bugün

kazım mirşan'ın araştırmaları ve etrüks alfabesini çözümleyerek kitabelerini okumasıyla ön-türkler den oldukları anlaşılan kavim.
Milattan 800 yıl önce italya (toskana veya etruria), Sardinya ve balear adalarına yerleşen Etrüskler'in nereden geldikleri tartışma konusudur.
Bazı tarihçiler italya'nın yerlisi olduklarını bazıları ise anadoludan geldiklerini söyler.
haklarında türk oldukları söylentileri olan bir kavimdir. o da bir şey mi lan kızılderililer de türktü.

(bkz: vay arkadaş)
italya nın kurucu ataları olduğu iddia edilen türk olabilitesi yüksek kavimdir.

Zira italya ile bir fidanın güller açan iki dalı gibiyiz.
italya' nın Tiber ile Arno nehirleri arasında yeralan Etruria bölgesinde yaşamış ve M.Ö. 6. yüzyıla dek varlığını sürdümüş bir halkın adı olup Eski Romalılar tarafından Etrusci veya Tusci adlarıyla tanımlanmışlardır. Etrüsk halkı ve kültürü zamanla Roma imparatorluğu içinde erimiştir. Etrüskler italya' daki diğer kavimlerden çok daha ileri bir uygarlık düzeyindeydiler. Roma uygarlığının, mitolojisindeki ilahlardan, hukukundan yol yapım tekniklerine kadar, kökünü hemen hemen tümüyle Etrüsk uygarlığından almış olduğu günümüzde saptanmış durumdadır.
*
dna yapıları türklerinkiyle yüzde 97 uyumlu çıkan halk.

ayrıntılı bilgi için haluk tarcan hocaya göz ve de kulak verelim: http://video.yahoo.com/watch/5522743/14522501
2004 yılında avrupalılar tarafından yapılan araştırma sonucunda dna'ları türkiye türkleri ile yüzde 97 uyuşan ve roma imparatorluğunu kuran ve uygarlığının iskeletini oluşturan millet. sembolleri bozkurttur hatta kurttan süt içen iki çocuk heykeli ünlüdür.
ayrıca roma imparatorluğunun ilk yıllarında tarkan ünvanlı iki kral vardır.
buradan da anlayacağımız gibi;
roma yı kuran etrüskler türk tür .
roma imparatorluğu'nu önceleyen dönemde roma şehrinin kuzeyinden başlayarak kuzeybatı italya'ya doğru uzanan topraklar üzerinde hakim olmuş olan topluluk. bölgede eserleri ve kalıntıları bulunmuştur. bölgenin en güçlü topluluğu olmalarına rağmen sonradan üstünlüğün nasıl romalılara geçtiği incelenesi bir konudur.
--spoiler--
etrüsklerin kökeni hakkında yapılan en yeni çalışma, 2004 yılında çeşitli italyan üniversitelerinden gelen bir grup genetik bilimci tarafından yapılmıştır. bu araştırma çerçevesinde mö 7-3 yüzyıllar arasında yaşamış etrüsklere ait 80 iskeletten alınan dna örnekleri alınarak çok titiz bir çalışma ile günümüzde yaşayan çeşitli milletlere ait dna'lar ile karşılaştırılmıştır.
sonuç olarak etrüsklerin genetiğinin diğer milletlere göre en çok bugünkü türkiye türkleri ile yakınlığı %98,2 oranında ortaya çıkmıştır.
--spoiler--
kaynak: vikipedi

leonardo da vinci, galileo, makyavelli, michelangelo ve niceleri gibi büyük adamlar etrüsk bölgesindendir.
bu adamlara baktım, kimse bunların soy ağacını vermiyor. halbuki hristiyanlarda vaftiz vardır ve doğan her çocuk kilisede kayıtlıdır. ilginç değil mi?

ha tabii etrüskler romalılara karışıp arada kaynamışlardır. sümerler, mısırlılar, hititler, lidyalılar, truvalılar, traklar gibi. yüzyıllarca devleti olmayan ermeniler, gürcüler karışmamış ve bugüne gelmiş ama bu arkadaşlar gelememiş. yersen.
efsaneye göre, batı anadolu kıyılarından italya'ya göçmüş ve sonra oradaki halklarla karışmış bir kavimdir. türk oldukları iddiasını destekleyecek hiçbir delil yoktur. onların göçtükleri yıllarda batı anadolu kıyılarında bir tek türk'ün yaşamıyor olması bir tarafa, ne dillerinin, ne törelerinin, ne de ırki yapılarının türkler'le hiçbir alakası yoktur.

gen araştırmalarına da güvenmeyin siz. mesela bugünkü anadolu türkleriyle orta asya türklerinin genlerini karşılaştırsanız, hiçbir ortaklık bulamazsınız. ama yunanlılar'la veya başka balkanlılarla karşılaştırın, az çok uyar. ne yani, yunan'dan mı geldik?

