bugün

içinde bütün duyguları barındıran, ama sona doğru özellikle de filmi ile kardeşlik duygularını pekiştiren mükemmel ötesi süper anime.

hiç değilse 2 günde bir aklıma gelir fma.hayata daha sıkı sarılırım sayesinde.
bi'çok sitede kendisine düzülen övgülerden sonra bakmak isteyeceğiniz ancak 7-8 bölüm dayanabileceğiniz animedir. zaten harddiskte yer kalmamışsa, seç hepsini, sonra

(bkz: shiftdelete)
dünyanın en en en iyi animesidir ki ikinci serisi 5 Nisan 2009 günü yayınlanmaya başlayacaktır. ilk başlarda mangası ile aynı gidecek ve sonra ap ayrı bir senaryodan devam edecektir. Edward ve Al'ın maceralarını izleyecek ve simya dünyasına döneceğiz. Heyecanlıyım.
japonyada festivali düzenlenen anime serisidir.51 bölümden oluşan yoğun senaryosunun içinde macera,komedi,dram öğelerini bulunduran,müzikleriyle insanı duygu patlamasına sokan bir şaheser...2004 yılında yayınlanmış anime ayrıca "gelmiş geçmiş en iyi 10 anime serisi" sıralamasınada girmiştir.

anime severlerin yada animeye yeni başlayacakların mutlaka izlemesini öneririm.

(bkz: hagane no renkinjutsushi)
her bölümü ayrı bir zevkle izlenilen 51 bölümlük anime. devam filmi anime kadar muhteşemdir.
ayrıca lost heaven şarkısıyla unutulmazlar arasına girmiştir.
ayrıca edward ve al'ı iki bağyan seslendirmektedir.
izlediğiM onca animede içinde izlemekten en çok keyif aldığım, bir bölümü içinde hem güldürüp hem ağaltabilen müthiş seri.

--spoiler--

People cannot gain anything without sacrificing something.

You must present something of equal value to gain something. This is the principle of equivalent trade in alchemy.

We believed that was the truth of the world when we were young...

--spoiler--

EDiT: iMLA
ikinci serisi başlamıştır, şimdilik hatırlatma ve ayrıntı tadında ilk 51 bölümün ara zamanlarında olan olaylar gösteriliyor. FMA return tadında bişey değilse çok güzel olacak.

(bkz: Full metal alchemist brotherhood)
tum zamanlarin gelmis gecmis en iyi animelerinden bir tanesi. muzikleri ozellikle mukemmel.
death note'dan sonra izlenince biraz garip gelsede daha sonra "nerde bunun diğer bölümü ?" dedirtir.
bir çok animesever arkadaşım tarafından "mutlaka izlenmeli" olarak nitelendirilen anime. internet üzerinden edinebileceğim bir yer bulursam mutlaka izleyeceğim.
bir çizgifilmden çok daha ötesi.

- fy gene mi çizgifilm izliyosun sen doyamadın şu yaşına geldin. odanı topla artık.
+ anne o çizgifilm değil animeee!!
- amime mamime topla odanı.
+ pff.

biz türk veletleri şanslıydık bu çizgifilm konusunda. ama bunu büyüdüğümüzde anladık.
eski ve kült denebilecek bir çok animeyi, birkaç bölüm de olsa, biz televizyonlarda sayısız tekrarlarla izleme fırsatını bulduk.
kimileri benim gibi televizyon karşısında büyüdü, bu tvde yayınlanan animelerin hem başını hem sonunu gördü.
georgia, candy, remi, oscar, tusubasa, benjamin, pokemon, sailor moon, ve isimleri aklıma gelmeyen sayısızları.

büyüdük, bu sefer bunları tekrar izlemeye başladık. en azından ben öyle yaptım. corciyayla kendi dışındakileri, bulabildiklerimi.

hepsinin mi sonunda ağlanır tekrar tekrar?
yok yahu, bizimkiler türk filmleri gibi ağlatanlarını almışlardır diye netten bilmediğim animeler indirmeye başladım.

bunda duygusallık yoktur, artık vurdulu kırdılı bişi olsun diye cowboy bebop'u buldum.
gelmiş geçmiş en beğendiğim seri oldu.
"bang!"
ağladım. öyle böyle değil.

3 ay anime izlemeye ara verdim. ama evvelden pcmde duran fmanın 1. bölümünü izledim, 1 hafta içinde de tamamını izleyip bitirdim. bunu da içinde veletler var kan var, artık ağlatmaz diye düşünerek indirdim.
ağlamaktan şıfıtımı çıkardı.

demek ki kaliteli animelerin hepsinde ana karakteri son bölümde öldürüyo bu ibişler. ben onu anladım.
artık zırlamaya hazırlıklı olarak izlemek lazım animeleri.

söylenecek çok şey var, 2 sayfa çok yetersiz bu seri için.

ama ben en çok al'a ağladım. ve onun bir muadili olan fletcher'a.
bir kisiyle yeni tanistiginizda ilk intiba onemlidir ya hani. ayni iste, ben de animelerle ilk bunun sayesinde tanismistim. ilk izledigim animeydi kendisi. artik bir anime tutkunuyum. tum duygulari en ucta yasatan bir anime. nefret, hirs, inanmislik, komedi. 2 kardesin birbirleri icin yaptiklari fedakarliklar.

