bugün

bir zamanlar deli gibi kışın sokakta bulduğum her kediyi eve getirmek gibi bir huyum vardı.* tüm halıların her bir yerini didik didik didiklerler üstelik onları her sevişte tırım tırım tırmalanırsınız. boşuna dememişler nankördür diye tüylerinin havada uçuşmasıda cabasıdır ama yinede sevimli şeylerdir her şeye rağmen.*
banyoya sıçabilir. hemde kapı arkasına. Kokudan yola çıkıp öyle bulursunuz bokunu. sonra atarsınız dışarı.

(bkz: maalesef)
evde kedi olmasi en kotu tarafidir.
ortalıkta ekmek poşeti gıda maddesi bırakmak en büyük hata olur zira ekmekleri zeminin her zerresine kadar dağıtırlar hele bir de çöp varsa ortalıkta( kapagı olsun olmasın farketmez her halükarda ortalıga saçar) bira şişesi de bırakılamaz ortalıkta zira devirip dibinden dökülen damlaları yalamaa çalışırlar evde 2 kedi varsa mart ayı itibari ile her yer yumak yumak tüy olur sürekli evde toparlanamayan bir dağınıklık yaratırlar. yinede kıyılamaz ve evde yerleri vardır. fakat sinir kat sayısıyla sürekli oynarlar sabır sınama konusunda ustadır kediler.
duygusal açıdan fena halde bağlanmak... kaybedince de aylarca komaya girmek.
kapıya doğru acı bir çığlık atıyorlar azınca.
odanın kapısını kapatamıyorum ben. yatıyorum misal, içerdeyse; acıkacak, sıkılacak, tuvalete gidecek, kalk kapıyı aç. dışardaysa; gelmek isteyecek, yine kapıyı aç. yine buna alıştım da; evdekilerden birinin odaya uğradıktan sonra kapıyı kapatması var bir de. çok boktan.
çiçeklerin diplerine yapıyor olmalarıdır. bi de ikidebir pisliğini temizlemek falan. ama yine de çok şekerler.
azdığı zaman kolunuza attırabilir.
Genelde evi pisletir.
Evde tüy döker.
Nankördür.
kedi açısından eve kapatılmaktır.
tüylerini feci şekilde döker ve özellikle yemeklerin içinden çıkması pek hoş değildir. bunun dışında tuvaletini lavobaya yapar ve siz sabah kalkınca yüzünüzü yıkamak için lavobada çok iç açıcı bir manzarayla karşılaşmazsınız.
gece uyku sersemi bir haldeyken veya gündüz birşeylere dalmışken herhangi bir şeyi kovalayan kedinin çok hızlı bir biçimde önünüzden geçmesi, ne olduğunu anlayıncaya kadar bir "dip düşmesi" olayı yaşatır kanaatindeyim.
evin sürekli havalandırılmak durumunda kalması.
Kedinin eve hapsedilmesidir. Yapılmaması gerekir. Bizzat denedim ve gördüm.
Bırakın adamlar geceleri maceraya aksınlar.

Not : Karma aşılarını zamanında yaptığınız sürece, etrafraki kedilerden hastalık kapmazlar. Bir de 2 mevsim adamlara izin verip sonra kısırlaştırırsanız çok fazla gezmiyorlar da.
Evet var öyle bir hikayem...
Geçen sene, veledimizin adı ''nane''. Burnuşuna sinek konmuş gibi lekesi var, öyle tatlı bir yavrucuk. ciğerleri hasta olduğundan dolayı anneme kabul ettirmek kolay oldu, sevap sonuçta. tedavisi ve ilaç saatleri mükemmel sürmekte ve sonunda küçük nanemiz iyileşti. camdan bakmaya çok merakı vardı, bir gece ailecek sohbete muhabbete dalmışız ve o da cama çıkmış. küt diye bir ses duydum. (4. katta oturuyoruz.) şiddetli bir kedi miyavlaması.
eyvah dedim, bizim yaramaz düştü, yüreğim ağzımda bakamıyorum aşağıya. en sonunda bir baktım ki nanecik düşmüş, sırt üstü sessizce duruyo garibim, ses yok. ağlayan başında ki kediymiş meğer. nasıl ağlamak yarabbim. sanki haber veriyor gelin alın diye.
artık nasıl aşağıya indim, onu nasıl kucakladım bilmiyorum. kucaklamamla birlikte ayıldı. ayılmakla beraber aman allah'ım o nasıl kaka yapmak. üstüm başım b.k olmuştu hem de ishal. gülsem mi ağlasam mı çok kötü durumdayım. neyse ikimizde bir güzel bıcı yaptık, temizlendik.
garibimi yere koyuyorum yürüsün diye. nane'nin kıçı başı titriyo, tutmuyo, ihtiyar gibi yavrum.
hemen veterinere gidildi, çok şükür kırığı çıkığı hiçbir şeyi yoktu. azıcık ağzında vuruk vardı nane efendinin. süren günler içerisinde hep kaka kontrolü yaptım, kan var mı acaba diye.
Çok şükür atlattık, beraber geçirdiğimiz çok güzel günlerimiz oldu. daha bir çok hikayeleri var haydut nane'nin. onlar da arkası yarın. gel gelelim;

hayvan beslemek sorumluluk ister, sorumluluğunu alabileceğimizden emin olmalıyız. hastalığından kurtaralım derken, onu daha kötü bir kader bekliyor olabilirdi.
iki lafınızdan birinin 'kapısız köyden mi geldin?' olmasıdır.
Eve pislemeleri.
Yoktur.

Bizim kız hayatıma girdiğinden beri neşe vermiştir bana. Aşık kendisi bana, zira kapıdan içeri girince köpek gibi üstüme atlayan başka evcil hayvanım olmamıştı.

Özledim. Bekle kızım 15 dk ya mesai bitiyor.
koltuk, halı ve perdeler çizilmiştir.
tüy dökmesinden başka kötü tarafı yok bu bebişlerin.