saçmalıktır. hurafedir. dedikodudur.
türk olmalarından neden korkulduğunu anlayamadığım toskana bölgesinde yaşamış eski türklere verilen addır.

onların göç ettikleri yıllarda batı anadoluda yaşayanların adı nedir peki ve onların çocukları nerededir bugün?

orta asya ile anadolu türkleri arasında gen ortaklığı vardır, kim demiş yoktur? ayrıca balkanlarda bize benzeyen genler onların kanında da az çok türklük olduğunu gösterir. bu kuşkusuz bir kan-gen bağıdır. kültür, dil ve din ayrıdır.
balkanlarda yaşamış Türklerin yarısına yakınının Kırım Tatar göçmeni olduğunu bilmeyen zeka yoksunlarının tarih bilgisinden de yoksun bir şekilde yorumladığı Türk olduğu iddia edilen kavim.

Bence Türkler mi? Şahsen şuan için umurumda değil, Biz Batılı standartlarda medeniyetler kurduğumuz için değil Çengiz Kaan gibi Dünyaya hükmettiğimiz için Türklüğü yüce görürüz. Medeniyet dediğin şehir kurmaktır, felsefe yapmaktır. Oysa ki oturduğun yerden felsefe yaparak hayatı yorumlamak değil Hayatı en uçlarda yaşamın pahasına yaşamak, Şehirlerde ahlaksızlıkla zehirlenmek değil doğada Tanrı'nın verdikleriyle bütünleşmek güzeldir, TÜrk'ü Türk yapan özelliklerin yeganesi bunlardır.

Ha ben medeniyet kurucusu olarak Meksika'nın olmek körfezinde medeniyet kurmuş türklerden de bahsedebilirim ki bir hocam 2 yıl boyunca orada uzun araştırmalar yapmış ve somut sonuçlar elde etmiştir, etrüskler neden olmasın, Ama diyorum ya umurumda değil. olsa ne olur olmasa ne olur? üstünlüğümüzü aldığımız kaynakları söyledim, benim için önemli olan onlar.

Şehir demişken Büyükşehirler ahlaksızlığın merkezidir, bir şehir ne kadar büyürse ahlaktan o kadar uzaklaşır. Bununla beraber TAyyip dindar mı dindardır lakin her ne hikmetse istanbul'un büyümesi için elinden geleni yapmaktadır da.

şimdi bu çelişkili denklemde somut bir doğru hangisidir? istanbul'un büyüdüğü, kasıtlı olarak büyütüldüğü. haliyle hangisi yanlıştır. Tayyip'in dindar olduğu.

Şimdi Tayyip fetişistleri Büyükşehirlerde ahlaksızlık hiç olur mu diyecekler tam tersi ahlaksızlık küçük şehirlere özgüdür diyecekler.
sadece türkiye'de türk denilen kavim. başka yerde söyleyin bunu, size -afedersiniz - arkasıyla gülerler.

efendim, "tarihin bütün medeniyetlerini türkler kurdu" safsatasının bir ürünü olarak, bunlar da imperium romanum'un kurucuları sayıldığından, etrüskler de mutlaka türk olmak zorundadır. çünkü hint, çin, sümer, eski yunan, mısır, inka, maya bütün büyük medeniyetleri türkler kurmuştur. (evet, abartmıyorum, aynen böyle söylerler.) türkler olmasa, insanlık da olmayacaktır. etrüskler türk olmuş çok mu yani?

varsın olsun. kimse açıkta kalmasın. alayı türk olsun. hatta bir gün bütün dünya türk olsun. aslına dönsün insanlık. engel olursam namerdim!
yapılan dna çalışmaları sonucu türk oldukları ortaya çıkan ve büyük roma imparatorluğu dönemine matematik ve mühendislik bilgileriyle bir çok hizmette bulunan kavim. hatta italya yarımadasındaki kendi bölgelerinde diğer devletlere nazaran çok gelişmiş bir topluluk iken romalı askerler tarafından yıkılmış ve onlarda bu bilgilerini roma'ya hizmet ederek ödemişlerdir.
yapılan dna çalışmalarına göre "türk" olduğu türkler tarafından iddia edilen topluluk. peki o dna çalışmaları, etrüsklerin türk değil de, bizim etrüsk olabilme ihtimalimizi ortaya çıkarır mı? tamam tamam. neyse kafanız karışmasın. birbirimizi "kızılderililer de türktü olm zaten" diye gazlamaya devam... ipe un sermeyelim...

