bugün

''Koskoca adamlar bile oynuyor, işleri güçleri kalmamış bunların'' diye önceleri sitem ettiğim lakin kız arkadaşımın ektiğini biçmek için girmemle takılı kaldığım ve şu sıralar deli gibi oynadığım oyun...

kurtarın beniii...
Kız arkadaşım olcak kız kurusunun ısrarıyla başladığım oyun.
facebookta oynan flash bir tarla oyunudur.
dün gece itibariyle sevgililer günü ürünlerinin satışa sunulduğu oyun.
annem gün aşırı hediye yolluyordu. annem bile oynuyorsa lan? dedim ve oyuna girecek oldum. olmaz olaydım. 200küsür arkadaşımın yarısından çoğu oynuyor arkadaş. bir gün tarlamdaki ekinlerin biçilme zamanı gelmiş, dersteyim annem aradı. neymiş facebook şifremi verecekmişimde tarlayı biçecekmiş. yok canım, o kadar da değil...

(bkz: annenin farmville oynaması)
(bkz: babanın farmville oynaması)
(bkz: evebeynlerin facebookta olması)
davet sayılarıyla insana oynamadan küfrettiren tek oyundur.
vaktinde "not playing farmville" sayfasına hayran olup şimdilerde ise komşuluk daveti gönderip pis pis gülmeme sebep olan bazı arkadaşlarımın oynadığı oyundur.
farmville oyun hilesi v.s. gibi sayfalara üye olan dangalakların ortaya çıkmasına sebebiyet vermiş oyundur.
milletin işi gücü yok mu böyle saçma sapan şeylere alet ediyorlar kendilerini dediğim oyun. hastasıymış, tarla almış,satmış falan filan.fıstığın yerde yetiştiğinden, siyah ,yeşil zeytinin aynı ağaç olduğundan bihaber yaşarlar o ayrı.
Facebook'a üye olanların zaman geçirmek amacıyla oynadığı oyundur.Ancak âşırı oynanması sonucu bağımlılık yapabilmektedir.
oynadığım günden beri beni ilk kez güldürmüştür. hatta yarmıştır.

tarlanızı gübreleyen arkadaşınız bir süre sol üstte yer alıyor malum. profil fotoğrafının tam üstünde yıldızlar parıldıyor falan. peki arkadaşınız tamamen kelse bu nasıl görünür?

ah farmville ah sen adamı öldürürsün!
bir zamandan sonra acayip sıkan oyun.
devamlı hediye yollanması arkadaşların hediye istekleri ve bi yerden sonra oldukça sıkan facebook oyunu.
44 levelde olmakla birlikte, finala doğru bütün tarlayı silip şimdiye kadar hiç bir harcama yapmadan biriktirdiğim coinslerimle sadece ev satın alarak site kurmayı planladığım, müthiş zevkli ve bazen de yorucu facebook oyunu. sonunu büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.

edit:
bunu kötü oylayana gülüyorum. bilgisayarı donmuş sağa sola tıklarken yanlışlıkla kötü oyladı zağar. olsun affettim.
bir tane allah in kumesinin bu kadar değerli olacağını hiç duşunmediğim oyun. inekler icin kolayca sut elde edebilecegiz dairy farm lar varken simdi de atlar icin at evi de cikti. aslinda zynga ya mesaj yollayip diger hayvanlar icin de inekler gibi hayvan evleri olabilir, bisuru hayvanimiz var diye soylemistim. belki mesajimi dikkate almislardir.
Zynga firmasının facebook üzerinden oynanan insanı verem eden oyunu, ilk başlarda hırs yapıp donanımhaber farmville grubundan tanımadığım birsürü kişiyi arkadaş vede komşu olarak eklemiştim.
sonrasında facebook hesap ayarlarında oynama yapınca eklediğim komşuları sildim, oyunuda bıraktım.
Koskoca alanda hayvanlarım koşturuyor, özgürlüğün tadını çıkarıyorlar.
nerede biteceği belli olmadığı için insanı deli eden oyundur. ****
insanların yaratamama kompleksine hitap eden ve cazibesini bu alanda hissettirdiği tatmin duygusuna borçlu olan oyunlardan biri.
tarla büyütme seçenekleri yenilendikçe kastığım oyundur. level atlamak pek de bi zevk vermez. ayrıca o ne verimli bir topraktır ki her çeşit bitki, ağaç yetişebiliyor.
çiftçilerin psişik güçlere sahip olduğunu düşünmemizi sağlayan oyun.

(bkz: 4 balya arasında tarla ekmek)
'çiftçiliği de öğrendik artık aç kalmayız' dedirten oyun.
sayesinde apartman dairesinde inek, koyun, kuzu, at, tavuk vs hayvanların seslerini duydugumuz oyundur.
çiftçiliği mause tıklamasıyla özdeşleştirebilecek nesiller yetişmesine neden olacak oyun. ekiyosun tohumları hoop bi kaç saat sonra büyüyor sonra satıyırsun 100 lerce coins'e. oh ne güzel hayat. aslında iş öyle değil işte. insanlar o tohumları gerçek hayatta nasıl zorluklarla ekiyorlar sonra nasıl zor satıyorlar... hiç bişey para etmiyor. harcadığı emeği ya da masrafı karşılamıyor çoğu zaman. anaları ağlıyor köylünün çiftçinin.

bundan sonraki yazım call of duty de yine mouse la alman askeri öldürenlere. ondan sonra da fifa 2009 da fenerbahçeyi alıp barcelona' ya 3 gol atabilenlere olacak. oyun dünyası kolla kendini.
bagimlilik yapan oyun.
biri beni durdursun.
(bkz: antifarmville)