bugün

evde kaç kişi kaldığınızı unutturan durumdur. misafirleri sevmemekle devam eder gider...
evin türbeye dönmesi.
(bkz: kabus)
(bkz: genel ev)
evin yol geçen hanına dönmesi durumudur. hatta bazen evde kimlerle kaldığını unutursun.
(bkz: öğrenci evi vazgeçilmezleri)
rezilliktir. hergün çekilmez bir kalabalıktır.
bayramdır, bayramlaşılır, hayırlı bir iş gerçekleşmiştir, hayırlı olsuna gelinir, ramazandır, iftar yemeği düzenlenir vs.

bir de çevreniz genişse, üstüne üstlük akrabalarınız da tomarlaysa evde adım atacak yer, boş bir köşe kalmaz. ve siz bundan asla şikayetçi olmazsınız, çünkü siz de küçüklüğünüzden beri buna alışmışsınızdır. başka türlüsünü pek tatmamışsınızdır.
misafirpervervlikle ilgili tüm iyi niyetlerinizin eninde sonunda iflas etmesine ve artık kime denk gelir bilinmez ama cinnet gecirip birilerine dalmanızla sonuclanacak durumdur. bence ilkokullara ders koyulmalı: misafirlik adabı.
iyidir, güzeldir ama bir yerden sonra sıkar.
size kapımız her zaman açık lafının tarihe karışmasının yarından itibaren beklenilmesi durumudur.
iyi güzel börekti çörekti yiyoruz ama nereye kadar? bu bedene ağır gelmesin bu hamurlar.
misafir:merhaba
parantez:yine mi?
misafir :anlamadım
parantez:ben de
misafir: neyi anlamadın
parantez:neden bu kadar sık geldiğinizi
misafir:?!..?
(bkz: eve hiç misafir gelmemesi)
adı geçen ev aşevidir. sabretmek lazım. hem sevap.
başlarda güzel olan ama sonra tahammül edilemeyen bir durumdur.

evde mangal yapmaya müsait olan bir teras bulunduğu için her yaz başımıza gelen hadisedir bu. o kadar ki mahalledekiler sizin mangal dumanınız yüzünden mahalleye yağmur yağacak diye akılları sıra espri bile yapıyorlar. et ve içki masraını saymıyorum bile.
eğer ailenizle yaşıyorsanız, genelde anneyle ilgili bir durumdur.anneler o kadar misafirperver olmasalar, kimse gelemez.sabır sabır nereye kadar, ev halkına yazık bir yerde.
nasılsın sorusundan sonra iyiyim yerine misafir var nasıl olayım cevabı verebilen insanların türemesi durumudur.
sinir krizi geçirme sebebidir.
hele çalışan bir insansan kabustur. ama yine de gülümsemek zorundasındır. misafirdir, baş tacı olmalıdır.
gitmiyorlar ki tekrar gelsinler.
-benim de yarın sınavım var.
-öyle mi aferin kızım çalış çalış..
-ama nasıl
-ne nasıl?
-yok birşey teyze. bir şey ister misin?
genelevdeki kadının orada büyüyen çocuğunun olayı öyle sanmasıdır.

- amcalar misafir yavrum. sen uyu, gözünü de açma tamam mı ?
her gün ev temizliği, pasta börek türü şeyler yapılması, kanepede uzanıp tv izlememeye sebep olur mu ? olur. hergün misafirmi olur yaareppim sen misafirin gazabından koru amin.
Ders çalışmak için kütüphane kütüphane koşmaktır. Ancak iyi yönü eve dönülünce bolca anne böreği pastası kısırı vs yenir.
gelenler sevilmiyorsa sıkıcıdır fakat arkadaşların geliyorsa gelsindir.