bugün

geldi ama hiçbir şey değişmedi deniyor ya bu adam için, o geldikten sonra değişmeyen tek şey oğuz çetin.
son basın açıklamasında "63 yaşındayım, büyük ihtimalle burası kariyerimdeki son durak" sözleri ile sadece para derdinde olduğunu belirtmiş şahsiyet.
türk milli takımı ile çıktığı resmi maçlarda 2 galibiyet, 2 mağlubiyetlik bir istatistik yakalayan, hollandalı hoca.
(bkz: #9617364)
bu hollanda ekolü olmuyor arkadaş. rijkaard ı gördük zaten. hiddink dedik bağrımıza bastık, gittiği her milli takımda başarılı oluyor dedik ama bizim takım başka tabi.

bu 4-3-3 ü oynayamıyoruz olm biz işte. bizim oyuncuların bildiği tek taktik 4-4-2. ileriye top şişir, bi tane uzun boylu forvet tamam. öyle ayağa paslar, araya atılan toplar falan bilmeyiz biz.
Milli takımın başına gelmeden önce başarılı bulduğum, sempati ile baktığım bir isimdi ancak türkiye'ye gelince daha iyi tanıdık kendisini. ne kadar paragöz birisi olduğunu gördük. ha bunun yanında ilginç kadro tercihleri ise tartışılır diyeceğim ama sen adama gel günü kurtar, bizi kupaya götür yeter dersen o da taşağını kaşıya kaşıya ömer erdoğan'ı, mehmet aurelio'yu, semih şentürk'ü, nihat kahveci'yi oynatır. gençler varmış adamın sikinde mi olur?
oğuz çetin'den sonra siktirip gitmesi gerekenlerin başında yer alır.
gelen gideni aratir derlerdi de valla bu adamin birgun fatih terim'i aratacagini ruyamda gorsem inanmazdim. hayir fatih terim'i geri istedigimden degil, biz terim zamaninda da sistemsiz oynuyorduk. fakat terim hic olmazsa futbolculari hadi oglum, hadi kocum, yenecegiz diyerekten gazliyordu. simdi hiddink buz dolabi gibi bir herif. ne takim ondan elektrik aliyor ne de hiddink isini canla basla yapiyor gibi bir izlenim var bende.

hollandali dedigin zaten isini yapar gider. soyle oyuncularla bir hasir nesir olayim gibi olayi olmaz zaten hiddink'in. ama arada ciddi bir iletisim sorunu var. ve bu sorun asilmadikca bizden bir cacik olmaz.
(bkz: hödük)
(bkz: uyuus hiddink)
(bkz: hiddingil)
(bkz: are you hiddink me)
(bkz: go west hiddink)
"milli takıma yabancı teknik adam şart" diyenlere niye hak vermediğimin ısbatıdır . bizim milli takımımız çok sisteme göre oynayan bir takım değil.

takıma verilecek en iyi taktik "yürüyün koçlarım" dır.
Türk milli takımının dünya futbolunda ne kadar spesifik bi yeri olduğunu kanıtlayan Hollandalı kurt hoca

nasıl mı?

şimdiye kadar görev yaptığı tüm milli takımların çehresini değiştirdi hiç beklenmedik takımlarla beklenmedik işler yaptı ama dehası bize yetmedi. Almanya'dan 3 yedik, döndük Azerbaycan'da yenildik hemde hiç futbol oynamadan. Yani neymiş?Biz başkalarına benzemezmişiz.
azerbaycan mağlubiyeti sonrası soyunma odasına giderken sırıtan bir heriftir. adamın şeyinde mi ki türkiye yenilmiş , yenmiş.
Not: Yılmaz Vural gelsin bu takım Avrupa Kupası finali oynamazsa Arap olayım.
çıkmış bi keriz tvde diyor ki rusyada 90 gün kaldıydı. herifin kaldığı mahallenin muhtarı sanki dümbelek. rusyada 90 gün kalmışsa o rusların problemi hacı. kimse dünya şampiyonu yaratmasını beklemiyodu ama bizim takım iyiydi. piontek zamanındaki gibi milli takım mı kaldı hangisiyle kıyaslarsınız şimdi oynayanları.
çok değil sekiz sene önce bu takım dünya üçüncüsüydü.
şimdi eldeki malzeme bu diyen de çıkacaktır ya neyse. arkadaş koskoca ülkeden çıka çıka bu mu çıkıyor?
hadi almanyaya zaten yenilebilirdik de azerbeycan nerden çıktı?
hayatta inanmazdım bunu söyleyeceğime ama daha fazla zarara girmeye gerek yok. yollansın iş bitsin.
mehmet topal'ı kadroya almaması,duran top zafiyetimiz hakkında zerre bilgisi olmaması,"Türkiye Liginde birkaç maç izledim" diyebilmesi,"koy götüne rahvan gitsin" diyerek takımı Oğuz Çetin'e yaptırması, hızlı futboldan yana olduğunu söylemesi ancak 4 resmi maçta da takıma geri sahada hazırlık pasları yaptırması, Sabri'yi sol bek oynatması,dar alanda Sercan'ın işe yarayabileceğini düşünmesi,zart olması zurt olması..vs. Bu adamın emekliliğinde Alanya'ya yerleşen Alman amcalardan, teyzelerden bi farkı olduğunu düşünen varsa beri gelsin. Adam resmen maaşımı alırım üstüne yatarım demekte. Rıdvan Dilmen'e onu da bırak Sergen Yalçın'a versen bu takımı daha adam akıllı şeyler yapar. Velhasıl-kelam, paramızla madara olduğumuzdur,elalemi bize götüyle güldürendir.
almanya ve azerbaycan yenilgileri sonrası, teknik direktör olarak kariyerinde ilk kez 2 maç üstüste kaybeden, hollandalı hoca.
Aysun kayacının bile ondan daha fazla türkiye ligi maçlarını seyretmesi muhtemel teknik direktörümüzdür.
suya sabuna dokunmadan iş yapmayı pardon yapmamayı düşünen hatta düşünmeyen teknik sorumsuzdur. sayesinde bizdeki milli maça hazırlanma evreleri de gün yüzüne çıktı. meğer biz tekniğimizle değil "yürü aslanımla" biz olabilmişiz. acı ama gerçek bu.
türkiye'de şimdiye kadar sadece 7 tane süper lig takımının maçını stada gidip izlemiştir. kılavuzu oğuz çetin olanın burnu boktan çıkmazmış.
ivedi bi şekilde yardımcısıyla birlikte kovulması gereken şahsiyet.
bi siktiriniz gidiniz efenim bu ülkeden.
türk milli takımının başında almanya'ya karşı yenildikten sonra şu sözleri sarf ettigi halde hala türkiyenin başında bulunan teknik traktör.
"3-0 yenildigimiz takım dünya üçüncüsü gayet normal bir sonuç, daha farklı yenilebilirdik" .

