bugün

fullmetal alchemist

ilginç göndermeleri bulunan anime. arkadaşımın tavsiyesiyle brotherhoodu izledim ve tuhaf benzerlikler keşfettim. bu benzerlikler türkiyeyle ilgili olabilir.* *
örneğin haritayı ele alalım. ilk dikkatimi çeken xing ve amestris şehitlerinin konumları oldu. amestrisin doğusunda büyük bir çöl var. bu çölü aşınca ise xing şehri. xing adından ve xingli karakterlerden de belli olduğu gibi çin'i ve çinlileri belirtiyor.

bunu farkettikten sonra dikkatimi amestrise verdim. eğer xing çin'i temsil ediyorsa, amestriste türkiye'nin bulunduğu yerdeydi. fakat amestrisin başındaki adama baktığımda ise* kesinlikle bu adam hitlerdi. ama başka birşeyler daha vardı:

şimdi türkiye haritasını ele alalım. karadeniz'i toprak parçasıymış gibi düşünelim ve bu toprak parçasının türkiyenin toprakları olduğunu varsayalım. ve türkiyenin sınırlarına tekrar bakalım. gördünüz mü? eğer göremediyseniz aşağıdaki jpg formatlı resimlere bakabilirsiniz.

bu animedeki harita:
görsel

bu ise benim, yer şekillerine ve sınırlara uyarak paintte değiştirdiğim dünya haritası:
görsel

işte böyle derin bir anime.