bugün

foreign exchange.
(bkz: radyo forex)
radyo olanı bir haber radyosudur. Doğan gurubuna ait olması muhtemeldir. Sürekli aynı haberleri çevirip çevirip yayınlaması kalmıştır aklımda. Birde altaylının bir dönem sabah gazete okuduğu hükümet hangi parti olursa olsun humarsızca saldırdığı radyodur.
foreign exchange olarak adlandırılan ve ülkelerin para birimlerinin birbirleriyle değiştirildiği bir finansal piyasadır. piyasında bir ülkenin para birimi karşılığında diğer bir ülkenin para birimi alınıp satılır. Dövizler piyasada fiziksel olarak el değiştirmez ve işlemler kurlar üzerinden ve kaydi olarak yapılır. Bütün dünyada belli başlı döviz parite fiyatları bu piyasada belirlenir.
(bkz: fx)
bu piyasaların diğer piyaslara göre daha tehlikeli olmasının sebebi "kaldıraç" kullanılmasıdır. yani paranızın 25, 50, 100, 200 gibi katlarında işlem yaparsınız. kaldıracınız 100 ise %1 lik kazançta parayı 2 ye katlarsınız, % de 1 lik kayıpta paranızın tümünü kaybedersiniz gibi.
bilgiyle desteklenmiş kumar. burada işlem yapan büyük bankalar ve aracı kurumlar kar elde etmek için değil, pozisyonları gereği işlem yaparlar. kar amaçlı işlem yapanların çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. 5 dk. içinde margin call uyarısı alıp kullandığınız kaldıraç oranına göre paranızın yarısını bile kaybedebilirsiniz.
yan etkisi ise saatlerce fiyatları takip etmekten uykusuz kalmaktır.
sabır ve sebat ile pc başında saatlerce oturacak vaktiniz var ise sağlam paralar kazanabileceğiniz ortam. tabi ne kadar kazanma potansiyeliniz varsada bir o kadarda kaybetme riskiniz olduğunuzuda belirteyim.
kısa zamanda en hızlı para kazandırabilecek aynı zamanda en riskli piyasadır. akıllı olanlar, hırsına yenik düşmeyenler bu piyasadan müthiş paralar kazanabilirler. stop loss ve take profit koyabilme sayesinde saatlerce piyasayı takip etmenize gerek yoktur. alış ya da satış yaptığınız fiyatın üstüne ve altına limit koyduğunuzda kullandığınız platform onu otomatik olarak yazdığınız fiyata geldiğinde kapatır. bekleyen emir vermekte mümkündür. örneğin her ayın ilk haftası açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinden önce eur/usd paritesi alış:1.5452 ,satış:1.5448 diyelim. Hepinizin bildiği gibi veri açıklanmadan hemen önce ve sonrasında paritede bir dalgalanma yaşanır ve sonra yönünü belli eder. bu dalgalanmada stoplanmamak için bekleyen emir vermek akıllıcadır. mesela 1.5480 e gelirse al; 1.5420 ye inerse sat diye iki tane bekleyen emir yazabiliriz. ya da aynı noktadan hem alış hem de satış pozisyonu alıp başında bekleyerek kara geçenleri kapatabiliriz. *
bu piyasadan para kazanmak için duygusal disiplin şarttır. yani aldığınız pariteye aşık olmayacaksınız.

örneğin;

bir pozisyon açarsınız. eğer bu işlemi lost/stop koymadan yaparsanız, zararınız büyüdükçe, "dur biraz daha bekleyeyim, nasıl olsa çıkar" der ve tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

bu piyasada bir başka önemli madde anlık işlem yeteneğidir. uluslararası piyasalarda açıklanan her veri az çok paritelere etki eder. açıklamalara göre duruş almalısınız.

bir başka örnek;

bugün almanya ifo beklenti endeksi açıklandı. açıklanan veriye göre avrupa ekonomisi gittikçe dibe doğru çekilmekte. bundan dolayı internet gazetelerinin ekonomi sayfalarında gördüğünüz "euro dolar karşısında son 6 ayın en düşük seviyesinde" haberleriyle karşılaştınız.

yani bu piyasayı "dolar düşük lan alayım biraz" mantığıyla düşünmeyeceksiniz. mantıklı olabilirseniz hem olumlu açıklanan hem de olumsuz açıklanan verilerde yüksek paralar kazanabilirsiniz. ve aynı şekilde; mantıksız her davranışınızda tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

forex'i türkiye gündemiyle kesinlikle karıştırmayın. daima amerika ve avrupa ekonomisi endeksli düşüneceksiniz.

