete bu ad yıkılmasından çok sonra yakıştırılmıştır. devletin adı türk devleti'dir. o türkler kendilerine türk'ten başka bir ad ya da sıfat vermemişlerdir. konuştukları türkçe'dir ve çağdaş türkçe'ye de çok çok yakındır. şöyle ki;

görsel

not: görseli ben hazırlamadım. yapılan "göktürkçe" hatasından sorumlu değilim.
türk dünyasında şu anda konuşulan 2 türk lehçesinden biridir.

diğeri için (bkz: çağatay dili)
saf türkçe'dir. karizmatiktir. yemek tarifi bile okunsa gaza getirir. savaş ve şiir dilidir.

dice'ın yazmasını ve okumasını bildiği dildir.
https://www.facebook.com/...28360/?type=1&theater
allahın kabul etmediği dillerden bir diğeri.
ülkede arapça falan dışında ek derslerle haftada 2 saatle ogretılmesı gereken dildir. ha milliyetçi mhp başa gelse bile yapmaz ama umut işte.
öğrenmeye başladığım dil.
ücretsiz olarak derslerini verdiğim öz türkçedir. öğrenmesi ve okuması kolaydır. orhun abacası diyede bilinir.

not: öğrenmek isteyen yazarlar ulaşırsa ücretsiz olarak eğitim veririm, öğrenmek istesinler yeter.
Göktürk kağanlığının kullandığı dil yada alfabemi diyim Odur işte Güzeldir hojdur Orhun yazıtları bu dilde yazılmıştır.
Bengü taşları...
çok duygulandım lan, yarın öğrenmeye başlayacağım.
ciddi bir şekilde öğrenmeye karar verdiğim dildir.
çocuklarıma da öğreteceğim.

benim özdilimdir. ideolojik mana içermez.
her insan özüne ulaşmakta hür ve özgürdür.

sokaklara duvarlara her yere göktürkçe türk yazalım, yazdıralım.
Dil değil ağzı türkçe 'nin bir ağzı ya da eski türkçe de diyebilirsiniz.
Ölü dil değil ölü türkçe ağzı.
Göktürkçe konuşmanın değil, alfabenin zorunlu olmasını istiyoruz. Bizim rus'tan, çinli'den, arap'tan farkımız yok, kendi alfabemizi istiyoruz.
sağdan yazılırdı.

günümüz türkçesi ile arasında bir bağ bulunur.

yine de coğrafi farklılık dolayısıyla değişti.