bugün

birinci dereceden ishal şahıs cümlesi.
sahte marka ürün satışlarına göz yumarken orjinal olarak satılan bilgisayar ve konsol oyunlarını bir bir sitesinden kaldırmaya başlayan açık arttırmacı.
kullanıcıların birbirine verdiği yorumlar hiçbir anlam ifade etmiyor çünkü gelen ürünün sahte veya bozuk olması durumunda ya bunu içerleyip onaylayacaksınız ve satıcıya 1 yıldız vereceksiniz veya iade edeceksiniz bu seferde yorum hakkınız olmayacak. bu sebeptendir ki satıcıların bir çoğunda %100 + yorum bulunur.
satilan binlerce sahte, kacak, calinti urun ile turkiye ekonomisini biraz daha sikelim projesinin kiytirik ismi. herhangi basit bir ayakabicida bile 100 ytl gibi bir fiyata prada ayakabi bulabilirsin, orjinali 600 ytl civariyken. gerci o ayakabici en azindan faturasini keser, vergisini oder. bu saticilarin cebine giren parayi kim denetliyor? bu urunler nereden nasil gelmi$? hey yavrum hey..
teknosa'dan 299ytl ye aldiğim philips lcd monitör ü gittigidiyor da sıfırını 350ytl ye görünce gülümsememi sağlayip ömürümü bi kaç dakika uzatmi$ olan elektronik ali$veri$ merkezi.
yerli/yabancı tüm siteler sorunsuz açılırken, geçici yoğunluk ikazı verip açılmayıp insanı sinir eden site...
çalıntı elektronik ürünler mağazası.
(bkz: 4 adımda güvenli ticaret)
(bkz: hey yavrum hey)
yakında eski bit pazarına döneceğini düşündüğüm site.**
piyasada bulunamayan bir suru urune ulasmanın en kolay yolu.
internet üzerinde açık artırma usulü satış alış veriş sitesi.
Alıcı ile satıcıyı ekran üzerinde karşı karşıya getiren, satıcının belirlediği gün ve fiyat üzerinden afişe edilen ürünlerin, alıcıları tarafından belli periyodlarda fiyat artırarak satın alabildikleri bir yer.

Satın alınan ürün bedeli aracı firmaya ödenerek havuzda bekletilirken, satıcı kişi / firma tarafından ürünün alıcıya kargolanması ve alıcınında afişe edilen bilgiler doğrultusunda teyidini müteakip paranın satıcıya ödenmesi ile her iki taraf haklarının da korunduğu bir site.

Kuruluşundan bu yana çok yakın bir zaman geçmesine rağmen e-bay ile ortaklık kurabilecek kadar profesyonel adımlar atabilen, bünyesinde binlerce ürün barındırma kapasitesine sahip ciddi bir açık artırım sitesi
diğer açık arttırma sitelerine göre arayüzü ve kullanımı daha rahattır. nevar ki türkiye'nin en büyük açık arttırma sitesi olmasına rağmen rakipleri hemalhemsat ve nevaria daki kredi kartı kampanyalarının 10 da birini dahi yapamamıştır.
hemalhemsatta ve nevaria da birçok karta peşin fiyatına 7-8-10-12 taksit yapılmakta, onların dışında kalan 1-2 karta ise vade farklı taksit yapılmakta iken, gittigidiyor da sadece bonus karta peşin fiyatına 3 taksit yapılmakta, diğer kartlara vade farklı taksit bile yapılmamaktadır. bu durum site yöneticilerinin bir prensibimi, yoksa böyle büyük bir siteyle bankaların ne derdi olur diye düşünmekten insan kendini alamamaktadır...
hala daha internette ki alışverişler de kredi kartı şifresi kullanılmadan şifresiz ve imzasız alışveriş yapılıyorken, güvenliğin vicdana bırakıldığı bir başka alışveriş sitesi.
alnından öptüğüm site. iyi veya kötü, sonuçta 110 civarı işlem yaptım mı, yaptım. bunların çoğu alım ve piyasa fiyatının çok altında mı? evet. tamamdır.
aradığınız pek çok şeyi uygun fiyatla bulabileceğiniz site.
ne zaman bir ürün listelesem ertesinde %50 indirimli listeleme seçeneği gönderen kurnaz site. fakat çok başarılı bir sistemi ve arayüzü vardır. bunu fark eden e bay de akıllı bir yatırım yapmıştır.
ebay ortak oldu ama ebayda komisyon %2 iken gittigidiyorda %10 * 2000 ytl ye bir laptop satıp, 200 ytl gittigidiyora verme düşüncesi insanı başka şeylere yönlendiriyor.
piyasada 450 liraya satılan televizyon için 642 lira isteyen çakalların olduğu yer.