Tanim:Bas karakterler Ed Ve Al'in simya yardimiyla olen annelerini geri getirmeye calisirken kaybettikleri vucutlarini geri almaya calismalarini anlatan bir animedir.
Başlamayın, bırakamazsınız! izledikten sonra ulan keşke bitmeseydi dedirten tipte bir anime dizidir.
fellik fellik ovalarını ve filminin altyazısını aradığım animedir.
japonya'da 3.5 milyondan fazla tirajı olan manga, anime.
ilk bölümlerde yer yer sıkıcı olabilen ama yarısından sonra tadından yenmeyen anime. bildiğin dram. duygu manyağı yapabilir insanı.

çizgi filme ağlanır mı lan?*
fazla iyi animedir. özellikle trisha elric sebepsiz bir hüzüne yol açar. kadını görünce gözlerim doluyor ulan.
ismini çok sevdiğim söylemesi çok hoşuma giden bir anime. Oldukça sevilir ve saygı duyulur. Ancak anime kültürün iyi degilse izlenmez. Anime kültürüme guvendigim bir vakit izleyeceğim bende..
(bkz: efsane)
Bir kez izledikten sonra artık diğer bütün animelerden keyif almayı engelleyen, olağan dışı öyküsü, kurgusu ve göndermeleri olan seridir.

ilk sezonunun bölüm listesi aşağıdaki gibidir:

01 - Taiyô ni Idomu Mono [One Who Challenges the Sun]
02 - Kinki no Karada [Body of the Taboo]
03 - Okâsan...... [Mom...]
04 - Ai no Rensei [Transmutation of Love]
05 - Shissô! Ôtomeiru [Dash! Auto-Mail]
06 - Kokka Renkinjutsushi Shikaku Shiken [State Alchemist Qualification Exam]
07 - Kimera ga Naku Yoru [Night of the Chimera's Cry]
08 - Kenja no Ishi [Philosopher's Stone]
09 - Gun no Inu no Gindokei [Silver Watch of the Dog of the Military]
10 - Kaitô Sairên [Thief Psiren]
11 - Sareki no Daichi - Zenpen [Gravel Earth - Part One]
12 - Sareki no Daichi - Kôhen [Gravel Earth - Part Two]
13 - Hôno vs Hagane [Flame versus Full Metal]
14 - Hakai no Migite [Right Hand of Destruction]
15 - Ishvâru Gyakushatsu [Ishbal Massacre]
16 - Ushinawareta Mono [Lost Thing]
17 - Kazoku no Matsu ie [The House Where the Family Waits]
18 - Marukô Nôto [Marco Note]
19 - Shinjitsu no Oku no Oku [The Genuine Truth Behind Truths]
20 - Shugosha no Tamashii [Guardian's Soul]
21 - Akai kagayaki [Crimson Glow]
22 - Tsukurareta Ningen [Created Human]
23 - Hagane no Kokoro [Heart of Steel]
24 - Omoide no Teichaku [Affixing Memories]
25 - Wakare no Gishiki [Farewell Ceremony]
26 - Kanojo no Riyû [Her Reason]
27 - Sensei [Teacher]
28 - Ichi wa Zen, Zen wa Ichi [All is One, One is All]
29 - Yogorenaki Kodomo [Innocent Child]
30 - Nanpô Shireibu Shûgeki [South Headquarters Assault]
31 - Tsumi [Sin]
32 - Fukai Mori no Dante [The Deep Forest's Dante]
33 - Torawareta Aru [Al is Kidnapped]
34 - Gôyoku no Riron [The Theory of Avarice]
35 - Gusha no Saikai [The Meeting of the Fallen]
36 - Waga Uchinaru Togabito [Our Inner Sinner]
37 - Honô no RenkinjutsushiTatakai Shôi-sanDai jûsan Sôko no Kai [The Fighting Lieutenant]
38 - Kawa no Nagare ni [With the River's Flow]
39 - Tôhô Naisen [Eastern Civil War]
40 - Kizuato [The Scar]
41 - Seibo [Holy Mother]
42 - Kare no Na o Shirazu [Without Knowing His Name]
43 - Norainu wa Nigedashita [The Stray Dog Has Escaped]
44 - Hikari no Hôenhaimu [Hohenheim of Light]
45 - Kokoro o Rekka saseru Mono [One Who Lets Her Heart Rot]
46 - Jintai Rensei [Human Transmutation]
47 - Homunkurusu Fun'in [Homunculus Seal]
48 - Sayônara [Farewell]
49 - Tobira no Mukô e [Beyond the Door]
50 - Shi [Death]
51 - Myunhen 1921 [Munich 1921]
Anime toplamda 2 seridir. ilk seri bir kısmından sonra mangasından tamemen ayrılıp farklı bir senaryo ile devam etmiştir. Ve bence gayet baraşılır bir senaryodur bu. Toplam 51 Bölümü yayınlanmıtır + Son bölüm olarak da bir filmi(Conqueror of Shambala) çıkmıştır(Sonunda çok duygulandım gerçekten.. Hem 51. Bölümün o müthiş sonuna hemde filminin o müthiş sonuna.)

