bugün

(bkz: medcezir)
ayın hareketlerine göre denizlerde meydana gelen deniz suyunun ileri geri hareket etmesidir.
(bkz: med cezir)
ayLin asLımın süper aLbümü
süperötesi güzel insan..kadim dost..24 saat nişanlısıyla yatıp kalkan ondan başka bişey düşünemeyen körkütük aşık..
zoraki sevişme ritmi..
benim kalp kırıklıkları mı dinleyip dinleyip bana çareler bulmaya çalışan güzin abla modeli güzel insan.
iş hayatına yakında adım atacak olan ama pek çalışma heveslisi olmayan tembel bir kişiliğe sahip romantik bünye.
lisede hep ona kin duyduğumu idda eden kişidir.bayraklar beyaz şimdi.
su anda baglantimin yaptigi sey(noktalama isaretleriyle sinirli yuz yapamadim ama sinirliyim)
kök nedeniyle depresyona girmiş yazar. ankara'da değil de sandıklı'da olduğu için çok şanslı. ya da buca ya da gebze de olmadığı için de. hocalar da onlardan aşağı kalmıyor hani.
muhteşem bir yer olan hocalardan ayrılıp antalyaya yerleşmesi çok zor olacak biliyorum. ama yine de alışıyor insan zamanla.
küçük şeylerden mutlu olmayı başaran nadir insanlardan. mesela bu entrimi görünce mutlu olacak. kökten daha çok severim kendisini.
med cezir bir yaratıkla 20 yıl başa çıkabilmiş, sabırlı bir insandır kendisi.
(bkz: bu gün git yarın gel) (bkz: git gel)
yuksek (y) ve dusuk (d) olmak uzere iki farkli salinimi vardir (spring tide vs neap tide).
ay ve gunes dunyayla ayni hizadayken en yuksek, ay-dunya-gunes dik acidayken en dusuktur.
bir ayin 1, 7, 14, 21 ve 28'inde sirayla y, d, y, d, y bicimindedir.
pratik olarak, ay gozukmuyorken, hilalken ve dolunayken yuksek; aralarda dusuktur.

deniz kenarinda icki icenler icin oldugu kadar denizciler icin de buyuk onemi vardir*.
aylin aslım'ın ilk stüdyo albümüdür. 2000 yılında piyasalardaki yerini almıştır. fakat albüm çıktığı ilk dönemde çok az basıldığından ve bu basılan kısmın da tamamının piyasaya verilmemesinden belirli bir kitleye ulaşamamıştır. bu yüzden, 2006'da çıkan gülyabani albümünün istenilen rakamlarda satmasının ardından hayko cepkin destekli remixler eklenerek yeniden piyasaya sürülmüştür. * aylin aslım'ın en sevilen - en can acıtan - eserlerinin yer aldığı albüm bu albümdür.

01 senin gibi
02 dalgalar
03 zor günler (umudum var)
04 yıldızlar var
05 keşke
06 4 gün 4 gece
07 birgün
08 küçük sevgilim
09 aynı
10 senin gibi (aylin gibi)
11 4 gün 4 gece (remix)
12 senin gibi (remix)
ilk geldiğimde ingiltere'ye
yıllardan yetmiş iki yılında
ve ilk gördüğümde Thames
nehrini,

"Nasıl da" demiştim, kendi
kendime, "suları kahverengi.
Nerede Boğaz'ın o maviliği,
o berrak sular!"

Yıllar sonra yürüdüğümde
kıyısında nehrin bir akşamüzeri
çekildiğini gördüm suların,
izledim saatlerce.

Akdeniz'de gelgit olmadığını
Londra'da öğrendim o gece.
Öğrendiğim gibi büyük kısmını
tüm öğrendiklerimin.

Sonra kaç defa şu veya bu kadınla
sular çekildiğinde açıkta kalan
yatağında yürüdüm nehrin,
elleri elimde, yanak yanağa.

Ne zaman suların çekildiğini
görsem şimdi, Elsa gelir yine aklıma.
Gelenler geldi, gidenler gitti,
Elsa kaldı yatağı gibi nehrin hayatımda.

roni margulies
ayrıca insanların ruhsal olarak ya$adıkları çalkantılı ve karı$ık döneme verilen ad..
elgit veya med cezir, bir gök cismi üzerinde başka gök cisimlerinin uyguladığı kütle çekimi kuvvetleri nedeniyle oluşan çevrimsel biçim bozulmaları demektir. En çok bilineni, Ay ve Güneşin göreli konumlarındaki değişmelerin etkisiyle Yer yüzeyinde deniz düzeyinde ortaya çıkan dönemli değişmelerdir.

Bir günde, belirli saatlerde yeryüzündeki suların ardı ardına alçalma ve yükselmesine Gelgit olayı denir. Gelgit olayının oluşması Ay'ın çekim kuvvetidir. Bu çekim kuvveti; Ay Dünya çevresine dolanırken değisik bölgeleri etkiler ve uzaklığa göre değişir. Ay dünyadan uzaklaşırsa çekim kuvveti azalır, yakınlaştıkça çekim kuvveti artar. Gelgit olayı okyanusları daha çok etkiler.

