bugün

Türkiye'dir.
bağımsız türk devletleri ve özerk türk devletleri vardır. içinde bulunduğumuz zamanda bağımsuz olanlar şunlardır:
-türkiye cumhuriyeti
-azerbaycan
-türkmenistan
-kazakistan
-özbekistan
-kırgızistan
-kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti.

yine içinde bulunduğumuz zaman diliminde türklerin durumu iyiye gitmemektedir. koskoca devletler ne doğu türkistan'daki çin zulmüne "dur" diyebiliyorlar, ne kuzey ırak'ta türkmen zulmüne, ne suriye türkmenlerine, ne kırım'a...
hatta türkiye cumhuriyeti bırakın dış topraklardaki türkler'e yardım etmeyi, kendi içindeki terör sorununu çözememiştir ve ülke bölünmeye doğru sürüklenmektedir, tek güvenilir kurum olarak türk silahlı kuvvetleri yani ordu kalmıştır.
son çıkan ses kayıtlarında bölücü şeref yoksunlarına verilen tavizlerin geldiği nokta açık açık görülmüştür; terörist başı, bebek katili, imralı canisi, şehitlerin katili şeref yoksunu iti asmak yerine ameliyat etmişlerdir halktan gizli gizli...
kürtlerin yardımı ile düşmanlar kovulduktan sonra kurulmuştur. açık ve net.
Bizim dışımızda kimse de karizma falan uyandırmayan kelimeler.biz gurur duymakla geçmişte yaşama kavramlarını karıştırıyoruz.muhtmelen dünyada sadece bizde geçmişte şöyle yaptık böyle büyük savaşçıydık fetişi var.insan bunlarla guru duyarda bizim millette bildiğin fetişizm var bu konuda.artık ciddi ciddi ileriye gidememe yerimizde sayma sebebimizin bu olduğunu düşünmeye başladım.daha da kötü olan şunu fark ettim ki bizim durum artık bir şey yapmaya güç yetiremeyen o yüzden delikanlılık anılarını anlatmaya bayılan ihtiyar dedelerden farksız.sadece biz içinde olduğumuz için mevzunun dramını göremiyoruz.ne kadar acı roma imparatorluğunu yıkan ordu kavramını icat eden milletin artık bi şeyler üretemiyor ortaya bı şey koyamıyor oluşu.
Türkiye Cumhuriyeti,
Azerbaycan,
Özbekistan,
Kazakistan,
Türkmenistan,
Kırgızistan,
kktc.
Tacikistanın içinde bulunmadığı devletler topluluğu. Tacikler sünni fars(iranlı)dır.
"Türk devleti" çok yavan bir tanımdır. Devlet şeklini anlatmaz. Türkiye için kullanılacak en iyi ifade, atatürk'ün de kullandığı gibi "Türk Cumhuriyeti"dir:

"Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. (...)" Atatürk