bugün

Kusura bakmayın ama gelip geçici bir akımdır.

Bunu yermek, aşağılamak için söylemiyorum. insan doğası bir şeyi körü körüne savunmaya aykırı. En azından tür bilincinde. Ortama adapte olmak, girdiği kabın şeklini almak bizim genetiğimizde yer alan, homo sapiens'i H. Sapiens yapan yegane unsurdur.
Bu bakımdan bakacak olursak, günümüzde parlayan bir yıldız olan feminizm pek uzak olmayan bir devirde sönerek yerini başka bir akıma bırakacaktır.

insanların uğruna kelle götürdüğü dinler bile bir bir yok olmuş, kendi içinde devinime maruz kalarak yok olmaya yüz tutmuştur.

Hah, kadın erkek eşit midir? Değildir. Kadının üstün bir tavır sergilediği konular olduğu gibi erkeklerin de kimi meselelerde kadınlardan fazlası vardır. Aynı Cinsiyette bile Kimse bir diğeri ile eşit değildir. Doğada bile hayvanlar arası eşitlik yoktur. Olamaz.
Eşitlik sadece hak ve hukuk düzeyindedir. Böyle de olmalıdır.
Herkesin pipisinin olduğu bir gezegende yaşamak istemezdim açıkcası. Feminizm bu de'y'il.
sikindirik bir akım.
kafası çalışan bir kadın bana bunların neyi savunduğunu mantıklı şekilde açıklayabilirse en koyu feminist ben olacağım.
görsel

Feminist birisi konuşurken sadece Kenara çekilip izleyin. Ne kadar boş konuştuklarını göreceksiniz. Diyaloğa girip kendinizi sinir etmeye hiç gerek yok.

Feministlerin %70'i erkek düşmanlığı sonucunda feminist olmuştur.

Edit : görseli karalanmış biçimde sosyal medyadan buldum.
efsanevi karalama yalnız hiç bir şey gözükmedi.
http://www.belgeselarsivi...n-shes-angry-kzdgnda.html

Güzel bir izleme tavsiyesidir.
yalnızca kadınlar için değil erkekler için de olan akım.

feminizm;
-erkeklerin de ağlayan cins olduğunu öğretir.
-kadınların sadece üreme amaçlı olmadığını öğretir.
görsel
Tüm kadınların çıkarının ortak olduğu tezine dayanan burjuva ideolojisi. Dayandığı temel tezi yani ”tüm kadınların çıkarı ortaktır” tümcesini okuduğumuzda kadınlara hiçbir katkı sağlayamayacağını ve sağlayacağını düşünmenin ”ütopya” olacağını anlayabiliriz.
Aynı bir ulus içerisinde olduğu gibi kadınlar içerisinde de sosyal sınıflar vardır. Bu sınıf gerçekliğini göz ardı edemeyiz. Yani dünyadaki tüm feministler bir araya gelip aynı anda bağırarak ”Tüm kadınların çıkarları ortaktır. Sınıf diye bir şey yoktur.” dese bile bu durum sınıf gerçeğini ortadan kaldırmış olmaz.
Bir holding düşünelim.
Gökdelenin en tepesinde işçilerin emeği ile çarkını döndürebilen ve para sayan birisi var. TÜSiAD’ın toplantılarına katılıyor,onlarca bankadan bir tanesinde örgütlenmiş kendisi gibi patronlarla. Amerikan ve Avrupa tekelleri ile işbirliği halinde. Bir kadın.
Aynı binadan birkaç kat inelim. Bir memur var. Gelen telefonlara bakıyor. Yazılı belgeleri düzenliyor. Para sayan patronun yerine getirmesi gereken çoğu idari iş onun üzerine yıkılmış. Fazla mesai yaptırtılıyor. O da bir kadın. Yoğun baskı ve stres altında çalışıyor. Hakkını aramak için sendikaya üye olmak istese, olmaz çünkü patron karşı.
En alt katta bir hizmetli var. Her gün sürekli kirletilen mermer zemini paspaslıyor. Her yerin tozunu alıyor. Temizlik malzemeleri ile yukarı aşağı inip çıkıyor sürekli. En ağır işi yapıyor kuşkusuz. Belki sosyal güvencesi olmadan 15. katın camını siliyor düşme riski varken. O da bir kadın. Hakkını arayamaz, grev yapamaz. Patron karşı.
işte cinsiyeti aynı olduğu için bu insanların çıkarı ortaklaşmıyor. AB-ABD gibi Emperyalist ülkelerde liberal burjuva feminizm hareketleri hükûmetler tarafından bolca destek görüyor. Halk kitlelerinden kadınları gerçek mücadelesinden saptırarak cinsiyet temelli bir mücadeleye yönlendiriyorlar.
Türkiye gibi ülkelerde bu işlemiyor. O yüzden aynı karakterdeki kadın hareketleri ”Marksist Feminizm, Sosyalist Feminizm” gibi kavramlar ortaya atılıyor. Halbuki sosyalizm, emekçi halk içerisinden kadınları savunur yalnızca. Onların da karşı cinsinden sınıf kardeşleriyle el ele vererek mücadelesini başarıya ulaştıracağından bahseder.
Feministlerin Antika Tefeci-Bezirgân Gelenekli Modern Finans-Kapital’in (Hafız-ı Kapital) ”sorunlaştırdığı” Kadın konusunda hiçbir somut çözümü yoktur. En uç noktası, bu konuda devletçe kanunlar düzenlenmesidir. Onların da tepeden örgütlendirilmesi dolayısıyla ne kadar uygulanacağı belirsiz.