şu kesindir. etrüskler; osmanlı'dan, selçuklu'dan, malazgirt savaşı'ndan, bizans'dan, roma'dan, yunanlardan ve hatta hititler'den bile daha önce anadolu'da yaşayan yerli halklardan biridir...
italya'ya sonradan gelen, po ovası'na yerleşen, roma kentini kuran ve roma imparatorluğu'nun temellerini atan, romus romulus mitini italya'ya yerleştiren soy.

dna'dan söz etmeyeceğim çünkü sağır sultan duydu artık. asıl söylemek istediğim kültürel yapı olarak özellikle ön türkler'le olan benzerlikleri. bir de diğer toplumların etrüskler'e verdikleri adlar. yani, adamlar kendilerine etrüsk demiyorlar. örneğin slav dilleri''nde etrüskler'e turetski/turski ki bu aynı biçimde türk demektir bu dillerde. latince durum daha da belirgin, tursci, tuscus, truscus, etruscus hep latince'deki karşılık. sakalar'sa etrüskler'e turksu diyorlar.

(bkz: adamın gol diyor)

not: ben türk olduklarını düşünüyorum. nasıl ki türkler yüzlerce yıl basmadık kara parçası bırakmamışlar avrasya'da işte öyle.
günümüzdeki bilgilere göre tarihteki ilk diş protezi yapan millettir.
alfabeleri hala çözülememiş kavimdir.
http://www.youtube.com/watch?v=rkVYfdPlOPY +

orhan gencebay'ın müzikal hikayesini anlattığı eser...

“Diriliş”, Türk kültürünün tarihi bir hikayesini anlatıyor, böyle bir yapıya sahip, 6,5 dakikalık, enstrümental. Bu eserde aynı zamanda benim müzikal kimliğimin özelliklerini, karakterlerini yansıtan yapılar var bölüm bölüm. Ben aynı zamanda amatör bir tarihçiyim. Türk kültürü ile öyle bir hikâye oluşturdum ve bu Orta Asya’dan yola çıkarak Kafkaslar’a, Avrupa’ya, Ortadoğu’ya ve çeşitli dönemlere uzanan yaşanmışlığı anlatmaya çalışan karakterlerdir...
kurucu hanedanlarına raşenna diyen ön-türk kavmidir. Göktürklerde de aşına olduğunu düşünürsek kurttan türeme motiflerinde de görüldüğü gibi açık bir delildir. ayrıca kut kelimesi direkt olarak aynıdır. daha başka aklımda kalan "kır" sözcüğü var. daha fazlası için prof. dr. kazım mirşana bakabilirsiniz. Kendisi alfabelerinide de çözmüş bulunmaktadır. ayrıca öntürk, hun ve göktürk yazıtları ile çok benzerlikleri vardır. çoğu harf aynıdır ve boşluklar : ile bırakılır (bkz: orhun kitabeleri). bu sadece türklerde görülen bir yazı çeşididir. taş üzerine yazıldığı için anlaşılması daha uygun gelmiştir.

bazı çekemeyen gerzeklerin "hint, çin, sümer, eski yunan, mısır, inka, maya bütün büyük medeniyetleri türkler kurmuştur." demeleride beni güldürüyor. hadi diğerleri öyle böyle binyıllardır düşman olduğumuz çin'i niçin katıyorsun be adam?
roma kentini kuran; roma imparatorluğu'nun temellerini atan uygarlık.

iki farklı teori mevcuttur. aslında ikisinin de ortak noktaları boldur. yalnızca çıkış noktaları farklıdır:

1- truva'nın çöküşüyle burada yaşayanlardan bir kısmı toskana bölgesine yerleşmişlerdir.
2- sakalar'dan kopan bir boyun po ovası'na yerleşmeleri ile yöre halkının kendilerine verdikleri ad.

gerek efsaneler* gerek dönem tarihçileri etrüskler'in italya'ya sonradan geldiklerini ve ne italyanlar'a ne de çevre topluluklara benzemediklerini söylemektedir.

roma'yı kurmuşlardır.

(bkz: roma yı türkler kurmuş)

not: hint avrupa odaklı tarihçilik etrüskleri açıklayamamaktadır. adlarını yerleştikleri toskana'dan aldıkları gibi zırvalar sallamaktadırlar. oysa toskana, adını etrüskler'den almıştır.
hafif çekik gözlü bir kavimdirler. acaba nereden gelmiş olalar italyaya *

http://www.romansociety.o...min/images/imago/3277.jpg

http://portal.oguzhanocal...012-11/1352558806_ka2.jpg
rome total war oyununda içimdeki milliyetçi duyguları roma ile bastırmamı sağlıyan kadim bir kavimdir ki camping de ilk savaşmamızı istedikleri devlet etrüsk birliğidir.
tarihi boyuttan bakacaklar olursak da devlet yönetimi, hukuk ve bir çok bilim türü romaya bu elemanlar verip ve şimdi ki halimize bakınca kahrolmamı sağlıyan aziz soydaşlarımızdır.
italyan bilimadamları tarafından 2004 yılında yapılan araştırmaların sonucu olarak genetiği en çok anadolu türklerine yakınlık göstermiş halk. Hatta bir kısım ünlü rönesansçıların da etrüsk kanı taşıdığı rivayet edilir.
Italyanların hristiyan türkler oldiğunjn kanıtıdır.