bugün

gerçekte bir halta yaramayıp facebookta coşan "7 şehidimiz için hadi bir milyon olalım.", "dtp kapatılsın diyen xxx milyon kişi bulurum", "apo asılsın" vs... şeklinde grup kuran ya da bu grupların neredeyse tümüne üye olan insanlar var. evet ben de türküm ben de olması gereken kadar milliyetçiyim, ben de bu vatan için şehit olurum ama facebookta ya da herhangi bir sanal ortamda gösteriş yapmaya ne gerek var. klavye delikanlılığından ya da klavye taraftarlığından farkı yok.
facebook sosyal demokratlarını ürküten gerçeklik.
şehitlerimiz için yürüyoruz ankara zirvesini ele alırsak sözlükte de bolca olduğunu anlayabiliriz. esenler, gürleyenler yok olmuştur reel yaşamda.
(bkz: paylaşmayan bizden değildir)
(bkz: arkadaş listeni davet etmeyeceksen üye olma)
bir halta yaramayan milliyetçilik. facebook'taki tüm türkler toplansa ne olacak? çoğu daha ergen olan, tüm vaktini facebook'ta harcayan insanlardan bir milyar bulsan ne olur? bu grupların bırakın fikir üretmeyi, fikir paylaşmayı belli bir amacı bile yoktur. oysa sizden tüm arkadaş listenizi davet etmenizi isterler, çünkü siz türksünüz, bu gruba üye olmazsanız vatan hainisiniz. * bu gruplar şehit acıları üzerinde prim yapmaktan başka işe yaramıyor, grubu kuranların amacı da ya arkadaşlarına hava atmak ya da bir kız bulmak. o kadar şehitleri önemsiyorsanız neden bir şehit ailesini ziyaret etmiyorsunuz, neden bir şehit çocuğuna yardım etmiyorsunuz? çünkü klavye başında ülke kurtarmak kolay. çünkü o ailenin karşısına çıktığınızda söyleyecek sözünüz yok, şehitlerin adını, nerden olduklarını bile bilmiyorsunuz.
facebook'da gün ve gün görmeye alıştığımız grupların milliyetçilik adı altındaki gruplarıdır.grupların faydalarının yahut ciddiyetinin yanı sıra gerçekliğinin de şüphesi mevcuttur.
(bkz: dublin ülkü ocakları)
çanakkale savaşının yıldönümü nedeniyle bugün itibariyle kendini kaybetmiş kofti milliyetçilik türünün en güzel örneğidir.
(bkz: liverpool ülkü ocakları)
akp kapatılması gündeme geldiğinde demokrasi paylaşımları, dtp kapatılması gündeme geldiğinde zafer paylaşımları yapan, içi boş, sözde, ancak facebookta olan milliyetçilerdir.
(bkz: dtp'den de haz etmiyordum, kapatılmasında da etmedim.)
sözlük milliyetçiliği kadar komiktir.
(bkz: sözlük dangalaklığı)
(bkz: öldürmediğim her yahudi için bana küfredeceksiniz)
bunlar askere gideken hüngür hüngür ağlar ve annelerine sarılırlar.Eğer üniversite mezunu iseler yaptıkları 5 aylık veya 18 günlük osuruktan askerlikte de rapor almak için doktoru yalarlar ki sonuç genelde kabadan 12 penicilindir.
(bkz: facebook kapatıyor biz açıyoruz kahrolsun israil)
bi de bunun sms versiyonu vardır.
yok bugün şehit verdik de, bu mesajı 10 kişiye gönder de, 10 sms onlar için kaç fatihaymışda...
(bkz: bırakın bu işleri)
bi de başına türklük kaldıysa içinde yazmışlar. hay allahım ya...
sadece facebookla olmaz bu işler. sms'le hiç olmaz. ayrıca 1 sms ne zamandan beri 1 fatiha demek?
(bkz: paylaşmayan türk değil)
olaylara karşı toplumsal gazın alınmasıdır.

vicdan rahatlatma, tepkisizliği bünyeden atma, beğenme, paylaşma, bişi yaptım sanma yöntemidir.
Sokağa çıkmadan masa başında sosyolojik tespit yapan yurdum insanının ortaya çıkardığı durum. Bu kavramın ortaya çıkması ile olmaması arasında da pek bir fark yok açıkçası.
hayretle takip ettiğim bir oluşumdur.

Haber ya da duyuru paylaşarak yapılan milliyetçiliği bir nebze anlayabiliyorum. sonuçta düşünceni destekleyen haber ya da argümana detay sunabiliyorsun. seni takip eden insanlar da bunlara bakıp bilgilenebilir. bu açıdan mantıklı.

ancak;

"profilinde türk bayrağı dalgalansın" nedir lan?

işte buna gerçekten mana yükleyemiyorum.

yani şimdi benim proflimde türk bayrağı dalganınca ben über-türk mü oluyorum? ya da bi' çeşit "ülkesini en çok sevenler derneği üyesi" mi?

arkadaşlarım görüp "evet adam türk eskiden emin değildim ama şu an eminim. baksana türk bayrağı var. evet" mi diyor? n'oluyor ulan??!!
sanırım en milliyetçi fotoğrafı buldum. *
http://galeri.uludagsozlu.../facebook-milliyetçiliği/
(bkz: facebook tan vatan kurtarmak)
ortalama insan davranışı.
(bkz: facebook ta vatan kurtarmak)
şehit haberlerinden sonra facebook durumlarına "şehitler ölmez vatan bölünmez" gibi cümleler kurup 10 dakika sonra aşk dertleriyle ilgili copy paste lafları yazan kişilerdir. sayıları oldukça fazladır. gereksizlerdir. yersizlerdir.