bugün

yapımı kolay ve de pek zahmet gerektirmeyen yoğurt.
ne kadar yoğurt istiyorsanız ona göre süt koyup tencerede kaynatın. kaynamaya başladığında ocaktan alıp soğumaya bırakın. parmağınızı değdirecek kadar soğudunda mayalama kısmı var.
1 litre süte 1 yemek kaşığı yoğurt atılabilir (yoğurdu cacık yapar gibi çırpın iyice ondan sonra atın süte).
malum yoğurt yapmak için yoğurta ihtiyacınız var.
yoğurdu süt dolu tencereye atıp beklemeye bırakın. ağzını bez ile kapatabilirsiniz tencerenin.
sütün kaymağı üstte çıkıyor zaten. bu da yoğurdun kaymağı olacak.
5-6 saat bekletildikten sonra dolaba koyun kendine gelsin.
1-2 saat dolapta bekledikten sonra ev yoğurdunuz hazır.
afiyet olsun.
not: bunun için kaliteli süt olup masrafı arttırmaya gerek yok.
püf noktası ise sütü çok kaynatmayın yararlı bakterileri öldürmeyin hem de olacak yoğurt ekşimemiş olur.
annelerin battaniyeye sarıp bir köşede gözü gibi sakladığı bakraçlı süttür. çocuklar ne hikmetse boğuşurken hep onun yakınlarında boğuşur.
insanı ''bu yoğurtsa marketten yoğurt diye aldıklarımız ne'' sorgulamasına iten gerçek yoğurt.
marketten alınan yoğurtla alakası olmayan, çok lezzetli olan yoğurttur.
alıştıktan sonra hazır yoğurtların tat vermemesini sağlayan yoğurttur. anne eli deymiş gibi.
Hazır yoğurtlardan çok daha güzel olan yoğurttur.
"hazır yoğurtlarda çocuk bezinde bulunan bir jel maddesi vardır" cümlesini duyduğumdan beri başka şey yiyemediğim yoğurttur. Prebiyotik deposu, ishale birebir. Bababanne, anneanne ilacı
çocukluğumda hor gördüğüm için kendimi hiç affetmeyeceğim nimet. ne güzel şey LAN*.
annelerin çocuğu gibi davranıp gözü gibi baktığı, battaniyelere sarıp sarmaladığı yoğurttur. hazır yoğurtlar halt etsin yanında. onun böyle daha tatlı bir tadı var ya. mükemmel bir şey cidden.**
hayatta sevmem börçüm böcük yoğurttur. düz sanayi yoğurdu candır.
Ev yogurdunun en onemli faydalarindan biri; icindeki iyi bakterilerin bagisiklik sistemini guclendirmesidir.
en kolayı mini fırında yapmaktır; cam kavanozlara mayalanmış sütünüzü koyun, ağzını kapakla kapatın, 4-5 saat fırında bekletin; hiç çalıştırmadan, kendi ısısıyla harika oluyor; çıkartıp kapaklarını açıp buzdodolabında soğutup, sonra kapağını kapatın ve afiyetle yiyin;)
süt 35 dereceye kadar soğutulup, içine bir önceki ev yoğurdundan 2 kaşık maya olarak katılır. tencerenin ağzı açık şekilde battaniye vs ile sarılarak 6-7 saat bekletilir. Buzdolabında 24 saat ağzı açık soğutulur, sonra kapatılır. 24 saatten önce servis edilmez.

ya da 45 dereceye kadar soğutulur ve aynı fiziki şartlarda 4 saat bekletilir.

kaymağından tereyağı yapmak da çok basittir.

doğal süt, kurtköy'ün köylerinde bulunur.
hakiki yoğurttur. öyle çakma yunan yoğurtlarıyla vakit kaybetmeyin, gidin bu güzelim yoğurdu yiyin.

görsel
Annem her zaman yapar. Normal yoğurda kıyasla daha ekşi olur bizimki.
yunan yoğurtları da ev yapımıdır sonuçta. brnim yediklerimin neredeyse hepsi, dışarıda yediklerimden emin olamıyorum, ev yapımıdır. bilginize. türk yoğurdunun da hem ev yapımı hem markette satılanı olduğu gibi bu da aynıdır. bilmem anlatabiliyor muyum?
eğer doğal beslenen hayvanın sütü ve sağlam bir maya ile yapılmışsa her derde deva bir godadır. marketten paket sütü alıp ben yoğurt yaptım diyen insan ise kör cahil ve acınasıdır.
iğrenç tadı olan yoğurt. Güzel diyen yalan söyler. Evet.
damağı marketten alınan yoğurt tadına alışanlara tuhaf gelebilir ama aslında çok güzeldir. günlerce beklediği halde ekşimeyen yoğurtlara benzemez. bir haftada ekşir ve çok sağlıklıdır. son birkaç yıldır yoğurdu evde yapıyorum. üşenmeyin efendim siz de deneyin. zor değil.
kedimin bayıla bayıla yediği yoğurttur. paket yoğurtları yemiyor artık prenses.
Bir kaç kere yedikten sonra hazır yoğurt denilen pıhtılaşmış beyaz sıvıyı yiyesiniz gelmiyor.
evde annelerimizin yaptığı mis gibi yoğurdu beğenemeyenler gerçek aile ortamının ne olduğunu da bilmiyordur.
yedikten sonra market yogurduna tövbe ettirendir.
yerken bu kadar zevk aldığım ve zararsız olan tek şey.
her gün yediğim yoğurtdur. zaten köyde yaşıyorum birde gidip bim yoğurttu mu yiyeyim.
Sevmem. Hele Ekşi olanını hiç sevmem.