Sağlam kulaklığı veya ses sistemi olanlar için örnek dosyalarım var. https://drive.google.com/...atukryA1ccQUdodjJ3VVJjYTg
eğer ses sisteminiz iyiyse kullanılması gereken dosya formatı. yoksa atın o sistemi yani mp3 ile heba etmeyin. tek dezavantajı 5 mb'lık mp3 dosyası flac'ta 30 mb oluyor. hard diskinizde yer yoksa albüm seçerek flac dosyası indirirsiniz. hatta paraya kıyar adam gibi hard disk alırsınız. alırsınız, alırsınız... 800 kbps ile müzik dinliyorum, baterist odamda çalıyorlar lan resmen! *

geç gelen edit: an itibari ile 1200 kbps ile dinledim.
açılımı açılımı "free lossless audio codec" tir. kayıpsız sıkıştırma sunar.

youtube video dönüştürme programlarıyla indirdiğiniz mp3 leri flac formatına dönüştürdüğünüzde verim alamazsınız. flac uzantılı mp3 üretebilirsiniz en fazla.

spek adlı program ile müzik dosyalarınızın kaç bit olduğunu, flac olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
resmi sitesi : http://spek.cc/

spek flac çıktısı : http://imgim.com/flac.png
spek mp3 çıktısı : http://imgim.com/8154inciz3476530.png
bir tür müzik formatı. ks. free lossless audio codec.
mp3'e çevirmek içinse winamp veya itunes kullanılabilir, boşuna başka program aramayın.
kayıpsız müziktir. mp3 lerde boyutu azaltmak için insanın fazla dikkatini çekmeyen frekanslar atılır. örnek verecek olursak mona lisa ve cin ali karşılaştırması yapabiliriz. ikisi de insanı temsil ediyor. flac le tam verimli olarak mest olmak için iyi bir ses siteminizin olması ya da pahalı bir kulaklık gerekir. mp3 ve flac arasında kalite kıyaslaması yapılamaz bile.
bu aralar tanıştığım müzik formatıdır. kulaklıkla ne kadar fark yakalarım bilmiyorum ama deneme amaçı bir albüm indiriyorum şuan. rivayete göre hi-fi kalitesinde bir 5.1 ses siteminde evinizde konser etkisi yapıyormuş. inşallah kaliteli bir kulaklıklada iş görür.
Bir albüm tek bir flac halinde kaydedildiyse mutlaka yanında parça zaman aralıklarını içeren ve flac dosyasıyla aynı adı taşıyan bir cue dosyası vardır.
Cue dosyası foobar2000 gibi bir playerla açıldıgında sarkılar calma listesinde tek tek belirir ve istenen şarkı seçilerek çalınabilir.
Ayrıca cuesplitter gibi programlar yardımıyla flac bölünerek şarkılar tek tek de kaydedilebilinir.
pekçok ülkede çoktan yaygınlaşmış ve bolca paylaşılan, ancak ülkemizde henüz popülariteye ulaşamamış sıkıştırılmış (compressed) fakat kayıpsız (lossless) bir ses formatıdır. yani mp3, ogg, mpc vs. kayıplı (lossy) formatlarla aynı klasmanda değildir, ses kalitesi bakımından karşılaştırılması da doğal olarak abestir.

lossless olmasından ötürü, ses kalitesi bakımından diğer sıkıştırılmış kayıpsız ses formatlarıyla ve orijinal cd dosyalarıyla eşdeğerdir. bir flac dosyasının boyutu orijinalin genelde %50-80'dir.
gür ve yumuşak bir ses sunan format.
fazla yer kaplama gibi bir dezavantajı olmasa arşivimdeki tüm mp3lerin yerini alacak olan formattır. mp3 dinlerken tadına varamadığımız gitar sololarını bu format vasıtasıyla dinleyerek nirvanaya ulaşabilirsiniz.
çoğu torrent sitesinde halen daha bulunmayan müzik formatıdır. zamunda bile bu konuda sıkıntılıdır. daha fazla bilgi edinmek için tarihi osmanlı mecmuasının 3. cüzünün 1912. sayfasına bile baktım ama bulamadım. genç sözlükçülerden destek bekliyorum.
paşa paşa hiç zahmete girmeden vista çıkışlı yani media player 11 ve üstü versiyonlarında rahatlıkla dinlenebilen ve ilk başlarda "o kadar mb yer ayırdık eşşek değiliz ya bi fark yok olm" dedirtebilecek bir ses formatı.
evet 1 müzik 50 mb larda olabilir. denemekten kimse birşey kaybetmez.
jazz seviyorsanız size bir önerim:
santana-wayne shorter - live at montreux 1988.
torrentlarda mevcut.
mp3'ün yerini almaya en yakın olan aday ses dosya formatı. kayıpsız bir format olması. işlemciyi fazla yormaması ve bedava olması kesinlikle artı yönleri. kalitesinin farkına varınca 320kbps mp3'lerin o ses kalitesinin yanına yaklaşamayacağını anlıyorsunuz.
isminden bile karizma akan kaliteli müzik formatı.
yalnız flac iyi hoştur falan ama abicim 10 liralık kulaklıkla bir boka yaramaz. adam gibi bir kulaklık lazım.