bugün

Ateş etmeyin! Ben Che Guevara'yım. Ve canlı olarak daha değerliyim.

8 Ekim 1967, Bolivya... La Higueras Bölgesi...

KAHROLSUN KOMÜNiZM !
Fidel Castro'yla birlikte Küba Devrimini komuta eden kumandan ve Arjantin doğumlu bir doktor.
görsel

edit:genc cherezler rahatsiz.
çantasından nutuğun yanısıra enver paşa ve alpaslan türkeş posteri çıkan komünist, ben öyle duydum. hatta che, enver paşanın 49. kuşaktan torunuymuş, devrim de kızıl elma idealinin bir parçası olarak yapılmış. hatta şimdi 571 in ve 1453 ün rakamları toplamı 13, 49. kuşak dedik bakınız ki 4+9 = 13!! 'ç' türk alfabesinin 4. harfi, 23 yıl sonra türkiyenin yüzüncü yılı 23+4=27 bi de 13. ü ekle 40 yapar. mhp nin kırkıncı yılı.
Biliyoruz
Bir yıldız yağmuruna tutulacağız
Toprak çökecek
Başımız dönecek, arkamızda seni bulacağız
"Hayde" diyeceksin Ernesto gibi
Gidelim
Yıldızların çok olduğu
Bir gökyüzü altına ...

kazım koyuncunun şarkısıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=O4q-Sl-1YiU
küba devrimcisi, komunist düşünceli, özgür ruhlu insan. bilindiği üzere cia tarafından öldürüldü. ancak bilinmeyen gerçek onun cia'e gammazlanmasını sovyetlerin baskısıyla küba yapmıştır.
hilal cebeci nin hakkında yazmış olduğu tweet.

"onunla aynı kafada olmam tesadüf diil bence ballarım yaşasın özgürlük, yaşasın kardeşlik barış hilal chebeci......"

https://twitter.com/hilal...status/227525209161355267

abi beni atın... atın beni kurtlar köpekler yesin... allah aşkına.
hilal cebeci'nin kendisi hakkında konuşması ile büyük ihtimalle kemikleri sızlamış ulu önderdir.
"aç insanları doyurduğumda bana kahraman diyorlar ama neden o insanların aç kaldığını sorduğumda bana komünist diyorlar" diyerek, kapitalist sistemin ne kadar aşağılık bir canavar olduğunu gözler önüne seren devrimci.
Çantasından her şey çıkan devrimci. Çantasından Nebahat Çehre' nin fotoğrafları çıkmış. Yoksa bir dönem aşk mı?
bir türk vatandaşının ne bok yemeye bu kadar ilgilendiğini,resminin basılı olduğu tişörtleri giydiğini anlayamadığım şahıstır.kendi tarihinde bunun gibi binlercesi vardır.ama bizim gençlerimiz her zaman yabancı liderleri ve yabancı siyasi akımları örnek almayı severler.
aynı denizler gibi popülizmin kurbanı olmaya aday devrimci komutan.
türk vatandaşının kendisini örnek alıp almayacağı kendisine kalmış devrimcidir. kimse karışamaz. herkesin üzerindeki t-shirtlerde resminin basılı olması da kendisini tanımayıp çoğunlukla göze güzel göründüğü için giymelerindendir. bugün onun t-shirtlerini giyen 10 insandan en az 6'sı kendisini tanımaz. ancak tanıyan insanın örnek alıp almayacağı öz iradesine kalmıştır. burdan çıkıp da yok efendim o seni ilgilendirmez diyenler faşistliğini bir kez daha göstermiştir.
çantasından aylık akbil çıkan devrimci lider.
comandante che guevera.
--spoiler--
hasta siempre comandante
sonsuza kadar
--spoiler--
Quien se levanta pronto hace revolucion!
(Erken kalkan devrim yapar!)
7 kıta 4 iklimde, dünyanın her köşesinde, rastlayabileceğiniz devrimci önder.
en sevilen tişört karakteri.

altta converse ayakkabı ile zamanımızda çok uyumlu duruyor.

