bugün

tekrar incelemeye aldigim oyun. yapay zeka cok guzel serpistirilmis. ayrica sunu da fark ettim ki maclarin gol ortalamasi liglere gore. ornegin, bati avrupa liglerindeki maclar az gollu gecer; amerika'daki maclar ise bol gollu. ozellikle orta avrupa ligleri gol konusunda en zevkli liglerdir. zikmisim savunmani taktigiyle oynuyor adamlar, 6 forvet 4 defans, mis gibi. partizan'i calistirmakta olan biri olarak oynadigim uc macin sonucunu yazayim, yardimci olur sanirim..

metalac 3-4 partizan (hazirlik maci)
kairat 4-3 partizan (kalecim sakatti, defans oyuncusu kalede oynadi 90 dakika. uefa kupasi on eleme birinci maci
partizan 7-2 kairat (uefa kupasi on eleme ikinci maci)

ne alakasi var 3 macta bu kadar attin diye demeyin. bir cok ligde bir cok takimla oynadim. sanirim adamlar ugrasmis oyun anlayislarina kadar incelemisler. sirbistan'a davet ediyorum hepinizi, her mac 3 gol garantili.
antrenman sistemini bir türlü çözemediğim oyun. yahu ne güzel cm de sabit bir program koyuyordun, adamları öylece bir sezon idare ediyordun. ama fm'de sabit hale getirirsen futbolcuların yorgun düşüyor. kafayı yedirtecekler bu gidişle bana, adam her gün karıya mı gidiyor ne yapıyor anlamadım, ne lan her hafta yorgunsun. oysa yıldızsın, yorulma diye antrenman bile yaptırmamıştım sana bir hafta. herhalde tatile kaçtı * yoksa niye yorgun olsun demi. *
uzerine kesinlikle yama kurulmamasi gereken oyundur. sevincle kurup "deneyelim bakalim" dedigimde karsima "cd'mizi takalim, korsana hayir!" diye bir uyari cikti ve tamam dedigimde oyun kapandi kendiliginden. lan serefsiz, sana ne benim korsanimdan?! belki cd'yi de korsan aldim, gotunde makina mi var da anladin hemen orijinal oldugunu?! nerden bulayim lan simdi ben o cd'yi?!
sampiyonlar ligi ön elemesi ilk maçinda celtic'e 3-0 yenilip rovansi 4-0 kazaninca gece gece beni cok mutlu etmis süper oyun. lakin o maçin donusundeki ilk lig maçimda bütün futbolcularimi ineligible* görünce afedersiniz belami s.kti bu bok gibi oyun. nasil kötü bir oyun bu oyun. .mina koyayim böyle oyunun ben arkadas of ya of.

not: sanmiyorum ama bir çaresi varsa bu derdin gecenin ilerleyen saatlerine kadar buralardayim.
not2: oha sabah olmus.
bayern münih'in menajeriyken fernando torres'i 97 milyon euro'ya kadroma kattığım oyun. kasa boşaldı ne yapıcam ben derken torres de senelik 8 milyon euro istedi verdik mecburen. inşallah batmaz kulüp.*
oynanmaması gereken oyundur. bariz, oyunu sizin için zorlaştırmışlar ama fazla olmuş. gol attığınızda 90 dakikanın 90'ını da izliyorsunuz efendim, geçmek bilmiyor dakikalar; o oyuncuların olduğu ekran duruyor. ama bir gol yeseniz.. alıyor başını gidiyor maç, takır takır takır doluyor bütün süre. üç kez gözüküyor 15 saniyeliğine, en fazla birinde atağa çıkmışsınız, onda da atamıyorsunuz zaten. sinir krizine sokuyor adamı, sağlığa zararlı.
2017 2018 itibariyle oyunun en değerli oyuncusu ibrahim ışık olunca iyice koltuklarımı kabartmış oyun. 28 milyon euro değeri ile bojan krikic den daha değerli olmuştur.
başından kalkmak bilmediğim her türlü abuk hatalarına ragmen asla vazgecmediğim okulumun bir sene uzamasına neden olan oyun.
söylediğim onca olumsuz sözün ardından ''total domination'' taktiği ile yine sabahlara kadar beni kendisine mahkum eden oyun.. denemeyenlere tavsiye, şahane taktik..
bağımlılık yaratan oyun. oynayanlara bir tavsiye yedek oyuncularınızın formunun düşmemesi için hafta içi küçük kulüplerle maç alın mesela anadolu kulüpleriyle bütün parayı verince hemen kabul ediyorlar zaten böylece hem yedekler formda kalır hem de anadolu kulüplerinin kırk yılda bir eli para görür.*
Oynadığım son 8 maçta, rakip takım kalecilerinin maçın adamı seçildiği, beni sinir eden oyun.

