bugün

peter parker'ın ilk ve gerçek aşkı. filmde anlatılanın aksine, peter parker'ın çocukluk arkadaşı gwen stacy'dir. okul arkadaşıdır aynı zamanda. fakat green goblin tarafından kaçırılır ve brooklyn köprüsünden aşağıya atılır. spider man ağ atarak onu kurtardığını zanneder fakat gwen ölmüştür. spidey, gwen'in daha önce mi öldüğünden, yoksa attığı ağa çarparak boynu kırılıp mı öldüğünden emin olamaz ve içten içe vicdan azabı çeker. bazen brooklyn köprüsü'nün üzerine çıkar ve orda durup gwen'i düşünür. gerçekten bir çizgi romanda geçebilecek en acıklı aşk hikayelerinden birisidir gwen stacy'nin hikayesi. hüzünlendim yine.. çok doluyum be sözlük..*
yeni spiderman filminde emma stone tarafından canlandırılacak karakter.

görsel
görsel
peter parker'ın ilk gözağrısı olan güzel kız. gayet hoş bir sarışındır.

--spoiler--

fakat bu aşk hikayesi, örümcek adam 'ın aslında peter parker olduğunu keşfeden azılı düşmanı green goblin'in pislik yapmak için peter'ın sevgilisini kaçırması ve köprüden aşağı atması ile trajik bir şekilde sona erecek ve peter uzun süre mahzun kalacaktır. ileride mary jane watson ile olan aşkı ona bu acıları bir nebze unutturacaktır. gerçi sonradan gwen'in klonu falan gibi atraksiyonlarla gwen'e bir süre için örümcek adam maceralarına geri dönüş yaptırılsa da olay pek fazla tutmamıştır.

--spoiler--
the amazing spider man filminde emma stone tarafından başarıyla canlandırılan peter parker'ın ilk ve gerçek aşkı filmi izleyince bunu daha iyi anladım neden mi? gwen stacy peter parker'a aşık mary jane ise spider man'e.

--spoiler--

gwen peter parker'a aşık oluyor ve tabi onun spider man olduğunu bilmeden filmin sonundada babasının cenazesine gelmemesine rağmen peter'dan özür bekleyerek kapısına gidiyor aynı durum mary jane için olsa peter kapısına bile gitse peter'ın özrünü kabul etmezdi. klişe mj tripleri spider man'in onun hayatını kurtarmasıyla ancak son bulurdu.

--spoiler--
20 yıldır öyle ya da böyle spidey'yle teşriki mesaisi olmuş biri olarak söyleyebileceğim tek şey: olmasaydı sonumuz böyle!

yazık günah lan! insan sinema filminde ömrünü biraz olsun uzatır lan! mary jane watson'ı da severim ama gwen'den sonra attan inip eşeğe binmek gibi lan bu! hele sinema uyarlamalarında bir yanda kirsten dunst, öbür yanda emma stone..! çizgi romanlardaki sapsarı saçları ve kocaman gülüşüyle peter parker'ı karşılardı ya... aaah ah!
filmlerde/dizilerde ölümü beni en çok etkileyen karakterdir. ruhu şad olsun. unutmadık unutmayız!
neden öldürülmüştür anlamadım. zaten örümcek adam'ın hemen kim olduğunu neden çözdürttüler o da saçma.
tam adı gwendolyn olup, kendisine kısaca "gwen" diye hitap edilmektedir.

(bkz: gwendolyn stacy)
Ölümü peter'da derin yara açmıştr.