bugün

bir tuğba özerk şarkısı.

Bir acı var kördüğüm boğazımda
Tadım yok biraz bu aralarda
Dağıttım birazda son zamanlarda
Yüreğim artık beni yormasana

Gönül gözüm kapandı sesim çıkmaz
Artık bu odalarda
Heves ederdimya eskiden artık gücüm yok bu hayata
Çekip gidesim var artık yalan dünyadan

Önüme çıkıp duran sahte yüzlerden
Hiç bir söz bir nefes kesmiyor beni
Nedense bikaç gündür gidesim geldi
Çekip gidesim var artık yalan dünyadan

Önüme çıkıp duran sahte yüzlerden
Hiç bir söz bir nefes kesmiyor beni
Nedense bikaç gündür gidesim geldi
sonbahara girişteki o kasvetli, gizemli havaya az da olsa yansıtabilen güzel bir tuğba özerk parçası. kimi zaman çoğumuza olduğu gibi, harbi harbi palavracı hayattan; dünyadan, bodrum katında basıldığı, kalpazanlarının kim olduğu belli olmayan yüzlerden göçüp gitmeyi anlatan teması da cuk oturmaktadır melankolik bünyelere. ''tuğba özerk mi dinliyorsun lan sen ezik?'' diyenlere inat çevrilip çevrilip dinlenesi vardır.
şu sıralar radyolarda sık sık çalınan duygusal ve vurucu sözleriyle insanı depresyona sokan harika bir tuğba özerk şarkısı. şarkı bütünüyle çok güzel ama erkek vokalin sesi de şarkıya ayrı bi anlam katmış. ağlatabilen şarkılardan.

öyle bi şarkı olmuş ki, burnumun direği sızladı be... intihar bile ettirir bu şarkı adama.
sanırım bu hatun kişinin hayatı boyunca yaptığı en büyük doğru.
güçsüzlüğümdü valizimde en çok yer kaplayan.
düşüncelerimdi omzumdaki ağrı.
ben giderken yattığın yatak gibi dağınık ruhum.
örselenen ellerime tuz basar ilgisizlik.
afralara uzağım, naza küs.

boş kovana benzer sözlerin!
savrulmuş... unutulmuş...
yalın ayak karda yürüyen benim, çıkar soğuk bedenimden ruhum.
izimi sile sile giderim, dön bak aynaya bu siluetin sonu ben değilim.
sanma döner gelir bu aciz. olurları tüketen bu beynin sahipleri biziz.
gelişlerimin nedeni bensem, bil gidesim geldi. *
eskimeyen şarkılar sıralamasına girmekte çok zorlanmayacak şarkıdır, o nakarat kısmının bitiricligi nedir öyle.

(bkz: na nana ni na nay nay)
(bkz: yazınca çok komik oluyo lan)
(bkz: gidesim var götürenim yok)
tuğba özerk in belki de en güzel parçası.
sayesinde tuğba özerk'i tanıdığım şarkı. gidesi gelenlerin şu günlerde bol bol dinlediği ve kendini rahatlatmaya çalıştığı şarkı.
sözüm meclisten dışarı:
ağız dolusu siktir git denildiğinde bünyede acayip rahatlama oluşturabilecek cümle.
Çekip gidesim var artık yalan dünyadan bu sözler yeni intiharlara sebepiyet vermesi kuvvetle muhtemel.***
90'lar popuna selam niteliğinde, aha ilk dinleyişte insanın içine bir yumrunun oturmasına sebebiyet veren, sözleriyle bünyeyi sarsan, titreten ya da siz nasıl anlamak isiyorsanız öyle bir etkisi olan, "gönül gözüm kapandı, sesim çıkmaz artık bu odalarda"sözlerinde anlatmak istediğini özetleyen bir tuba özerk şarkısı. yorumcuyu lololo'dan ibaret sananlara kesinlikle dinletilmesi gerekir.
herkesin kendisinden bir parça bulabileceği, yürek sızlatan şarkı. sözü ve müziği'nin tuğba özerk'e ait olmasına şaşırmamak elde değil. eğer gerçekten de öyleyse, bu kızda da bir cevherler varmış bugüne kadar göremediğimiz. bu arada 'rayray rarari raray ray' deyişleriyle bizi alıp götüren erkek vokal yusuf güney'dir.
bi sıkıntı var bu şarkının sözlerinde.

çekip gidesim var artık yalan dünyadan - tamam konuya sağlam bir giriş yaptık (bkz: yalan dünya)
önüme çıkıp duran sahte yüzlerden - laf da soktuk
hiç bir söz bir nefes kesmiyor beni - durumumuzu da betimledik, artık son vurucu söze geliyoruz
nedense bikaç gündür gidesim geldi - nedense geldi ya öyle. bilmem nedendir bi gidesim var, az önceki ağır serzenişlerim de öylesineydi zaten.
sevgili ile yapılan kavganın ardından, dinlenecek en güzel şarkı.
çok güzel şarkıdır, dinlerken yaşadığın tüm acı tecrübeler akla gelir, bir çantaya eşyaları doldurup bir kulübeye kaçma hissi uyandırır insanda.