Gerçek çözüm mü? Lenin Usta ortaya koymuş:

”Kadının kurtuluşu işçi sınıfının kurtuluşundan bağımsız değildir.”
Başta kadınla erkeğin hukuki eşitliğini savunan bir akımken son 40-50 yılda kadına sosyal ayrıcalık sağlama ve kadın çıkarına uymayan erkek davranışlarını kötüleme hareketine dönüşmüştür.
hem kadınların hem de erkeklerin hakkını savunan, her türlü ırkçılığa karşı olan bir ideolojidir. ama günümüzde feminizmin anlamını bilmeyen ve erkek düşmanlığı zanneden kırolar yüzünden kötülenmektedir. bir de feministler erkekk düşmanıı kadınları üstün görüyorlar diye yalan atarlar ortaya halbuki öyle bir şey yoktur bir insan erkek düşmanıysa ve kadınları kayırıyorsa o zaten feminist değildir.
Ülkemizde sosyal medyada başımdan geçen taciz olayını anlatıyorumlu başlıklarla ayaklar altına düşmüş düşünce akımı.(tutukluğu) yabancı ülkelerde de farklı sayılmaz zaten, memelerini açarak abaza hemcinslerimi saflarına çekmeye çalışıyorlar.

Adamlar uyuma!
Benim takıldığım nokta şu:

"Feminizm" kelimesi, ingilizce "femina" yani "kadın" sözcüğünden geliyor.

Hem erkek hem de kadınların haklarını savunan bir akımın ismi niçin "kadıncılık" tarzı bir kelime?

"insan" sıfatı neyimize yetmiyor?

Benim bir kadıne el uzatıp onu kaldırmam için kendime "ben bir insanım" demem yetmez mi?

işte takıldığım nokta tamamen budur.

Neden bir kalıba sokuyoruz kendimizi? Benim ismim insanken, kendime feminist dememin ne anlamı var?
Sözlükte ne demek olduğunu bilmeyip terörizm olarak nitelendiren insanları gördüğüm için bir girdi girmek istedim.
Tarihi bir tanım yaparsak feminizm, XVIII. yüzyılda Fransa’da filozoflar ve kadın yazarlarca ortaya atılan ve savunulan, daha sonraki yüzyıllarda her toplumda yandaş bulan, kadının siyasal ve toplumsal haklar bakımından erkekle eşit olması gerektiğini öne süren ve bunu gerçekleştirmeye çalışan akımdır.

Ne olduğunu açıklamak için bir tanım yapmak istersek de feminizm, kadın ile erkek eşitliğini savunan düşünce biçimi. Yani diyor ki bir akım benim bir fazla x kromozomum sana üstünlük sağlamaz. Senin de y kromozomun bana üstünlük sağlayamaz.

Eğer feminist değilseniz bunun büyük ihtimalle iki vardır:

1- Kadınların ciddi anlamda yaşadıkları zorlukların ya farkında değilsinizdir ya da kimse size bunu anlatmamıştır. Unutmayın Dünya'da televizyonda gördüğünüz özgür kadın profillerinden çok daha fazla kadın var. Aynı zamanda Amerika, ingilere, Fransa vs. gibi ülkeler dışında Afganistan, Nepal, Irak gibi ülkelerin varlığını da bu konuda unutmamak gerek.

