bugün

piarcıların efsane propaganda başarısıdır.

efendim bugün faşizm denilince akla direk adolf hitler geliyor. o hitler ki avrupa'yı yerle bir etmiş ve kana bulamış, insanları kobay olarak kullanımış, insanları canice katletmiş, diri diri yakmış falan filan bunlar hep iyi biliyorsunuz.

söylemek istediğim şey şu: nazizim ve faşizm birbirinden farklı şeylerdir (hem de çok). hitler bir naziydi. propagandalarıyla batılılar faşizm ve hitler'i öyle bir şekilde beraber kodladılar ki bu durumda faşizmin sesi çıkamaz hale geldi. oysa ki faşizm aslında birlik ve bütünlük gibi son derece naif amaçlar güdüyordu.

faşizm mağdurdur arkadaşlar.

edit: o değil de ben bu başlığı trollemek için açtıydım ama birden kendimi bir şeyler anlatırken buldum. beceremiyorum troll olayını.
Kanka keşke daha fazla ayrıntı anlatsan. Ben de faşizmi mussolininin dalgası diye biliyorum. Vikipediye de güvenemiyorum. Bok da çıkabilir.
Faşizm denilince akla Hitler gelmesi doğru bir gelmedir. Ama 'sadece' Hitler gelmesi doğru bir gelme değildir. Çok televizyon seyredip az kitap okuduğunu gösterir.
faşizm mussolini sayesinde ortaya çıkmış bir kavramdır.
gidip araştırın ergenuslar.
özet geçeceğim. bu meseleler çok ama çok karışık meseleler. üniversitede sadece faşizm teorileri üzerine bir dönem dersler veriliyor. düşünün. aynı şekilde konuya yakın milliyetçilik, azınlıklar da ayrı derslerin konusudur.

faşizmin karakteristiği aslında mussolini'dir. hitler nazizmi temsil eder. fark ne peki?

hitler tek adamdır. tüm devletin ve toplum en üstündeki kişidir. oysa mussolini bir hükümetin başıdır. üstünde kral olmuştur. ve hatta ikinci dünya savaşında mussolini yenilince asılmıştır. yani mussolini sorumlu bir figürdür. hitler sorumsuzdur. bakın ki hitler savaşta yenilince intihat etmiştir. çünkü onu görevden alabilcek ya da onun hesap vereceği bir güç yoktur. hitler kavgam'da anlatırken. benimle başa çıkabilecek, beni yenebilecek olan kişi gelsin beni yensin der. yani bu işi götürecek kişi en güçlü ve yetnekli olandır. hitler burada net değil ama büyük ihtimalle söylemek istediği iktidarın darbe ile ele geçebileceği ancak ve ancak.

hitler antisemitiktir. mussolini değildir. mussolini'nin çok cılız antisemitik faaliyetleri olmuştur ki bu hitler baskısı ve o dönemin koşulları icabıdır.

hitler korporatisttir. hitler burjuvazinin kaynaklarının ülke faydasına kullanılması için devletin ekonomiyi planlamasından bahseder. mesela gider bir sanayiciye der ki sen şu kadar silah üreteceksin. savaşa gireceğiz lazım. mussolini liberaldir serbest ekonomi taraftarıdır.

hitler lebensraum'dan bahseder. bu kavgam'da çokça anlattığı bir olay. türkçesi yaşam alanı. bu da tartışmalı bir mesela ve karışık bir olay ama şöyle söyleyim. hitler birinci dünya savaşında kaybettik çünkü ingiltere ve fransaya kolonizasyon yarışına girmiştik. halbuki yapmamız gereken avrupa'da kendimize yaşam alanı oluşturmaktı. italya'nın olayı şu: adamlar yaşam alanı değil, sömürge arayışındaydılar. zira hitler fransa'ya, rusya'ya saldırırken, italya yunanistan ve habeşistan'a saldırıyordu.

hitler'de segregasyon vardır. ırka dayanır devlet. yani alman olmayan siktirsin gitsin der. mussolini italya bir bütündür. içinde yaşayan herkes vatandaş olarak bağlıdır der. yani birlik kandan değil teritoryal bütünlükten gelir.

iki hareket de militaristtir. iki hareket de bir orta sınıf hareketidir. o dönem yükselen işçi sınfına karşı orta sınıfın üst sınıflar ve alı sınıflar arasındaki ezilmişliğine karşı onların bir tepkisi olarak ortaya çıkar. bu yüzden iki harekette de paramiliter sokak örgütleri vardır ve bunlar sosyalist hareketlere saldırır. poulantzas burada faşizmin kapitalist düzenin bir subabı olduğunu düşünür.

