bugün

osmanlı döneminde ordunun su ihtiyacını karşılıyorlardı.
Artvin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Artvin)
türkler'in bilinen ilk devleti.

özellikle avrupalı tarihçiler avrupa kültürü'nün temeli oldukları için sakalar'ı sahiplenmek istemektedirler. bugün avrupalılar tarafından irani bir halk* olduğu iddia edilmektedir. ancak pek çok bilimsel kanıt avrupalılar'ı yalanlamaktadır.

dil: sakalar'ın dilleri ve alfabeleri alp er tunga destanı'yla** orhun yazıtları karşılaştırılınca görülmektedir ki dil de alfabe de neredeyse aynıdır. zaten alp er tuna destanı günümüzde bile anadolu'da konuşulan dilden pek farklı değildir.

coğrafya: sakalar tanrı dağları ile fergana vadisi arasında yaşamışlardır. bu bölge karadeniz ve hazar'ın kuzeyidir. günümüzdeki ukrayna, kafkaslar, ural dağları'nın güneyi, kazakistan, türkmenistan, özbekistan'ı içine alan bir bölgede hüküm sürmüşlerdir.bir dönem kafkaslar'ı aşıp günümüzde israil/filistin olarak adlandırılan bölgeye kadar inmişlerdir.

farslar ise günümüzdeki iran, doğu anadolu, ırak ve iran körfezi'ni içine alan bir bölgede hüküm sürmüşlerdir. zaten tarihleri boyunca da yerlerinden kıpırdamamışlardır.

kültür: sakalar atlı, metal işleriyle uğraşan* ve konar göçer* bir toplumdur.
farslar ise tarihin hiçbir döneminde anavatanlarını terk etmemiş ve atı günlük hayatta kullanmamış bir ırktır.

ayrıca:

sakalar'ın bir kolu avrupa'ya ilerlemiş ve po ovası'na kadar gelmişlerdir. bu kol daha sonra roma kentini kurmuştur. dönemin tarihçileri de roma'yı kuranların bölgenin yerlileri olmadıklarını ve sonradan geldiklerini söylemektedirler.

bunun yanında romus ve romulus'u besleyen hayvanın bir kurt olması ve avrupa'da tarihin hiçbir döneminde kurdu kutsal gören bir ırk olmaması da buna kanıt olarak sunulabilir.

latince'nin gerek tümce yapısı gerekse sözcüklerin okunuşları türkçe'ye oldukça yakındır. italyanca'dan ise oldukça farklıdır.

farslar sakalar'a iskitler derdi.

* sovyet işgâli döneminde sakalar yaşadıkları kırım'dan sibirya'ya sürülmüşlerdir. sakalar türkçe konuşan bir boydur. fars olduklarını iddia eden arkadaşlara bunu yüzlerine yapmaları tavsiye edilmez.*

ekleme: çeşitli sözlüklerde hemen hemen aynı yazıyı bulabilirsiniz. hepsini ben yazdım.
(bkz: iskitler)
Osmanlı ordusunun yardımcı kuvvetlerinden. Görevleri savaşta askerlere içecek dağıtmaktır.
(bkz: şakalar)
bozkırın kuyumcuları.

öğretilmeyen tarihimizin en güzel, en zengin, en renkli, en şanlı yaşanmışlıklarından biri.
oğlum bırakın soğd falan değiller amk. altın elbiseli adam kurganında bile göktürkçe yazılar bulundu.
Osmanlıda çarşıda pazarda dolaşan 25 kuruşluk suyu 1 liraya vermeyip millet hizmeti yapan su dağıtıcılarıdır.
saygıdeğer peygamber efendimizin ırkı tabi sonradan dedesi hz ismail araplaşınca kendisi de araplaştı.
ayrıca çok önemli bir sözünü de buraya aktarıyorum
'' arap bendendir, ben araptan değilim''
samim kraldır. sıdıka, ehhh.