Ay yerküre etrafında dönerken yerkürenin bir yüzü Ay'a daima daha yakındır. Bu durumda Ay'a yakın yerdeki sular ay tarafından kendine doğru çekilirler. Bu arada kabaran suların arkasında bulunan boşlukları yanlardan gelen sular doldurur. Böylece Dünya’nın Ay'a bakan yüzeyinde sular yükselirken, diğer yerlerde alçalır. Bu yükselme ve alçalma birbirini devamlı izler.

Güneş'de gelgit olayına etki eder. Ay Dünya ile Güneş arasındayken bu etki az; hepsi bir doğrultudayken çok olur.Gelgit olayı ilk ve ikinci dördün evrelerinde en düşük, yeni ay ve dolunay devrelerinde en büyük değeri alır. Bir yerde sular kabarırken ay o yer için gökyüzünün en yüksek noktasındadır.

Herhangi bir yerde gelgit olayı her gün aynı saatte olmaz. Bir önceki günden 50 dakika daha geç oluşur. Nedeni ise Dünya ile Ay'ın aynı yönde dönmesidir.

Gelgit olayındaki sürtünmelerden dolayı yerkürenin kendi etrafındaki dönme hızı azalır. Böylece günler yavaş yavaş uzar.Gelgit olayındaki sürtünme Dünya’nın dönme hızında yavaşlamaya neden olurken, Ay'ın da her yıl Dünya’dan 12,7 cm uzaklaşmasına neden olur.
ayın çekim kuvvetinin tesiriyle denizin karaya yaklaşması ve karadan uzaklaşmasıdır.
koku gidericidir.
hareket etmeyen su kokar. gel-git denizlerdeki hareketi sağlar ve denizlerin kokuşmasını engeller. marmara denizinin kokusu malum foseptikten. tusunami olsa o koku, pislik gitmez.
atlantik´te fransa´nın bretagne yarımadasında lorient - point du raz arasındaki kesimde, acayip hissedilen, hic akıl sır ermeyecek boyuttaki su kütlelerinin hareketine verilen genel ad.

bretagne yarımadasındaki gelgit dieppe tarafında 14-15 metreymiş !!! güney de lorient (loriyan okunur) concerneau (konkarno okunur) eksninde bu 12 -13 metredir...ama okyanus acayiptir.

gelgit, insanın akıl hafsalasını zorlayacak kadar acayip bir doğa olayıdır. denizin hemen 1 km çekildiğini gördüm ben. böyle resmen yokuş aşağı iniyorsun. liman var, limanda demirlemiş balıkçı tekneleri , yatlar falan var (ebb)...hepsi karaya oturuyo. o zamanlar şimdiki gibi fotoğraf makineleri yoktu, ama bir daha gidersem, fotoğraf çekip sözlük yazarıyla paylaşırım. çok enterasan bir olaydır. sular geri gelmeye (flood) başlayınca odukça hızlı ilerliyor.

sular çekildiğinde denizin ortasında bir ada var - le mont saint michelle- bu adanın etrafında uçsuz bucaksız meydanlar alanlar oluyo, ortada numunelik bir adet asfalt yol, yükseltilmiş...sular geri geldiğinde yolun kenarına kadar bütün o alanlar metrelerce suyla kaplanıyor. su dediğim de yanlış anlaşılmasın, atlantik´in ta kendisidir, öyle tekin, sakin falan bi su değil...

gelgit gerçek bir muammadır. çekilen suyun miktarı, ya resmen van gölündeki suyun kimbilir kaç katı su bretagne yarımadası kıyısında geliyor- gidiyor,geliyor-gidiyor...hiç durmadan, her iki günde bir, milyonlarca yıldır... bazen bazı balıklar kaçamıyorlar, balığı resmen kumun üzerinden elinle alıp kovaya atıyorsun. çok lezzetli bir sürü istakoz falan ...bazı türleri, hepsi değil. deniz çekildikten sonra - ki bu olay genellikle akşamüstü başlıyor, gece yarısına kadar falan sürüyor- ertesi gün bambaşka bir coğrafya´ya uyanıyorsun- istakozlar deniz çekildikten sonra denize doğru koşturuyor oluyorlar. martılar bayram ediyor...bi sürü kuşlar resmen gelgit ten rızıklanıyorlar - o da allah´ın bi takdiri işte...

yani ebb and flood gelgit, çok enterasan bir doğa olayıdır. sadece büyük denizlerde ne menem bir şey olduğu anlaşılabilir. ben sormuştum onu, neden o öyledir, diye, kütle büyüyünce etkisi de büyüyormuş. ondanmış, diye anlatmışlardı.
(#541050) ibretlik sözü ile bana çok acayip ibret aldıran yazar.
en yükseğinin 21 metre ile Kanada'nın Fundy Körfezi'nde görülebilen olay. gelgit, neredeyse tamamen kapalı denizlerde (akdeniz, karadeniz, baltık denizi gibi) santimetrelerle ifade edilir. bu değer, açık okyanuslarda daha büyük, körfezlerde ise çok daha büyüktür.
aylin aslım'ın elektronik altyapılı ilk albümü. keşke rock altyapıyla ve birkaçta akustik versiyonla bir konser dvdsi yahut bir stüdyo kaydıyla tekrar piyasaya sürülsede arşivlesem bu nadide albümü demişimdir hep.