la dünya üçüncüsü diye söz edilen takımın en iyi oyuncusu türk, üstüne rakip rakip degil. ne bileyim bir brezilya veya ingiltere olsa hadi yenildiginde ne var ya bu brezilya tabiki yeniliriz diyebilirsin ama rakip almanya sıradan oynayan kolay yenen kolay yenilebilen takım.

bu adamla diger almanya maçına çıkmaktan korkar oldum acaba o maçtan önce oyuncularına neler söyleyecek " korkmayın çocuklar rakip almanya dünyanın en iyi takımı ilk yarıda 2 gol yiyin sonra maçı 2-0'da tutup fazla gol yemeden bitirelim. bu maçtan puan almayacagız az gol yemeyi düşünecegiz".
kariyeri hakkında konuşulmayacak adam. burası eyvallah hoca!
mamafih ben de bu herif takımın başına geldiğinde "hah ulan şimdi gerçekten" en azından yürü be koçum gazı (ki bu da lazım) haricinde aklı başında bir sistemle oynayacağız diye yorum/fikir yapmış/yürütmüştüm. fakat hepsini bir kenara koyuyorum. yani yardımcı tüm ekibi!
ya adama sormazlar mı senin kariyerinde bir adam kendi ekibini oluşturup, gözleriyle izlediği adamları milli takıma niçin almıyor diye?
hani kadro seçimlerinde vazgeçilmeyen futbolcular illa vardır. adam formsuzdur yine de kadroya alırsın, eyvallah anlarım bunu da. ama buna paralel en azından formda olduğu bilinen, görünen adamlar da var ligin bu haftası itibariyle bu kadar maç oynanmışken.
tamam 70 milyon hoca var memlekette ama bu kadar körün gördüğünü görmemek için de hakikaten doğuştan kör olmak lazım. bunca yıldır futbolu takip ederim, ama iyi ama kötü. kendimizce bir altyapımız var. ve ben bu işe akıl sır erdiremiyorum arkadaş! gönlüm elvermiyor. lan kıçı kırık kuzey irlanda'yı ankara'da selçuk yula'nın kafa golüyle 1-0 yendiğimiz zaman takla atar haldeydik biz. ki o zaman o kuzey irlanda fena bir takım da değildi hani! dün o kuzey irlanda deplasmanda faroe adalarını bile yenemedi, ingiliz ekolü olduğu halde. bunca yıllık aşamadan sonra bu kadar kötü bir durumda olmaz milli takım. yani irlanda kadar kötü durumdayız.
o sebeple ya adam gibi açıklama yapar ve bu takımı grupta ikinci yapacağım der, ya da evine gider.
kariyeri tartışmasız teknik direktördür.

ancak, türkiye ligini tanımamaktadır.
türk futbolunu tanımamaktadır.
türk futbolcularını tanımamaktadır.
türk antrenörleri tanımamaktadır.
ilk dört maddede sayılanları tanımaya çalışmamaktadır.

şimdi bunları gözönüne aldığımızda, biraz mahalle ağzıyla ve biraz da ayıp olacak ama şunu gerçekten söylemek istiyorum, şampiyonaya katılamazsak sikmişim senin kariyerini.

bu kadar basit, hatta benim için sözün özü.