bugün

Kısa ve acısız, im juli *, duvara karşı, Köprüleri aşmak: bir istanbul hatırası*, solino filmlerini yönetmiş usta yönetmen. Kebap connection filminin de senaryosunu yazmıştır. 1973 Hamburg Doğumludur.
Serseri kişiLiğiyLe fiLmLerine çok şey katan yönetmen...şu an için sinema-tv okuyanLarın gözdesi durumunda...Nice güzeL fiLmLer çekeceğine eminim...
Filmlerinde her zaman için Türk ezgilerini aralara sıkıştırarak özellikle Türklerin anlayabileceğin güzel espriler üreten yönetmen.Almanya'nın yetiştirdiği en iyi yönetmenlerden.
Tavır,düşünce ve hareketleri ile beni her zaman şaşırtmış şan,şöhreti önemsemeyen bunun peşinde koşmayan kişilik.
Fatih Akın Filmleri
http://www.beyazperde.com/kisi/9971
hırsız var filminde oynayan 7 yönetmenden biridir.
her filminde mutlaka arkada bi yerde sezen aksu çalar.sezen aksu hayranıdır.
Hollywood'da bazı filmlerin -Pentagon'un talimatıyla- işkence ve Guanatanamo'nun normal bir görüntü kazanması amacıyla yapıldığına inanan ve Bush yönetiminin, üçüncü dünya savaşını başlatmak istediğinden emin olan yürekli yönetmen.
kendisi zonguldak filyos'ludur, yeni filminin bazı sahnelerini memleketi olan filyosta çekmiştir. film çalışmaları için 3 gün boyunca filyos'ta kalmış, daha sonra filmin devam çekimleri için trabzon'a geçmistir.
kendini hiçbir yere ait hissetmeyen insanların en önde gidenidir. ondandır ki; tüm filmlerinde hep bir yol hikayesi vardır. ve aşklar yaşamın yangın çıkışıdır.

duyarlıdır kendileri. bush yazılı ss subaylarının amblemi olan tişört yüzünden yurdumda yargılanmıştır.
ve, şizofrendir. en kral şizofren hastasından daha da hastadır ruhu.
hasta ruhuna sağlık. ürettiğin tüm çalışmaları ayakta alkışlıyorum.

aradan aylar geçmiş yaşamın kıyısında filmi, cannes film festivalinde en iyi senaryo ödülü kazanmıştır. bir de avrupa birliğinin verdiği bir ödülü ilk kazanandır. *

vicdani ret muhabbeti yüzünden bir çok kişi tarafından yanlış anlaşılmış olsa da ben o'nun yerine de askerlik yaparım. sadece türk sinema tarihi açısından değil dünya sinema tarihi açısından en iyi üç yönetmenden birisidir.

diğerleri için;

(bkz: david fincher)
(bkz: alejandro gonzales inarritu)
Film setinde istedikleri olmayınca bolca küfür eden yönetmen. örnek son filminde bir sahnede tüm uyarılarına rağmen kameraya bakmaya devam eden yöre halkına sinirlenip elindeki megafonla kestik a.q diyerek tepkisini dile getirmiştir.
yıllar önce kanlıca ya gelip ''sezen aksu burda oturuyormuş.evi nerde acaba?'' diyerek sokak sokak sezen aksu yu arayan, çevdedekiler şüphelenince kendini karakolda bulan, ama umudunu yitirmeyip uzun yıllar sonunda sezen aksu'yu bulan hatta klibini çeken maceraperest güzel insan.
en iyi filmi ''temmuzda'' olan yönetmen.
daha onlarca güzel filme imza atacağına eminim.
istanbul hatırası, duvara karşı ve temmuzda filmlerini defalarca izlediğim yönetmendir. Deha olduğunu düşünüyorum.
duvara karsi filmiyle firtilar estirten, berlin film festivalinde 40 yildan sonra altin ayi ödülünü kazanan ilk türk yönetmen. yakaladigi basari ile 2005 yilinda salma hayek, emir kustirica ile beraber cannes film festivalinde jüride yer almis, genç, akli basinda, basarili türk oyuncularina avrupa sinemasinda taninmasina yol açmis, filmlerinde kullandigi muhtesem soundtracklerle gözlere oldugu kadar kulaklarada hitap eden asmis bir yönetmendir kendisi.
filmlerinde hep arkadaşlarını oynatmasının dışında hiç bir eksiğini bulamadığım ve başarısını duvara karşı filmiyle kanıtlamış, altın ayı ödüllü yönetmen.
yaşamın kıyısında adlı filmiyle cannes film festivali'nde altın palmiye için yarışacak yönetmen.
60.cannes film festivalinde yaşamın kıyısında adlı filmiyle en iyi senaryo dalında ödül alıp bizi gururlandıran yönetmen.
en son filimi "yaşamın kıyısında"* da nurgül yeşilçay'la birlikte çalışmış gurbetçi yönetmen.