yerli ve yabancı bir çok forex sitesi var. onlardan indirdiğiniz platformlar ile piyasalara giriş yapabilirsiniz.

bir söylentiye göre bu piyasada günlük işlem 3 trilyon dolar civarında. varın gerisini siz düşünün. düşünürken şunu da ihmal etmeyin;

bu piyasada küçük balık sizsiniz.
para kazanmanın kolay fakat elde tutmanın zor olduğunu bana sert bir şekilde öğreten piyasa.non dealing desk olanlarıyla çalışınız ayrıca türk firmalarına da güvenmeyiniz. (bkz: fxcm)
internetten para kazanmanin bir yolu olmakla beraber 1 dolarinizi 100 dolar yapacagini iddaa eden bu siteler bizim batik bankerler gibi calismaktadirlar genelde batisi anlayip parasini ilk cekenler bu sistemden para kazananlar digerleri ise sistemin magdurlaridir.
100 dolar üç günde 1000 dolara çıkarrtığım ertesi günde 6 dolara indirdiğim piyasa türü.
Reklamları bile iyi kazandırdığı için bloglara bile konu olmuş, para kazan(dır)ma olayı. Bkz: http://forextr.bloggum.com
(bkz: 4xp)
100 $ ile 40.000 $ lık işlem yapabileceğiniz piyasa, bütün her şey sizin en hızlı şekilde para kaybetmeniz üzerine kurulmuştur.
dün gece 5000 tl kaybettiğim, bugün 15000 tl kazandığım skindirik oluşum.
tabi bu sanal para ile yapılan işlem.
acaba gerçek para ile yapılsa "yusuf,yusuf" sesleri altında bu kadar getirisi olur mu bilemem. lakin tek gerçek hırs yapmamak ve dünya piyasalarını takip etmektir. bu şartlar altında yatırım yapanların kazanmaması için bir neden yok.
vay amk arkadaş! ben de diyorum doların son 3 hanesi oynuyorda ne oluyor. bunun içinmiş meğerse..
en sert hareketlerin Japon yenine karsi olan kurlarda (ornek: eur-jpy, usdjpy) goruldugu piyasadir...gbpusd'de sık takip ettiklerim arasindadir.deli gibi işlem yapmadikca ve en az 7-8 indikatore bakip temel haberleri duyurulari da takip ederseniz, oyle cok korkmaniza gerek yoktur...hayatta risk nerde yok ki...onemli olan hesaplanabilir risk almak
2 ay boyunca kazandığın parayı 1 günde geri ver(ebil)me sanatıdır... kendimden biliyorum....
konuyla ilgili en güzel önerme; iş öğrenilir. Para kazanma sistematik hale getirilir. Bir adet Kanada pasaportu cebe konulur * internete erişebildiğiniz her yer ofistir efendim. Hunharca dolaşın dünya'yı *
bir kazandım ikisini kaybettim
m1 m5 h1 her periyotta seni bekledim
forex denizinde boğdu beni bir gelgit
gelmedin ey take profit

ucuzdan aldım da pahalıya satamadım
sinyale güvendim yollarda yayan kaldım
macid'e sordum rasim'e sordum cevap alamadım
ah be dostlar take profit'e varamadım. * *
--spoiler--
ben phalanx trading ltd ile çalışıyorum.
yatırdığımın 10 katını anında hesabıma geri gönderdiler. bonus olarak.
ertesi gün ilk kazancımın 5 katı daha bonus olarak hesabıma gönderildi.
2nci gun biraz zarar ettim ama hemen zararın 100 katı hesabıma gönderildi.
piyasa benim işlem yaptığım yönün tersine gittiği içinde benden de binlerce kez özür dilediler. bu hatayı telafi etmek içinde kıbrıs'ta 1 haftalık tatil daveti gönderdiler.
--spoiler--
yatırımcıların seçeceği brokerları çok dikkatli bir şekilde seçmesi, şirket hakkında detaylı araştırma yapması gereken, uluslararası döviz, emtia piyasası.
kaldıraç vardır. dikkat etmek lazımdır. şöyledir tam olarak:
görsel
expert advisor yani uzman danışman vardır ve kullanıcının önceden belirlediği kriterlere göre otomatik işlem yapar.
bunun için bilgisayarın açık olması gerekir. ya da vpn yani sunucu kiralayıp oradan bir sürekli açık ea kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.
expert advisor ile ilgilenenler bana mesaj atabilir. *