bugün

(bkz: erken boşalma)
(bkz: beyinsiz anket sevdası tartışmaları)
karı koca arasındaki gereksiz tartışmalar , kıskançlıklar , anlayışsızlık , saygısızlık ,karşısındakinin fikirlerini dikkate almama , bencil olmaya başlama , ekonomik özgürlüğün elinde olması sebebiyle basit olaylara bile aşırı tepki verme , aşırı sinir , alkol , kumar , kuma gibi sebepler gösterilebilir.
aşırı masturbasyon. çok korkuttular bizi bu geyikle.
erken evlenme.
(bkz: aldatmak)
(bkz: mantık evliliği)
ciddi bir problemdir, nedenleri öyle a,b,c diye sıralanamayacak kadar karmaşıktır. böyle bir sorunu olan katılımcıların psikolojik destek alması gerekır. insani bir sorun olduğu için üstesinden gelinir.
(bkz: kaynana)
flört süresinin kısa tutulması. kadının veya erkeğin içindeki çirkinliklerin ortaya çıkmasından meydana gelen sebepler. şiddetli geçimsizlikler ve nihayetinde ortada kalan çocuklar.
doğuda uzun yıllar askerlik yapmış birinin biraz da psikolojik bozukluğun etkisiyle evliliğinin ilk gecesinde karısının vücudunu harita gibi görmesi ve akabinde icraat olmamasıyla gelen huzursuzluk.
erken boşalmanın da dahil edileceği sebeplerdir.
aptal olmaları. (bkz: görücü usulü evlenenler neden daha mutlu oluyor)
yanlış kişiyle evlenmek ilk sebebtir.
evlilik, gerçekten de çok önemli bir şeydir. hayatınızı baştan sonra etkileyen, geleceğinizi belirleyen önemli faktörlerdendir. evlilik tek başına yapılacak bir eylem değildir, bu yüzden de evliliği sizi bu yolda en mutlu edecek ve size destek çıkacak kişiyle yapmalısınız.
evleneceğiniz kişiyi sadece sevmeniz yetmez, o kişiyle hataya aynı pencereden bakabilmelisiniz. çünkü evlilik oyun değildir, sevmenin yanında aynı görüşleri paylaşıp aynı inançlarda olmak gerekir. tabi ki bu benzerlikler aynı takımı tutmak gibi basit şeyler olmamalıdır; aynı inanış, aynı görüş, aynı ahlakta olmaktır.
bu kişiyi nasıl bulacağız diye düşünebilir insan. hem seveceğim hem de benim gibi olacak, gerçekten zor!
ancak ben inanıyorum ki eğer siz sabırla bekleyip önünüze gelene atlamazsanız, rabbim size en uygun olanı gönderir. öyle ki çıkar karşınıza birden, siz onun hayat arkadaşınız olduğunu anlarsınız.
yani bu işler sabır ve duadan geçer, tabi bir de nefsine hakim olmaktan.
Ön sevismenin uzunlugu ve kalitesi.
-aşırı derecede mastrübasyon .
-abazalık .
-cinsel deneyimsizlik .
erken evlenmektir.