Önce ilk seriyi izlemenizi tavsiye ediyorum. Ardından ilk seri ve filmi bitirdikten sonra 2. seri olan Full Metal Alchemist: Brotherhood'u izleyin. 2. seri tamamen mangasına bağlı olarak gidiyor.. En son geçen pazar 63. bölümü yayınlandı. 64. bölümde final yapıcaklar. Çizimleri ilk seriden çok daha güzel ve konu bakımındanda pek geri kalır değil.

Her iki serininde müzikleri muhteşem diyebileceğim kadar güzeller. Defalarca dinlesemde bıkmam. Üstelik sözleride çok güzel. Bir insanın bu animeyi izlemeden kendisine Animeciyim demesinin FMA serisine hakaret olacağını düşünüyorum! Mutlaka izleyin.
ilginç göndermeleri bulunan anime. arkadaşımın tavsiyesiyle brotherhoodu izledim ve tuhaf benzerlikler keşfettim. bu benzerlikler türkiyeyle ilgili olabilir.* *
örneğin haritayı ele alalım. ilk dikkatimi çeken xing ve amestris şehitlerinin konumları oldu. amestrisin doğusunda büyük bir çöl var. bu çölü aşınca ise xing şehri. xing adından ve xingli karakterlerden de belli olduğu gibi çin'i ve çinlileri belirtiyor.

bunu farkettikten sonra dikkatimi amestrise verdim. eğer xing çin'i temsil ediyorsa, amestriste türkiye'nin bulunduğu yerdeydi. fakat amestrisin başındaki adama baktığımda ise* kesinlikle bu adam hitlerdi. ama başka birşeyler daha vardı:

şimdi türkiye haritasını ele alalım. karadeniz'i toprak parçasıymış gibi düşünelim ve bu toprak parçasının türkiyenin toprakları olduğunu varsayalım. ve türkiyenin sınırlarına tekrar bakalım. gördünüz mü? eğer göremediyseniz aşağıdaki jpg formatlı resimlere bakabilirsiniz.

bu animedeki harita:
görsel

bu ise benim, yer şekillerine ve sınırlara uyarak paintte değiştirdiğim dünya haritası:
görsel

işte böyle derin bir anime.
insanı boşluğa item bir animedir. O kadar güzeldir, o kadar sürükleyicidir ki bittikten sonra insan ne yapacağını şaşırır. 51 bölümünü 10 günde bitirdim, üstüne de hemen filmini çaktım.

--spoiler--
Edo sen ne mal bir çocuksun. Güzeller güzeli Winry'i yanına almadın ya ne diyeyim ben sana artık, rezil. ama seni severim hacı büyük simyacısın.
--spoiler--
genelde hayranları tarafından FMA veya Hagaren şeklinde kısaltılır- Hiromu Arakawa tarafından yaratılan ve Enix'in (şimdi Square Enix) Aylık Shonen Gangan dergisinde seri halinde yayınlanan mangasıdır. Ayrıca anime serisine de dönüştürülmüştür ve bir de devam filmi çekilmiştir. Yan ürün olarak romanları ve video oyunları da vardır.

Manga 2010'un Haziran ayında çıkan 108. bölümü ile bitmiştir. 2003'te çekilen ilk anime serisi 51 bölüm ve bir devam filmi ile tamamlanmıştır. Ayrıca 2009'da kurgusu mangaya bağlı, 64 bölümlük ikinci bir seri daha çekilmiştir. Hem manganın hem de animenin Japonya ve Kuzey Amerika'da çok büyük bir hayran kitlesi oluşmuştur. Eylül 2005'te, TV Asaşi'nin internet anketinde tüm zamanların en iyi animesi seçilmiştir. 2006'da yapılan ankette de tekrar 1 numara seçilmiştir. 20052te Anime Insider tarafından "Yılın Animesi" seçilmiştir.

http://galeri.uludagsozlu...om/g/fullmetal-alchemist/
"anime ne la? çizgifilm işte!" diyenlere kapak niteliğindeki animedir.
içi doludur, ağırdır, dünya toz pembe değildir, eşit takas prensibi candır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar