bugün

entry'ler (667)

comme toi

orijinali jean jacques goldman'a ait olan ancakbuddha bar iv albümünde alabina'dan ishtar'ın yorumu ile lokum kıvamına gelen şarkıdır. söylentilere göre kızına uyumadan önce ikinci dünya savaşındaki imha kamplarının birindeki genç bir kızın hikayesini anlatır. Goldman'ın ailesi alman ve polişmiş. yahudi oldukları için fransa'ya göçmek zorunda kalmışlar.

her ne kadar jean jacques goldman'a ait olsa da hem ilk olarak ishtar'dan dinlendiği için hem de ezgileri insanı vurduğu için buddha bar versiyonu dehşettir. aha da kanıtları;

jjg: http://www.youtube.com/watch?v=ySZBnMukO8g
ishtar: http://www.youtube.com/watch?v=z3qo10PCLb4

şarkının sözleri aşağıdaki gibidir;

elle avait les yeux clairs et la robe en velours
a côté de sa mère et la famille autour
elle pose un peu distraite au doux soleil de la fin du jour

la photo n'est pas bonne mais l'on peut y voir
le bonheur en personne et la douceur d'un soir
elle aimait la musique, surtout schumann et puis mozart

comme toi, comme toi, comme toi, comme toi
comme toi que je regarde en bas
comme toi qui dors en rêvant à quoi

elle allait à l'école au village d'en bas
elle apprenait les livres, elle apprenait les lois
elle chantait les grenouilles
et les princesses qui dorment au bois

elle aimait sa poupée, elle aimait ses amis
surtout ruth et anna et surtout jéremie
et ils se marieraient un jour peut-être à varsovie

elle s'appelait sarah elle n'avait pas huit ans
sa vie c'était douceur, rêves et nuages blancs
mais d'autres gens en avaient décidé autrement

elle avait les yeux clairs et elle avait ton âge
c'était une petite fille sans histoire et très sage
mais elle n'est pas née comme toi ici, et maintenant

turkisk versiyonu ise şöyledir efenim;

parlak gözlei ve kadifeden elbisesi vardı
annesi yanında ve ailesi etrafındaydı
gün bitiminde hafif gün ışığı dikkatibi dağıtırken ayağa kalktı
resim iyi değildi, ama biri görüyordu
mutluluğu burada ve akşamın yumuşaklığındaydı
müziği severdi, özellikle Schumann'i ve Mozart'ı

senin gibi senin gibi senin gibi

aşağıdaki köyde okula gidiyordu
kitapları ve kuralları öğrendi
kurbağalar ve tahtada uyuyan prensesler hakkında şarkı söylerdi
bebeğini ve arkadaşlarını severdi
özellikle ruth ve anna'yı ve özellikle jeremiah'yı
belki bir gün warsaw'da evlenirlerdi

senin gibi (x6)
senin gibi, ben sana bakarken
senin gibi uyurken ve rüyasında kimleri görürken
senin gibi (x3)

tek aşkında masumiyet zamanlarından günler geçti

adı sarah'ydı ve 8 yaşında bile değildi
hayatı tatlı rüyalar ve beyaz bulutlardı
ama diğerleri farklı düşündü

senin gibi (x6)
senin gibi, ben sana bakarken
senin gibi uyurken ve rüyasında kimleri görürken
senin gibi (x3)

parlak gözleri vardı ve senin yaşındaydı
geçmişi ve fazla aklı olmayan küçük bir kızdı
ama senin gibi ve burada doğmamıştı.

ağıza sıçan eski sevgilinin 2 yıl sonra araması

facebook'ta ilişki durumunu "ilişkisi yok" olarak yeni güncellemiş olan eski sevgilidir. konuşmak için bir sebebi olmadığından konuşmamak için de bir sebep bulamayan yine kendisidir. nazik bir dille ulaştırıldığında yüz bulup saçma sapan şeylerle tekrar konu açabilir. o zaman da yine tavır bozmadan ama bu daha geri dönmeyeceğini garantileyerek uzaklaştırmak gerekir kendisini.

pentagram ın kandil günü yayınladığı skandal foto

skandal olmayan fotodur. çoğunluğu müslüman olan bir ülkede insanların herkesi kendileri gibi sanması doğaldır. Ancak insan karşısındakini bilip bilmeden yargılamamalıdır. Kaldı ki adamların müslüman olması veya kandilde içki içmesi bile kimseyi ilgilendirmez. Din Allah ile kul arasındadır. Kimse gösteriş için bunu kullanmamalıdır. Ama zaten ülkede dini kullanarak bir yerlere gelme popüler. bakınız yapılmadığında ne kadar tepki çekiyor.

bir akşam arkadaşla bar bar gezmiş her yerde birer bira içip kalkmıştık. ortamların bu kadar tenha olmasına anlam verememiştik. gelen kandil mesajı ile gerçek ortaya çıktı. ama kahrolmadık. kimse de bize ıyy içmiş bunlar diye bakmadı. olması gereken de bu. çünkü kimseyi ilgilendirmez. illa din deniyorsa oturup dua edin doğru yolu bulsunlar diye. insanların işi gücü başkalarını çekiştirmek oldu hay allahım ya. *

game of thrones

--spoiler--

4x09 bölümünü komple the wall'un savunulmasına adamış dizi. sam'i artık bir hiç olmamasıyla görüp mutlu olduğumuz, 6 yiğido night watcher'in devi alt etmek için yeminlerini bir ağızdan söylemesiyle duygularımızı tepeye çeken bölüm olmuştur. ancak sam'e o kadar sevindikten sonra kızmıyor de değiliz. çocuk orada asansörü yukarı aşağı kontrol edip sonra kulaklarını kapatıp oturuyordu işte ne demeye yüreklendiriyorsun çocuğu. Bizim varg kel abimiz bile yakınından geçip dokunmamışken... Gitti gül gibi Ygritte. o oku jon snow'a atacak mıydı ki?

bir sonraki bölümde heralde jon snow'u göstermezler bir sonraki sezona kalır demiştim ama 4x10 fragmanında da görüldüğü gibi babalar gibi izleyeceğiz.

siyah saçlı Sansa gelsin artık ama. tyrion'dan da efsane sahneyi bekliyoruz. bekleyelim efenim.

--spoiler--

zeki güzel masum seksi sadık kız

tüm özelliklerine rağmen çoğunlukla yalnız olan kızdır.

jang geun suk

1987 doğumlu Koreli şarkıcı / oyuncu / model / herşey kişisi. Kendisini öncelikle "You're Beautiful" isimli 16 bölümden oluşan kore dizisinde izledim. Bu şımarık, suratsız karakteri oynayan adam beni oldukça sinir ediyordu. Diziyi Park Shin-Hye için izlemeye başladığım için The Heirs'de başrol oynadığı Lee Min Ho ile sürekli olarak karşılaştırma yapıyorduk. 5. bölümde Hwang Tae Kyung ssi sonunda binayı bulduğunda şapşik şapşik sırıtırken gönlü hop hop hoplayan Go Mi-nyeo gibi bizim de yüreğimiz parçalandı. O sıcacık sırıtışa biz de aldandık ve yeni bir hayranlığa doğru yelken açtık. O bölümden sonra Lee Min Ho yoktu artık. Peşi sıra izlenen Marry Me Mary, Love Rain, Pretty Man ve Beethoven Virus sonrası oynadığı her dizide bir bıçkınlık yarattığı ama karakteri kendine oturttuğu görüşündeyim. Yeni bir dizi ile gelse de gülbeşeker yüzüne daha fazla hasret kalmasak kişisi. Türkiye'ye gelse o sırıtık yanaklarını bir sıkıp büzüştüreceğiz ailecek.

aras kargo

cuma günü ankara'dan verilen kargoyu pazartesi günü daha halen istanbul'a sevkiyata göndermeyen kargo şirketi. kargonuzu bir köşede unutmakla kalmayıp cumartesi günü ne de olsa siz çalışmıyorsunuzdur diye hiç uğramayıp üstüne arayınca "e geldik yoktunuz" diyebilecek kadar utanmaz kargo şirketi. üstelik koca semtte yalnızca bir eleman taşıdığı için sabah ellerine ulaşan kargoyu akşam 8de anca getiren kargo şirketi. sülalesini ofiscek çok severiz kargo şirketi.

