bugün

bir tür müzik formatı. ks. free lossless audio codec.
mp3'e çevirmek içinse winamp veya itunes kullanılabilir, boşuna başka program aramayın.
ne nicke yaradı ve neden çıkarıldığı anlaşılamayan müzik dosyası formatı.
mp3'ün yerini almaya en yakın olan aday ses dosya formatı. kayıpsız bir format olması. işlemciyi fazla yormaması ve bedava olması kesinlikle artı yönleri. kalitesinin farkına varınca 320kbps mp3'lerin o ses kalitesinin yanına yaklaşamayacağını anlıyorsunuz.
eğer ses sisteminiz iyiyse kullanılması gereken dosya formatı. yoksa atın o sistemi yani mp3 ile heba etmeyin. tek dezavantajı 5 mb'lık mp3 dosyası flac'ta 30 mb oluyor. hard diskinizde yer yoksa albüm seçerek flac dosyası indirirsiniz. hatta paraya kıyar adam gibi hard disk alırsınız. alırsınız, alırsınız... 800 kbps ile müzik dinliyorum, baterist odamda çalıyorlar lan resmen! *

geç gelen edit: an itibari ile 1200 kbps ile dinledim.
mp3 player araştırması yaparken tesadüfen tanıştığım format. bunu buraya yazayım ki sol frame de gözüksün, insanlar öğrensin, dinlesin, güzel bişi çünkü.

torrent sitelerinde rahatça albüm şeklinde bulunabilen ama limitli bağlantısı olanlar için sıkıntı yaratabilecek dosya formatı. ha bu arada yasmin levy naci en alamo 785 Kbps de ayrı bi güzel oluyormuş yahu.
paşa paşa hiç zahmete girmeden vista çıkışlı yani media player 11 ve üstü versiyonlarında rahatlıkla dinlenebilen ve ilk başlarda "o kadar mb yer ayırdık eşşek değiliz ya bi fark yok olm" dedirtebilecek bir ses formatı.
evet 1 müzik 50 mb larda olabilir. denemekten kimse birşey kaybetmez.
jazz seviyorsanız size bir önerim:
santana-wayne shorter - live at montreux 1988.
torrentlarda mevcut.
güncel bir şey dinleyeyim mesela diyorsanız, örnek vermek gerekirse, muse son albümü olan the resistance torrent sitelerinde Muse FLAC tarzı bir arama ile rahatça bulunabilir. Dosya boyutu mesela bu albümün 350mb civarındadır.
mp3 ripi olanları sövdürtür. hele ki kotalı tarifedeyseniz, bu suçu işleyenlerin tüm soyağacını anabilirsiniz.
gür ve yumuşak bir ses sunan format.
manyak bir ses formatı. bu formatla dinlediğiniz şarkıyı bir daha o lanet olası mp3 formatıyla dinleyemezsiniz. bağımlılık yaratıyor. sanki şarkıyı damardan veriyorlar allahım!!* tabi şu anda böyle şarkı bulmak çok zor ama geleceğin mp3 ü olacaktır. bir şarkı yaklaşık 35 mb ama her şey gelişiyor.
pekçok ülkede çoktan yaygınlaşmış ve bolca paylaşılan, ancak ülkemizde henüz popülariteye ulaşamamış sıkıştırılmış (compressed) fakat kayıpsız (lossless) bir ses formatıdır. yani mp3, ogg, mpc vs. kayıplı (lossy) formatlarla aynı klasmanda değildir, ses kalitesi bakımından karşılaştırılması da doğal olarak abestir.

lossless olmasından ötürü, ses kalitesi bakımından diğer sıkıştırılmış kayıpsız ses formatlarıyla ve orijinal cd dosyalarıyla eşdeğerdir. bir flac dosyasının boyutu orijinalin genelde %50-80'dir.
müzik cd'lerini ses kalitesinden ödün vermeden bilgisayarda depolamak için birebir formattır. her türlü formata da dönüştürülebilir.
bu aralar tanıştığım müzik formatıdır. kulaklıkla ne kadar fark yakalarım bilmiyorum ama deneme amaçı bir albüm indiriyorum şuan. rivayete göre hi-fi kalitesinde bir 5.1 ses siteminde evinizde konser etkisi yapıyormuş. inşallah kaliteli bir kulaklıklada iş görür.
mp3'e göre kalitelidir; lakin fazla yer kaplar.
fazla yer kaplama gibi bir dezavantajı olmasa arşivimdeki tüm mp3lerin yerini alacak olan formattır. mp3 dinlerken tadına varamadığımız gitar sololarını bu format vasıtasıyla dinleyerek nirvanaya ulaşabilirsiniz.
mp3 player gibi, flac playerların çıkmasına sebep olacak müzik formatıdır. sahi, flac destekli yüksek hafızalı bir müzik çalar var mı bildiğiniz. ipod clasic de olsa gözüm kapalı alacağım 160gblığından.
kayıpsız müziktir. mp3 lerde boyutu azaltmak için insanın fazla dikkatini çekmeyen frekanslar atılır. örnek verecek olursak mona lisa ve cin ali karşılaştırması yapabiliriz. ikisi de insanı temsil ediyor. flac le tam verimli olarak mest olmak için iyi bir ses siteminizin olması ya da pahalı bir kulaklık gerekir. mp3 ve flac arasında kalite kıyaslaması yapılamaz bile.
mp3'te olduğu gibi bunda da kaliteli rip bulmak önemlidir. zira kaliteli bir mp3, kalitesiz bir flac'ı çok rahat sollayabilir. ha, bir de 192 kbps mp3'ün 1000k flac olarak riplenmiş olanlarına rastlayabilirsiniz; ondan hiç bahsetmiyorum.
bir de bunlar daha iyi olsun diye genelde vinyl (bkz: plak) dan rip'lenmeye çalışılır. lakin gramofondan dinlerken kulağa hoş gelen cızırtı/hışırtı sesleri bir kere riplendikten sonra sabitlenir, her seferinde aynı çıktığı için de kulağa hoş gelmemeye başlar. sanki bir efekt gibi olur ""eah, ne zaman biticek lan bu; sıktı ama" dersiniz.
(bkz: fnac)*
torrent sitelerinden kolayca bulabileceğiniz ve yeterli ekipmanla farkını ciddi manada kalitesini hissedebileceğiniz sıkıştırılmış kayıpsız ses formatı.
az sayıda mp3 çalarlarda dinleme imkanı olan format. rockbox kullanarak mp3 çalarınızı flac destekler hale getirmeniz de mümkün.
Mp3'te kılasik müzik dinleme işkencesini bitiren format.
çoğu torrent sitesinde halen daha bulunmayan müzik formatıdır. zamunda bile bu konuda sıkıntılıdır. daha fazla bilgi edinmek için tarihi osmanlı mecmuasının 3. cüzünün 1912. sayfasına bile baktım ama bulamadım. genç sözlükçülerden destek bekliyorum.
mp3 arşivimi silmeme sebebiyet verecek kalitede sesleri minimum kayıp ile aktarabilen formattır. rakibi alac yani apple lossless audio codectir. 1400 kbps üzerinden çalışır.