yakıştı. bizımlasın!
kemal kılıçdaroğlu'nun chp nin başkanı olduğu kongrede salonda posterini görmüştüm. demek ki, yaşasaydı oyunu chp ye verirdi rahmetli.
ergenlerin bir bokmuşçasına paylaştığı, sırf o yüzden kendinden soğuduğum devrimci.
"tek yıldızlı beresiyle ve kendine özgü portresiyle, alçak gönüllü ve proleter devrimci ruhun afişlere yansıyan en büyük simgelerinden biri. portresi ve bu portrenin yansıttığı ruh bugün tüm dünyada milyonların kucakladığı bir değer haline geldi. onun bu imgesi ve amerikan emperyalizmine başkaldırır ruhu her dönemde ve her devirde genç ve diri tutmaya yetiyor. o 39 yaşında hayata gözlerini yuman eşsiz bir romantik, bilimsel sosyalizmin bir sembolü ve insanlığın büyük geleceği, sınıfsız toplum mücadelesinin bir yol eriydi."
"...Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden.! inançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden!.."
ergenlerin öncüsü.
hastalığıyla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

ilk astım krizini ikinci yaş gününden birkaç hafta önce, 2 mayıs 1930'da geçirdi. babasının anlattığına göre, mükemmel bir yüzücü olan karısı, ernesto'yu sık sık plate nehri kıyısındaki san isidro denizcilik kulübü'ne götürüyordu. yine bir gün mayıs ayının rüzgarlı ve soğuk bir sabahında babası onları öğle yemeğine götürmek için yüzme kulübüne gittiğinde ernesto'yu ıslak mayosunun içinde titrerken buldu. "celia tecrübesizdi ve yılın o zamanındaki hava değişiminin tehlikeli olabileceğini fark etmemişti." bu sözler ernesto'nun babasına ait. belki bilmeyenler olabilir, celia ernesto'nun annesinin adı.

aslında şöyle bi şey var; ernesto ilk akciğer krizini doğumundan 40 gün sonra zatürre yüzünden geçirmişti ve halası ercilia guevara'nın söylediğine göre neredeyse ölecekti. bebekliğinde yaşadığı bu hastalık, babasının eşiyle ilgili söylediklerine gölge düşürse de, annesi hep suçluluk hissetti. 1933 haziranına geldiğimizde ise ernesto'nun astım krizleri günlük bir olay haline gelmişti. bu durum ebeveynlerini ciddi derecede endişelendiriyordu. ernesto'nun babasının yüzme olayıyla ilgili açıklamaları sebebiyle herkes hastalık nedeninin annesinin ihmalkarlığı yüzünden olduğunu bilse de gerçek bu değil. annesi celia da çocukken solunum hastalığı yaşamıştı. çocuklarından birinin bu hastalığa yakalanma olasılığı yaklaşık olarak üçte birdi. ernesto'nun asıl hastalık nedeni budur. önceden yaşanan zatürre ve soğuk algınlığı che'nin astımına neden olmamıştı. zaten yüksek risk altında bulunan biri için yalnızca tetikleyici görev üstlenmişti.

annesi celia ile oğlu arasındaki saplantı, suçluluk ve hayranlık dolu ilişki bu dönemde kuruldu. bu bağ, kısa süre sonra ernesto'ya bitmeyen kitap sevgisi ve tatmin olmayan entelektüel merakı aşılayan evde özel eğitime dönüştü. ernesto'nun ailesi oğullarının sağlığına iyi gelecek ya da onu daha fazla yıpratmayacak bir yer aramak için arjantin'i baştan başa dolaştılar. sonra aradıkları bu yeri, cordoba şehrinin 40 km ötesinde, sierra chica'nın eteğinde ve deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yüksekte bir sayfiye yeri olan alta gracia'da buldular. oranın temiz ve kuru havası ernesto'nun astım krizlerini yok edemediyse de hafifletti. iyi iklim, tıbbi bakım, çocuğun kişiliği ve annesinin olağanüstü özverisi sayesinde hastalık yavaş yavaş daha kontrol edilebilir bir hal aldı.

daha sonra bilinmeyen ayrıntılara tekrar devam edeceğim.
güncel Önemli Başlıklar