evlatlarıma helal lokma yedirmedim

Yedirmedi ise de ülkenin geleceği için yedirmemiştir dedirten söz. sonuçta günah işleme özgürlüğü olan bir ülkede yaşıyoruz hepimiz.

yüzyüzeyken konuşuruz

Dinlemesi pek tatlı hisler uyandıran müzik grubu. Telefonda harıl harıl grup ismi düşünürken "abi yüzyüzeyken konuşuruz" diyip telefonu kapatmaları üzerine akla gelen bir isim olduğu eski bir röportajlarında okumuştum. Yeni öğrendiğim bir grup olmasına rağmen kokteyl aşı hazırlatıp bünyeye yüklettiğim için bir çok şarkılarına kulak aşinalığı oluştu, tüm şarkılarında aynı sempati aynı hisleri uyandırabilir mi bir grup dedirttiriyorlar kendilerine. Aynı hissiyatı Sakin ve multitap gibi gruplardan da almakta idik. Ayrıca bu ay içerinde Jolly Joker istanbul'da konsere çıkacak olan gruptur.

(bkz: kendi evimde deplasmandayım)

him and her

Süper ötesi olması nedeni ile henüz entry girilmemesine şaşırılan ingiliz dizisi. Evden çıkmadıkları gibi o pisliğin içinde rahatça yavaşabilen Steve ve Becks'in hikayesi anlatılıyor. Ancak Steve ve Becks'ten çok Paul, Laura ve Dan'e şahit oluyorsunuz. Laura ölse de kurtulsak diyorsunuz, eve girmeleri ile gitseler diye Steve ve Becks'le birlikte gözlerinin içine bakıyorsunuz. Jenerik müziği Boom Bang a Bang ile sempatimizi kazanmış BBC dizisidir. Şu an son sezonu oynamaktadır. keşke bitmese dizisidir.

http://www.imdb.com/title/tt1493923/

dernier haricot

sözlüğe yavaştan geri dönen yazar, hafiften vakti gelmişti.

öyle bir geçer zaman ki deki osman

(bkz: bbg melih)

mutluluk

ulan bu da sarhoş yapıyormuş cinsinden. arkadaşınızın "iyi misin?" sorusuna maruz kalabilirsiniz. ona çığlık atarak evet!! diyeceğiniz yerin uygun olup olmadığını iyi düşünün. *

niye evlenmiyorsun sorusuna verilebilecek cevaplar

yaşım gelmedi.

sözlük yazarlarının itirafları

o kadar yıllık bayanım, şu facebook'ta bayanların yazdığı "yerde, masada, yatakta" olayını bir türlü çözemedim.

sözlük yazarlarının tumblr sayfaları

http://bengisu.tumblr.com

erkeklerdeki kızıl saçlı hatun hastalığı

- "yaa atmayın yok öyle bir şey!"

gerçi yakışanı var yakışmayanı var allah için.

- "olm, bana mı yakışmıyordu lan yoksa?"

siyaha dönünce talibi maksimuma çıkana ne denir?

- "Kiminle çıkıyorsun?"

dipnot: bunu irdeleyecek başlık arıyorum. biriyle çıkmaya başlandığında niye talip sayısı artar, uygun başlık görenlerin önermesi önemle rica olunur filan.

hugolina ve cocuklari kurtarmak

daha ben çok küçükken hugo oyunu vardı eski bilgisayarlarda... böyle trenle dağın tepesine kadar çıkmayı başarıp cadı sila'dan hugolina'yı ve çocukları kurtarmaya çalışırdık. köpeğim kontes'e contes dediğim ispanyol kesim pantolonların moda olduğu zamanlardı. taş çatlasa 1995-1996 filan. sonra tolga ağabey çıkageldi hayatımıza, ondan öncesinde biri var mıydı bilemiyorum. çocukların en büyük hayali olageldi "hugoline ve çocukları kurtarmak" bir de parmaklarımızın arasında idi. nerede o eski hugo heyecanı diyorum, başka da bir şey demiyorum.

sabah okula giderken dinlenesi şarkı

tabisi de; deftones - back to school

nihat futbolcuysa guti ne

(bkz: guti nin nihat a göre değer kazanması)