bugün

"sen arapça okunuyor diye mi gidiyorsun?" diye cevap verilebilir.
(bkz: sen başla ben geliyorum)
ibadet etmek için ne abdest almak zorundayız, nede camiye gitmek.

edit : an itibari ile 5 eksi. bu kadar mı yapabiliyorsunuz merak ettim?
aklı ve inancı her dili çözebilecek kadar gelişmiş olan kişiye asla sorulmayacak sorudur.

o ezanı duymadan da yapar ibadetini çünkü.
(bkz: kime göre neye göre)
o kadar uzatacağına kıssadan hisse " hadi namaz zamanı gelin camiye "denilip kısa tutulsa yerinde olur. türkçe olsun arapmıyız biz.
iman dili. bildin mi?
ateistciklerin sadece karalamak için yaptıkları eylemlerden biri.
Ezan sonradan ortaya çıkmış namaz vaktinin geldiğinin duyurulması için yapılmıştır. En başta ki tartışmalarda çan gibi alternatifler konuşulmuş fakat diğer dinlerin uyarma şekliyle örtüştüğünden dolayı kabul edilmemiştir. Daha sonra ezan ortaya çıkmıştır. Hangi dilde olursun bir uyarıcı olduğu için bunun tartışılmasının pek önemi yoktur. Her yerde arapça okunmasının tek faydası evrensel özellik kazanmış ezanın tüm müslümanlar için ezan okunan ülkelerde ezanı kolay anlamalarıdır. Her ülkede kendi dilinden okunmasında ise sadece bu zorlukla karşılaşacağını düşünüyorum ki bu zaten o kadar düşünülecek birşey de değil. Zaten ibadetini yapacak adam bi şekilde nerde olursa olsun onu bir şekilde gerçekleştirir.
(bkz: türkçe)

(bkz: gelmeyen ibne)
Araplar düzgün insanlar olsalardı kuran-ı kerim o coğrafyada olmazdı. müslümanlık eğitici ve düzeltici bir dindir, demekki bu adamlar düzgün değillerdi. kullanılan dilin ne önemi var kalben ifşa ettikten sonra imanını, ben isterim ülkemde türkçe okunsun ezanlar ama arapça diye imanımızdan uzaklaşacak halimiz de yok kimsenin kimseyi savunmasına da gerek yok araplıkla müslümanlığı aynı kefeye koyanlar yobaz zihniyetteki insanlardır. müslümanlık evrensel bir dindir. her dilde her şekilde ezanla çağrı yapılabilinir. dili putlaştırmak dine yapılan en büyük saygısızlıktır.
ben hiç "abi bu ezanı arapça okuyolar ya illet oluyorum. o yüzden gıcıklığına camiye gitmiyorum. hıh." diyen bir insana rastlamadım.
ama anlaşılan o ki birileri rastlamış ki, bunun camiye gidilmemesinde bir etken olduğunu iddia ediyor.
benim iddiam basit; içinde varsa gidersin, yoksa gitmezsin. kimse de neden gittin veya neden gitmedin diye sorgulayamaz. bunu sorgulayacak olan allah'tan başkası değil.
birileri sürekli allah'ın görevini üstüne alıyor nedense. asıl bunun nedenini araştırmak gerekir.
(bkz: ana dilde ezan istiyoruz)
(bkz: entryi de arapça girseydin keşke)
saçma sapan tartışmadır.
öcalan'ın ev hapsi gündeme taşınırken, türkiye anayasasından türk ismi çıkarılırken ve türkiye etnik merkezli bir federasyona sürüklenirken sözlük yazarlarının körüklememesi gereken tartışmadır.
enerjimizi çok yanlış yerlerde harcıyoruz, çok.