tv'de gördüğümüz kadarıyla çok mütevazi, hatta alçak gönüllü ve cana yakın biri zannımca. kısaca kafa adam. bu da genç yaşına rağmen oldukça profesyonel olduğunu gösteriyor olmalı.

en önemlisi; ben bu adama baktıkça, ülkemin bazı "altın portakal ödülünü aldım, k*çım tempra kıvamında, öyle herkesle aynı ortamda bulunamam ben, çünkü marjinalim , entelim, siz de kimsiniz, cart curt" havalarında kasım kasım kasılan yönetmenlerini anar, onlardan tiksinirim.

teşekkürler fatih akın. sayende fark ettim.
memleketine bağlı kalan, bunu işinede çok iyi yansıtan tam bir ustadır.Onun sayesinde de şu aralar Türk oyuncularımız kırmızı halı yüzü görüyor.
ödülünü alırken yaptığı konuşmada "milletçe birlik olmalıyız." mesajı vermiş yetenekli ve duyarlı sanatçı.
"yaşamın kıyısında / auf der anderen seite" filmiyle cannes film festivali nde en iyi senaryo ve kültürlerarası bir köprü oluşturduğu ve barışa katkıda bulunuğu gerekçesiyle ekümenik jüri ödülü nü kazanan, yılmaz güney ve nuri bilge ceylan dan sonra cannes da kürsüye çıkan üçüncü türk.

genel bir bakışla 'hikayeye odaklı' bir geleneğe sahip türk sinemasının ve hikayenin yanısıra görsel/anlatım özellikleriyle öne çıkan, zamanında türler ve akımlar yaratan alman sinemasının etkilerini barındıran tam bir avrupalı sinemacı.
daha 'tam oturmamış' özelliklere sahip bir sinema sanki onunki, bazen gereğinden fazla büyük laflar ediyor, bazen sinema dilinden çok müziğe sırtını dayıyor, bazen de fazla sevgi dolu oluyor sanki...ama bunları yaparken öyle bir auraya ulaşıyor ki filmleri, samimiyetine ve neşesine kendinizi kaptırıyorsunuz izlerken. bu yönden balkan sinemasına benzer tarafları da var filmlerinin.

hali hazırda bir sinema tutkunu olan ve eski filmlere olan ilgisini/bilgisini her fırsatta belli eden bir yönetmen ayrıca. bunu son filminde oynattığı ve büyük bir saygı duruşunda bulunduğu hanna schygulla ve tuncel kurtiz gibi isimlerden de anlıyoruz. avrupada çok yakından tanınan ve artık birer kült oyuncu mertebesine erişmiş bu iki oyuncuya verdiği değer bile sevmemize yetiyor kendisini.
cannes daki ödül töreninde dünyalar güzeli charlotte rampling den ödülünü alıp, filme katkıda bulunan herkese teşekkür ettikten sonra lafı türkiye ye ve seçime getirip together we stand divided we fall demiş, beni benden almıştır. (bkz: hey you)
sanatçı rolünü üstlenmiş, kendini eğitmiş ve çok güzel başarılara imzayı atmış, heyecanlı yönetmen.
SADECE BiR KAÇ KiŞiNiN BiLDiĞi ÇOK ZOR BiR PROJEYLE 2010 GiBi ORTALIĞI SALLAYACAK YÖNETMENDiR. iÇiNDE OLDUĞUM BU PROJE BU ÜLKEDE DiLSiZLERi BiLE KÜKRETECEK BiR HiKAYEYi, DÜNYANIN SONUNA BiRLiKTE GiDiP, BiRi ORADA KALAN, DiĞERi PARAMPARÇA OLARAK HAYAT DÖNEN iKi CEHENNEM KAÇKINININ HiKAYESiNi ANLATIYOR..
cannes'da "ekümenik jüri" ve "en iyi senaryo" ödüllerini aldıktan sonra "türk sineması adına bu ödülü aldım, ödülüm türk sinemasınındır" diyen, kimileri gibi dışarıdan yüz bulunca ait olduğu ülkeye bok atmaya çalışmayan, daha önce aldığı altın ayı ödülünün hakkını veren başarılı türk yönetmen, senarist.

ekümenik jüri ödülü'nü, farklı kültürlerin birbirleriyle olan ilişkilerini başarılı şekilde işleyebildiği için almıştır.

ayrıca 2000 yılında yönetmenliğini yapıp yine senaryosunu yazdığı im juli müthiştir, izlenesidir.
bizden biri derken aşırı gururlanmamızı sağlayan yönetmen.*