http://urun.gittigidiyor...._W0QQidZZ7598087#aciklama
profilimde 4 olumlu 4 olumsuz 4 notr yorumun bulundugu ve 3 yildiz olarak gorundugum alisveris sitesi.

bu sitede profiller cok onemlidir ki insanlarin hakkinda girilen yorumlara gore site uyeleri insan kisiliklerini belirleyebilir duruma gelmislerdir.

birde deli para kazanmaktadirlar.

basit bir hesapla her satistan %10 + yatirilan parayi havuz hesabinda beklettigi sure icerisinde(hafta sonlari 2,5 gun, hafta ici 1 gun) fon aldigini yada baska turlu islettigini varsayarsak paraya paraya dememektedirler.
gece gece gülme krizine sokan bir alıcı yorumu ve satıcının cevabı:

alıcı: güya acılmamıs kutusunda gelecektı ne orjınal kutusunda geldı nede kıtepcığı var.
satıcının cevabı: ben olmasam o oyunu sen 3 ay sonra 180 e alırdın ancak. yalancı iftira atma ne öyle bişey sordun ne de ben açılmamış kutusunda dedim.
an itibari ile gümlemiş site . coming soon falan diyor ama hava gazı patlamış hosting firması.
an itibarıyla şakır şakır alışveriş edilebilen site.
kırk yılda bir işimin düştüğü ve tam o saatlerde bağlanılamayan site.
tasarımı değişmiş olan şey.
pipimin güvenli sistemine sahip sitedir. dolandırılık yapmaya niyeti olan satıcıları kollayan bir sistemi olduğu da aşikardır. nasıl mı... şöyle efendim:

bir hafta evvel normal bir ev yapımı amfi gönderiyorum diyen adama inanıp amfiyi satın aldım ve kahretsin ki 30 ytl kargo masrafı ödedim. üstelik bir iki özelliği bahsedildiği gibi değildi. geri göndermek istediğimde de sistemin kargo ücretini bana ödeteceğini bildiğim için mecbur amfiyi o haliyle kabul ettim. bu durumu satıcı da iyi bildiği için kargoyu şişirerek olabildiğince yüksek fiyatta tutup, alıcı adayını ürün fiyatına yakın bir kargo ücretiyle (geliş ve gidiş ortalama toplam 50 ytl) yüz yüze getiriyor.

dert bununla bitti mi? hayır...

ürünü iade etmek istediğinizde sistem ürünü hemen geri göndermenizi ve kargo ücretini de ödemenizi istiyor. ürün sahibine geri döndükten sonra da satıcı ile uzlaşmanız bekleniyor ve buna zorlanıyorsunuz. parası içeride olan alıcı adayı göz göre göre satıcının kucağına itiliyor, uzlaşmamanız durumunda ise sistem parayı kendi hesabında rehin tutup işletiyor. böylece satıcı ile uzlaşmaktan başka bir şansınız olmadan "güvenli alışveriş" yapıyorsunuz.

buyrun sistemle yazışma metinleri:

--spoiler--
Mesajınız:
Merhaba,

Hile bildirimi yapmak istedim, fakat ürün satış kodunu bulamadığım için size buradan ulaşmam gerekti. Ürün ve satıcı ile yaşadığım sorun şu şekilde...

Ürünün ses kontrol tuşlarından ikisi çalışmıyor. Sistemin ürün iadesiyle ilgili tavrı bilindiği için olsa gerek ki, satıcı kargo konusunda elinden geleni yapıp kargo fiyatını mümkün olduğunca yüksek tutmuş. Ürünle ilgili söz verildiği gibi kargo indirimi de yapılmamış. Kargo şubesinden aldığım bilgiye göre elim 30 liraya ulaşmış olan paketin olağan durumda 15 liraya gelmiş olması gerekiyordu. Satıcı ile konuyu konuşmak istedim fakat terbiyesiz, saygısız bir satıcı ile karşı karşıyayım. Ürünle ilgili sorunu bildirdiğimde sadece "Hemen onayı verip işi bitirmemi" istedi.

Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Saygılar,
Fırat xxx.

Gönderen: Gittigidiyor
Ek mesaj giriş tarihi:13:40:35 21/03/2008

Sn. xxx,

Öncelikle satıcıyla irtibata geçmenizi öneririz. Zira ufak bir mesaj bir çok yanlış anlaşılmayı çözmektedir.

Şu anda para transferi durdurulmuştur. Sizin inisiyatifiniz ve onayınız haricinde satıcıya para transferi yapılmayacaktır. Gelişmelerle ilgili sizden ve satıcıdan bilgi bekliyoruz.

