bugün

Fön dağlarından aşağıya doğru esen bu rüzgarlar yülsekten alçağa indikleri için ısınırlar ve estikleri yerlerde sıcaklıkları yükseltirler.Kışları kar eriterek ilerledikleri için sele neden olabilirler
geçtiği yerlerdeki tarlaları kurutacak kadar sıcak olan kurak bölgelerin rüzgarıdır. Özellikle bunların dağ yamaçlarından aşağıya doğru süzülenleri ova tarafındaki bütün buğday tarlalarını kurutur. Çünkü bunlar dağın bir yamacından başlayıp her 100 metrede 0.5 derece soğuyarak tepeye doğru yükselip doruğa ulaştıktan sonra yine aynı şekilde diğer yamaca doğru bu sefer aynı hızda ama ısınarak gelirler. Bu yüzden kurak bölgedeki çiftçiler bu tür rüzgarları sevmezler.
an itibariyle istanbulda esmekte olduğu düşünülen rüzgardır. zira kayışdağı'nın eteklerinde sıcak rüzgarlar esmekte ve insanları canından bezdirmektedir. bu olsa olsa fön rüzgarıdır.
fön makinesine isim babalığı yapan sıcak rüzgar çeşididir..
türkiyede giresunda esen rüzgarlardır.
anadolu'da karyutan, adamuçuran, bakıryutturan olarak da bilinir.
rize de turunçgil ,mersiz anamurda muz yetişmesini sağlayan rüzgar çeşididir.
--spoiler--
mürsel: bugün okulda çok komik birşey oldu ya, öğrencilerden bir tanesi sordu, hocam fön rüzgarlarının olduğu yerde herkes düz saçlı mı olur diye? hoca durur mu yapıştırdı cevabı; yok olmaz.
nazan: bu komik değil ki mürsel,
mürsel: olur mu kurabiyem, anlatamadım herhalde. o hikayedeki hoca benim.
--spoiler--
Orijinal dildeki yazımı (bkz: föhn)
görsel
klimayı ayarlamamı ister misin?¿
görsel
Asıl adı "föhn" rüzgarları olan konu...şu aralar söz konusu olan rüzgar belası.

Kendine göre bi sınırı vardır, sınırın sonunda ve başında oldukça etkilidir. Çok pis baş ağrısı yapar.

Sıradağların bittiği yerlerden sonraki 100 150 km yi etkiler...

Bu bölgenin 80 90 km güneyinde alpler biter, alpler böyle zank diye biter!! Öyle tepeler küçülerek falan bitmez, isviçre de heyyula gibi yükselirler ve hemen dibinde konstanz gölü vardır !! Almanya tarafı, tepelidir ama asla alpler gibi diildir.

Öyle olunca föhn çok etkili olmaktadır...

Şu aralar herkesin "başının tutması" bu yüzdendir!!
fön makinesinden çıkan sıcak havaların oluşturduğu rüzgar taneleri.
Gene başladı kodumunun föhn'ü...alpler fazla ulu....biz kıytırık dağa "uludağ" demişiz, herifin en pısırığı 3 bin metre...yukarda soğuk hava var, sıradağ vadilerinde sıcak hava var ..o onu itiyo bu bunu zikiyo, aradaki boşluklardan üflüyo böyle...devasa bir föhn makinesi gibi...

Föhn makinesini bulan fransız, orda da var bu rüzgar...ama geliştiren alman, adı da föhn olmuş zaten o yüzden...

Kafa beyin bırakmıyo millette.
föhn değil miydi onun adı.
Başlığı öyle açmışlar, ben doğru yazdım ama. Föhn tabii...
yeterli kötü şakaları muhtemelen geçmiş entrylerde kullandıklarını düşündüğüm için başımı öne eğerek başlıktan uzaklaşıyorum...
Evet, öğrenmenin yaşı yok...ilk defa tramwayda duydum...kadın yanındaki arkadaşına "başım çatlayacak gibi, gene föhn esiyo galiba!!" dedi...

E biz tramvaydayız...burda fön falan yok. Bu kadın neden bahsediyo acaba, diye ister istemez soruyosun kendine...

Sonradan öğrendim ki, aslen föhn rüzgarın adıymış!! Fön makinesinden önce föhn rüzgarı varmış ...zaten"hava püskürten" o alete de bu ünlü rüzgardan esinlenerek "fön" aleti demişler...ben de bilmiyordum. Ama öğrendik işte uygulamalı olarak.