2- Kadınların ve erkeklerin eşit olmaması gerektiğini, aynı miktarda parayı kazanmaması gerektiğini ve kadınların daima erkeklerden zayıf olup yapması gereken şeyin evinde oturup çamaşır bulaşık yıkayıp izdivaç falan izlemesi gerektiğini düşünüyorsunuzdur ki bu sizi iğrenç derecede gerici, 21. yüzyıla hala yetişememiş saygısız yobaz bir insan yapar.

görsel
Fazlasıyla abartılan saçma birşey. Sevgilisiyle ilişkisi biten her kadının, yeni bir sevgili bulana kadar takıldığı oluşum demek; en dogru tanımı sanırım.
Malesef ülkemiz tarafından yanlış anlaşılan kadın-erkek eşitliğini savunan pozitif bir akımdır. Sosyal medya mecralarında yanlış kişilerin yanlış söylemlerde bulunarak adeta feminizmi erkek düşmanlığı olarak gösterirler. Bunu yapan kişilerin kör cahil olmasına ne yazık!

Feminizmin sözlük anlamına bakıp ardından koşarak erkeklere hakaret edenler var. Bir kadın olarak kesinlikle onaylamıyorum, bu cehaletten vazgeçin. Gerçek feminizm her anlamda kadın ve erkeğin aynı haklara sahip olduğunu anlayın.Eğer aynı suçu işleyen bir kadın ve erkek varsa bunlar da aynı şekilde cezalandırılmalı. Ki ödüllendirilecek bir davranışta da bu aynı şekilde olmalı.
Çirkin olmanın kılıfı haline gelmiş saçmalığımsı oluşum.
Artık şu feminizm "erkek düşmanlığıdır" düşüncesini aklınızdan çıkarın. Feminizm Kadın-Erkek eşitliğini savunan bir akımdır.
(bkz: femdom)
Bir bayan olarak söylüyorum ki (kadın değil bayan bu arada! 1!1!1!) 2015-2017 yıllarında feminizmi savunan hemcinslerim kadar saçma bi topluluk yok. Kardeşim sen klavyenin başına geçip bayan diyenlere çemkirmenle ne yaptığını sanıyosun. Ah teşekkürler artık abaza erkekler yok filan gibi bi sonuç mu bekliyosun. Kadınla erkek eşit değildir eşit olamaz. Erkekler bizden güç bakımından ve birçok konuda yüksekte bizde onlardan merhamet sevgi vb duygusal bakımdan ve birçok konuda daha. Açın biraz kuran okuyun okumuyosanız da gidin araştırmalara bakın. Neymiş efendim senin yanımda ağlayan erkeğe ilgin oluyomuş duygusal erkek seviyomuşsun hadi lan ordan git bi araştır sen dişi olarak yanında güçlü durmasını istediğin birini arzuluyosun daha tonla açıklama. Aklınıza sokun artık kadın erkek eşit değildir. (bazı çin malı insanlar çıkıp ni yini irkik kidini şiddit mi iygilisinn demeden önce götüyle değil gözleriyle okusun).
görsel
Hadi bir anlayın.
Ben bu konuda toplumdaki çoğu kadının tutumunu pek samimi bulmuyorum. Daha çok akıma ayak uydurayım ya da buna ait olayım güdüsü içinde hareket ediyorlar. Derinlemesine baktığımız da iş hayatında kadınlara en fazla zararı veren yine hemcinsleri. Erkekler herhangi bir pozisyon için rekabet içindeyken cinsiyet ayrımı yapmaksızın rakip olurken her zaman kadının rakibi yine kadındır iş hayatında. Duygusal açıdan bakarsan genelde hep aynı erkeklere aşık olup rakip olurlar. Abla kardeş arasında bile bu sürtüşme rekabet hep vardır. Tabii olayın bir de sürekli dillendirkleri kadını metalaştırma obje olarak görme kısmı var ki bunu da yine yapan kendileri. Neden bayanlara yer veriyoruz ? Neden bayanlar her zaman önden ilerliyor ya da koltuğumuzu veriyoruz üşüdüklerinde ceketimizi ee feminen davranan senin bunlara ihtiyacın yok kadınsılığını ön plana çıkarıp bir takım pozitif ayrımcılıklar ediyorsun sonra metalaştık diye bağırıyorsun.
Her cinsin eşit olduğunu hiç bir cinsiyetin aşağılanmaya maruz kalamayacağını savunur. Ne kadına ne erkeğe şiddet gösterilemeyeceğini ne de tecavüz edilemeyeceğini savunur.
Bomba gibi hatunları bünyesinde barındıran ideoloji. Savunanlara halk arasında feminik de denir.
kendine feminist diyen bazı insanların seksizmle karıştırdığı şey. doğruyu anlatmaya tamam bunu aynı cümleler, belli kalıplarla, cinsiyetçi küfürlerle yapmak hem çok sıkıcı hem de erkeklere haksızlık.

hak savaşı verenlere tam destek öbürleri uzak olsun.