bugün

(bkz: fakirlik belirten detaylar)
Ve Hafif yanık odun kokusu.

Huzur veren betimlemelerden biri.

Bana ise Hep ilçedeki anneanne evini hatırlatır. Bazense köy evini.

Belki bizim evimizde sobalı olsa idi işinden yükünden söver, şikayetçi olurduk. Bilemiyorum.

Ama o tatlı misafirliklerdeki kış gecelerinin soğuğunda bizi farklı bir ambians içinde ısıttığından olsa gerek hep güzel, huzur dolu anımsarım.
ciddi ciddi sizin evlerde gece soba mı yanıyordu?
eğer öyleyse sobalı evin zengini de sizmişsiniz aq.
bizde soba moba yanmazdı 10dan sonra. tamam işte evin sıcaklığı soba soğuyana kadar onun sıcaklığı uyuyana kadar idare eder, yorganları getir yatakları da ser. gir içine sıcacık sabaha kadar ateş gibi yatarsın.
bu yani.
geriye kalan üç saat ılıklık sonra keskin soğuk
Tamam işte mis gibi anneanne evi. Saatin tıktıkını da duyuyor musun?
Olsa da uyusak.
azcık iş görür, https://www.youtube.com/watch?v=1QKVhNaAmW0 .
çay demlense bir de üstünde, yanına muhabbet de koyarsanız efsane olan şeydir.
(bkz: çocukluk)
Çok güzeldir.
Bir de,
Tavana yansıyan ateş...
Güvende olma hissi verir. Dışarısı eksi derecelerde soğuk bile olsa o seni korumaya devam etmektedir.
Lan böyle bir evi olan varsa beni misafir etsin bi gece oturup muhabbet edelim. Özledim o günleri.
sobalı evde büyümüş çocuklara huzur veren ses.
uykumu kaçıran ama hiç şikayetçi olmadığım aksine hoşuma giden sestir. bir süre sonra ninniye dönüşürdü. huzur ve güven veren seslere örnektir.
çocukluğumun kış sesidir. huzur verir, o güzel günleri hatırlatır.
Yine duyulan ve yine huzur veren,insanın içine işleyen sestir.
ateşin tavana yansıması da buna eşlik eder... özledim sözlük, eski günleri özledim.
çocukluğumu özledim. sobanın üstünde ki güğümün çıkardığı sesi özledim. ninni gibi gelen bu sesle uyumayı özledim. cry..
Muhtesemdir.o sobanin yaninda ne guzel uykuya dalar insan.
Hele birde üzerinde çaydanlık varsa, işte o sesi hiçbir sese değişmem.
"gerçek mutluluk"

(tabi evinde mutlu isen...)
Cocukken karanliktan korkmamanizi saglar.
Ve sonradan cikan hic bir teknoloji bunu tekrar hissettiremez.
Cumartesi sabahın bu saatinde işe gelen biz zavallı bünyeler için uykuyu çağrıştıran huzur sesi. Gidip arkasına uzanıp uyuyasım geldi.
insana ısınmasa bile içten bir ısınma enerjisi verir.
http://www.youtube.com/watch?v=Td2pjke6QHg
harika bir duygudur o an yaşadığımız hal.bana geçmişimi,çocukluğumu hatırlatmıştır.uyurken bu sobadan çıkan ses sayesinde korkmuyor, ayrıca sobanın odanın tavanında oluşturduğu alev danslarını izlemekten çok mutluluk duyuyordum.sobanın içine kestane atıp onu yemek,dışarıdan üşüyüp gelindiğinde ayaklarınızı sobaya dayamak harika bir duygudur.Hiçbir zaman kaloriferli evler,sobalı evlerin verdiği mutluluğu veremeyecek.

(bkz: anlatılmaz yaşanır)
Hatırlayınca bile alıp masalsı bir atmosfere götürmeye yeten sestir.