nazizim ernst nolte gibi pek çok düşünürün iddia ettiği gibi dönemseldir. belli bir dönemde ortaya çıkabilecek bir şeydir. o ortaya çıkmıştır ve bir daha çıkmayacaktır. artık hitler gibi bir adam ve yönetimi ortaya çıkmayacaktır. ama faşizm her an ortaya çıkabilir. çünkü o bir anlamda bir kalkınma hareketidir.

oraya girmek istemiyordum ama gireyim. bazıları nazizmin feodal bir düzene dönüşün bir ön adımı olduğunu düşünür. militarizm bundan gelir. bundan dimitrof finans kapitalin en gerici falan diye giden tanımını yapmıştır. sosyalist devlet komünizmin bir önceki basamağı olduğu gibi. ama faşizm global düzene bir entegrasyon çabasıdır.

bu arada faşizm millete ve bütünlüğe dayanmıştır ama bu şart değildir. yani o zamanın hakim sınınfları tutunum ideolojisini böyle belirlemiştir. bu yeri gelip din olabilir yeri gelip dil ya da etnisite olabilir. nazizim sadece ve sadece ırka dayanmak zorundadır.

edit: nazizim ancak almanya gibi homojen toplumlarda ortaya çıkabilir. faşizm türkiye, ispanya, fransa, iran gibi içinde alt kimlikler taşıyan yerlerde ortaya çıkabilir. faşizmden alt kimlikler rahatsız olmayabilir (bu değişir) ama nazizimden alt başlıklar deli dehşet kaçar çünkü sonlarının geleceği kesindir.
tarihin kazananlar tarafından yazıldığının kanıtıdır.
kominizm deyince akla stalin gelmesi gibidir. stalinle komünizmin tek ilgisi stalin gibi bir diktatörün komünist bir partinin yönetimini ele geçirmesidir.
Faşist olan Hitler değil Mussolini'dir. Hatta ki Hitler faşizmi aşağılar.
Yanlış ve eksik bilgi nedeni ile Hitler=Faşizm bağlantısı kurulmaktadır...

Şöyle ki;

Faşizm Hitler'in gölgesinde kalmış, Hitler'in ideolojisi olan Nasyonal Sosyalizm'den farklı bir ideolojidir.Hitler ile alakası yoktur.

Hitler'den çok önce (Hitler Almanya'da 1933 yılında "atanmıştır") 1922 yılında kurduğu Ulusal Faşist Parti'nin 26.000 üyesi ile Roma'ya yürümesi ile Benito Mussolini italya'da iktidarı ele geçirmiş ve "Faşizmi" ilan etmiştir...

Faşizm, devleti ve devlet kurumlarını kutsallaştıran, doğal olarak devleti yöneten şahsın otoritesinin kayıtsız şartsız kabul edildiği,milliyetçi duyguları ön plana çıkartan bir ideolojidir...

Bu ideolojiyi iktidara taşıyan "ıl duce" Mussolini de iktidarı ele alışından itibaren tek adamdır ancak o dönemki adı ile Piemonte Krallığı (italya) Kralı III.Emanuele sembolik de olsa tahtında kalmıştır. (Sonrasında rövanşı almış 1943'te Mussolini'yi yine bu arkadaş tutuklatıp hapse attırmıştır)

Faşizmde kutsanan "Devlettir"...

Hitler ise bir "Nasyonal Sosyalisttir"...

ideolojisinin ana hattı "Irk ve kan üstünlüğü" üzerine kuruludur.

Nasyonal Sosyalizm "Ari Germen Irkı" teorisi üzerinden inşa edilmiş, anti-semitizm, anti-komünizm ve anti-kapitalizm ile harmanlanmış, bolca milliyetçilik sosuna bulanmış, ekonomik alanda ise korporasyonu temel ilke edinmiştir...

Bunun yanı sıra Faşizm denilince Hitler'in akla gelmesi sadece şu açıdan doğru olabilir; Hitler kendi partisi Nasyonal Sosyalist işçi Partisi (NSDP)'nin teorik alt yapısını hazırlarken Musolini ve Faşizm'den gerek ideolojik gerekse parti örgütlenmesi noktasında ciddi anlamda ilham almıştır.

Kısaca Faşizm "Otoriter bir devleti "kutsar, Nazizm "Üstün ırk"ı kutsar...

iki ideoloji birbiri ile totaliter olmaları, tek adama kayıtsız itaat, tek parti yönetimi ve milliyetçilik yönlerinden oldukça benzese de özellikle NAZiZM'in FAŞiZM'den teorik ve felsefik olarak daha derin bir sistem olması ile ayrışmaktadırlar...