"köşe vuruşu kullanılıyor, Arda'dan bir vuruş, kaleci çıkartıyor, dönen top lincoln, yine kaleci. karambol yaşanıyor ceza alanında bir vuruşta kraldan, yine kaleci yine kaleci."

eminim aşağıdaki spiker anlatımında, bahsi geçen pozisyonlarda bu cümleler geçiyordur.
kayserisporla ilk sezonum uefa kupası yarı finaline balla malla gelmişim. evimde bayern münih'le oynuyorum 2-1 yeniliyorum buraya kadar tamam. rövanş maçında mehmet topuz'un frikik golüyle dakika 18'de 1-0 öne geçiyorum. 40'ta lucio kendi kalesine atıyor golü 2-0. ikinci yarı dakika 70'e kadar pozisyon yok maçta.83'te kontra ataktan tevfik köse'nin attığı golle 3-0 oluyor durum rahatım artık derken. 85'tebakıyorum ki luca toni oyundan çıkıyor yerine ismini duymadığım bir oyuncu giriyor maçı durdurup bakıyorum özelliklerine finishing'i falan 10 , 17 yaşında bir adam sokmuş oyuna. sonra derken 87'de klose atıyor golü. 88'de 17'lik forvet atıyor kornerden. buraya kadar da tamam. 3-2'de yeter bana tur için. 1 dakika uzatma gösteriyor yardımcı hakem. yukarıda ki saate bakıyorum olmuş 90+2 bitti bitecek derken pozisyon gösteriyor ekran. ben korner atıyorum atana kadar oldu sana 90+3. üstelikte ceza sahasında sadece 3 oyuncum var yani kaleci dahil kendi sahamda 8 oyuncuyum bayernde tek tabanca 17'lik forvet var. korneri atıyorum lucio çakıyor kafayı top 17'likte orta alanda yuvarlak bölgede benim 4 oyuncumu ipe diziyor. sıfıra iniyor napıyor len bu derken 0'dan nasıl bir falsoysa o tak diye içeri giriyor dakika 90+4.

çıldırmak için 1. sebep:bu adam maradona, messi gibi bir şey ki özellikleri 10'u geçmeyen bir oyuncu için imkansız.
çıldırmak için 2. sebep:1 dakika uzatma vermişsin yaydıra yaydıra kullanmışım kornerimi dakika 90+3 topun daha uzaklaştırıldığı an bitirmesi gerek maçı.*
durum budur sayın okuyucular şimdi gelde oyna bu oyunu.*

sonradan edit: o 17 lik forvet thomas müller di.
farkı liglerden farklı takımlar alarak oynaması çok daha zevkli oan oyundur.
juventus ile oynanması ayrı bir tat katar insana.

ilk sezon 7.lik bile kafi gelir yönetime, ki kadro rahatça ilk 5'e girebilecek bir kadrodur. genç yetenekleri de bu sezon içinde rahatça toplayıp geleceğe yatırım yaparak üç sezon içinde şampiyonluğa oynayacak bir takım kurabilirsiniz.
ayrıca chiellini ve trezeguet ikilisini toplam 100 milyon dolara satabilirsiniz ki bu genç yetenekler için müthiş bir bütçe açar önünüzde.

2009/2010 sezonunda rahatça, hiç kasmadan kurduğum kadro şu oldu mesela :

gk:buffon
dl:malonga(regen, 20lik genç yetenek)
dc:breno(bayern'den transfer, bilen bilir)
dc:andrade(genç defansın yanında tecrübeli defans oynatan ekoldenimdir)
dr:zebina(grygera'yla dönüşümlü, oynama yapmadım bu mevkiide)
dmc:hamsik(napoli'den transfer, oyunun bana göre en iyi dmc'si, sissokoyla dönüşümlü)
ml:carlos vela(forvet oynaması gerekiyor olsa da sol kanatta da şov yaptığını farkettim, milan'ın villareal'e satmasından sonra kadroma kattım kendisini, yedeği de sevilladan transferim adriano)
mr:henri saivet(bu da forvet çocuğu aslında ama yapacak bir şey yok, yedeği juve efsanesi camoranesi)
amc:luis jimenez(süper şilili, ternanadan transfer)
fc:adriano(interden 10 milyon dolar gibi komik bir fiyata alınabiliyor kendisi)
fc:iaquinta(üç maç üstüste hat-trick yaptığı görülmüştür tarafımdan, seviyorum bu adamı. yedeği guilherme, o da ayrı bir gol makinası)

ligde yönetimin hala benden beklentisi uefa'ya gitmek, ama ben averajla liderim.

burada da bir fm bug'ı var tabii, benden sezon sonu uefa'ya gitmemi bekleyen yönetim, geçen sezon zar zor 4. olduğum için katılmaya hak kazandığım şampiyonlar ligi'nde benden yarı final istiyor.

bu da olayın tarafımdan çekilmiş fotoğrafı :

görsel
sonunda yapay zekasına kıçımla gülmeyi başarabildiğim oyun.

rakip chelsea, şampiyonlar ligi çeyrek finali, ilk maçı kendi sahamda ortada geçen bir maç sonucu 2-1 kazandım. rövanş maçına korka korka çıktım resmen, hatta iki ön liberoya bile başvurdum. sonuç değişmedi tabii, ilk yarıda drogba 2 tane salladı, van der vaart köşeye vurdu, devre 3-0 bitti. ilk yarıda olduğu gibi ikinci yarıda da chelsea atak üstüne atak yaptı, kalemi abluka altına aldılar resmen.