Satıcıya mesaj göndermek için tıklayın

-------------------------------------

iyi Çalışmalar. Saygılarımızla,

GittiGidiyor

Ek mesaj giriş tarihi:16:34:47 25/03/2008

Sn. xxx,

Ürünün satıcısı, iade edeceğinizi belirttiğiniz ürünün halen kendisine ulaşmadığını belirtmektedir. Ürünü kargolayıp kargolamadığınızı, tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.

Ürünü kargoladıysanız, sizden iade kargo bilgilerini ürün satıcısına ve bize iletmenizi, aksi takdirde ürüne onay vermenizi bekliyoruz.

Sizden herhangi bir bilgi alamadığımız takdirde, ürüne onay vereceğimizi belirtmek isteriz.

---------------------------------

GittiGidiyor

Eklenen Not:8630478 , Ürün iadesi hakkında
Ek mesaj giriş tarihi:21:21:22 25/03/2008

Merhaba,

Satıcı ürünün bozuk olan düğmelerini benim bozduğumu iddia ediyor, fakat bunun yanında ürünü geri göndermemi de istiyor. Daha evvel sistem üzerinden yaşadığım başka bir sorundan biliyorum; ürün satıcıya dönerse, ödemesi sistem tarafından tutulan ve satın almak istediği ürünü satıcısında bulunan alıcı mağdur duruma düşüyor ve ürünü almak zorunda bırakılıyor.

Kötü niyetli ve terbiyesi bir satıcı ile karşı karşıya olduğum için temkinli davranıyorum, lütfen durumuma anlayışla yaklaşın. Sorunun artık çözülmesini ve ürünü iade etmek istiyorum.

Satıcının bana gönderdiği mesajın bir kopyası ekte:

Alındığı Tarih:21/03/2008 - 22:49:36
" nerden buldun sen beni be birader,
her$eyi full cali$Iyordu, uc kuru$ icin maymunluk mu edecegim sana,
low giri$inden girince pedal seviyesinde gorur ve sorunsuzdur.
soz de vermedim bilader ben sana,
dedim adamlar i$lememi$, ama indirim yapmi$lar,
20 kiloluk kargonun 15 lirasinin pe$indesin ,
boyle de ucuzculuk olmaz ki, tecruben yok anladik, insan biraz itimad eder, kapina gelen hammal kargocunun lafiyla sen ne karar vermektesin?
neyse ne edeceksen et, ugra$tirma beni de,
belli ariza cikaracaksin, vurugu falan yoksa niye bozulmu$ oldugunu da bilemiyorum, bende diyeyim bari, sen bozmu$undur super olsun."

Takdirinize bırakıyorum...

Saygılar,
Fırat xxx.

Ek mesaj giriş tarihi:22:20:51 25/03/2008

Sn. xxx,

Öncelikle, eğer bir ürüne onay vermemiş iseniz, iade etmeniz gerekir. işlemi bekletmeniz sistem kurallarına aykırıdır. Kullanıcının ürününü iade etmeniz ve kargo bilgilerini bize iletmeniz gerekmektedir.
Ürün kullanımdan kaynaklı arızalandı ise, satıcıdan bilgi talep edilecektir. Ancak ürün siz teslim aldığınızda da, arızayı belgelemeniz gerekmekte idi. Siz de takdir edersiniz ki, biz ürünleri hiç bir aşamada görememekteyiz. Ürünü iade etmeniz ya da onay vermeniz beklenmektedir.

GittiGidiyor

Eklenen Not:8630478 , Ürün iadesi hakkında
Ek mesaj giriş tarihi:23:09:21 25/03/2008

Merhaba,

Sistemdeki bu açık kapatılmadığı müddetçe aynı senaryoyu beklemekten başka çare yok. Üstü kapalı dolandırıcılık yapan bu satıcılar sistemin bu yönünü kullanmaya devam edeceklerdir.

Öte yandan, en kısa sürede ürünü kargolayıp kargo bilgilerini size bildireceğim.

iyi Çalışmalar,
Fırat xxx.

Ek mesaj giriş tarihi:23:20:56 25/03/2008

Sn. xxx,

Lütfen en kısa sürede ürünü iade ederek iade kargo bilgileri iletiniz. Teşekkürler.

GittiGidiyor
--spoiler--

düzeltme: bir hafta değil lan, neredeyse bir ay olmuş.

düzeltme 2: satıcının adı "sahinderya". kaçınınız.
o' nun hızını alamayıp 'r' yi yerinden atmasıdır.
kullanıcıların sorularını jet hızıyla cevaplayan site.