ama noldu? o dakikaya kadar takımımın şutu bile olmamasına rağmen 85 ve 89'da gelen iki tane balık golle turu geçmeyi başardım.

gülüyorum dostum, sadece gülüyorum.
8.0.2 versiyonunda feci bir bug içermektedir.

gol atmakta zorlanıyor musunuz? çok korner bulup az atanlardan mısınız?

ilacı burada.

ilaç için gerekenler : bir tane iyi korner kullanıcısı,(tercihen 15 üstü), bir tane de iyi zıplayan ve iyi kafa vuran oyuncu(defans,orta saha, forvet hiç farketmez)

tarifi : korner ayarlarında iyi kafa vuran oyuncumuza "challenge gk" komutunu veriyoruz, diğer tüm oyuncuları çeşitli şekilde dağıtıyoruz(attack near post hariç, oyuncunun önü kapanmamalı), sonra da gidip "team instructions" kısmında kornerleri "6 yard box"a atma ayarını seçiyoruz.

komplikasyonlar : fm'de hile yapıyormuş gibi hissetmenin verdiği acı tat.

yararları : fm'nin saçmasapan yapay zekasını alt etmiş olmanın verdiği sadist zevk.

kullanım şekli : mümkünse doksan dakika, günde üç kere kafi.

afiyet olsun(!).
o kadar oynamama rağmen ilk defa karşılaştığım bir olay, genç bir oyuncunun, geleceğin bilmem kimi diyerek lanse edilmesidir.
bursaspor ile başladığım yeni sezonda, brezilya'dan 450 bin dolara getirttiğim amc rafinha'nın (schalke'li olan değil, 18 yaşında bir delikanlı) profilinde "geleceğin ze roberto'su olarak görülüyor" yazıyor. ilginçmiş, hoşuma gitti.
sonradan ekleme: bu adam şu anda 19 yaşında ve 10 milyon dolar teklif ettiler. ze roberto falan bırakmaz çoşar bu.
yaklaşık 1 yıldır işsiz bi şekilde devam ettiğim oyun..

sen kalk galatasaray'ı şampiyon yap, tek transfer dahi yapmadan uefa'da yarı final oyna, milan'a uzatmaların son dakikasında yediğin aptal golle elen, ordan city of manchester'a uzan, 14. aldığın takımı son haftada mucizevi bi şekilde şampiyon yap, elano asist kralı, arturo vidal gol kralı olsun sonra da işsiz işsiz bekle! bu mu lan insana verilen değer? bu mu başarının mükafatı? yazıklar olsun futbol camiası sana!

oğlum roman abramovic; bak bekliyorum hazırda ona göre ha!

edit: yüce rabbim isyanımı duymuş olacak ki sevilla bendenize teklifte bulundu.. ben de hemen atladım tabi.. bi de adamlar ben gelmeden önce robin van persie ve bosingwa'yı almışlar.. allah razı olsun sevilla.. hadi bakalım şampiyonluğa şimdi.. *
oyunun [8.0.2 için] bilinen en büyük bug'ı korner taktiği için heading ve jumping'i 17'nin üzerinde bi stoper ve corners'ı 18 olan bi oyuncu yeterlidir.. stoperinizi sağ stopere koyun ve kornerlerden gelen gollerle f.a. cup'ı bile alın..

servet çetin oyunumda gol krallığında 2. olmuştur sevgili fm'ciler.. ayrıca bi isim daha önermek istiyorum, belki biliniyodur ama arturo vidal.. leverkusen'da oynuyo, 4.5 milyon euro falan.. büyük bi takımla oynuyosanız sakın kaçırmayın derim..

ekleme: taktik de total domination olursa şükela olur..
ara sıra senkronu kayan oyundur. özellikle 2. yarılarda bazen poazisyonlarla spikerin dedikleri birbirini tutmaz, ne olup bittiğini göremezsiniz, oyun ilerlemez falan... bu durumlarda oyun silinmeden yeniden kurulursa düzeliyor.
istikrar konusunu becerememiş oyun. bir oyuncu tutturdu mu ardarda 6 maç hat-trick yapabiliyor. ama bir maç hat-trick yapan adam bir sonraki maç birden takımın en kötüsü olabiliyor.
football manager 2009 sayesinde yaklaşık bir haftalık bir aradan sonra tekrar oynayacağım oyun. valla biri bana 2008-2009 sezon kadrolarının editlenmiş paketini göndersin fm09'un yüzüne bile bakmam artık.
21 saat aralıksız online oynama rekoru kırdığımız sevgilisi olmayan erkeklerin vazgeçilmez oyunu. sevgilisi olanlar içinse ayrılma sebebi olabilir.
türkçe yama yapıldığında komik şeyler görülebilen oyun.

http://img222.imageshack....g222/2961/47407697xx8.jpg
fm 2009'dan hoşlanmamam neticesinde az sonra kurarak yeniden oynamaya, yeniden sabahlamaya başlayacağım oyun.. şimdi gelsin kornerden goller, gelsin şampiyonluklar.. bekle beşiktaş taraftarı süper hocan göreve geliyor.. *