bugün

Kimyasal terminolojide düzensizliği ifade etmektedir.
termodinamiğin ikinci kanunu. evrendeki her hareketin düzensizliği arttırıcı yönde geliştiğini söyler. * bu yasayı bilip de düzenli olmaya çalışmak saflıktır, nadanlıktır,gereksiz enerji sarfiyatıdır

(bkz: yerçekimine karşı koymak)
(bkz: düzenli bir düzensizlik benimkisi)
(bkz: kaos teorisi)
(bkz: entropik değişim faktörleri)
işLetme Yönetimi dersinde gördüğüm bir terim..Dış çevreye kapalı işLetmeLerin öLümüyLe sonuçLanan oLaya denir..
(bkz: negatif entropi)
iç dengesizliktir. bir maddenin içindeki enerjinin dengesizliğini ifade eder. her maddenin kendi entropisini ifade eden özgül entropi kavramı da vardır.
big bang ten hemen önce entropi sıfırdı
kıyamette çıkabileceği en yüksek değere çıkacak.
Yararlanılamayan enerjinin ölçümü; bir sistemdeki düzensizliğin düzeyinin ölçümü.
enerji tasarrufu yapılmaya çalışırken hesaba katılması gereken, çoğu zaman unutulan değerdir. Proses sayısı arttıkça evrene yüklenen entropinin de artacağı unutlmamalıdır.
Termodinamiğin ikinci Yasasındaki düzensizliği ifade eden kavram. Entropinin (enerji değişiklikleri + sıcaklık değişiklikleri) sabit kalması ancak ideal (sürtünmesiz) ortamlarda mümkündür. Bunun haricinde, gerçek hayatta entropi sürekli olarak artar.

Doğada herşeyin yaşlanıp sonunda ölmesi entropinin artmasıyla açıklanabilir. Entropi'nin nadir olarak azaldığı anlar da vardır. Doğa herşeyi yaşlandırmaya yönelik bir sisteme sahip olduğundan "doğumlar" doğanın sistemine terstir ve entropiyi anlık olarak azaltır fakat bu sevimsiz kavramın toplam değişimi her zaman pozitiftir. Sonuç şudur: Doğa her zaman kazanır, içindeki canlı ve cansız varlıklar her zaman kaybeder.
ayriyeten 3. nesil bir yazardır.hoş gelmiştir...
evrim teorisyenleriyle fizikçileri karşı karşıya getiren kavram.
baştan yanlış tanıdığım, ancak üslubu ve mantığıyla beni hayran bırakan yazar. tek üzüntüm aynı takımı tutmamamız. *
üçüncü yıldız kısa film festivali'nde deneysel kategorisinde birincilik ödülü alan yapım.

şahsen ikinci olan ıskat'ı daha çok sevmiştim.

(bkz: cumhuriyeti çok sevmiştim)
halkla ilişkilerde de kullanılan bir kavram.
zirvede tanışıp, kanımın kaynadığı yazardır. yalan yok, bu başlığa daha önce de girdim ama yazar olduğuna dair entry gözüme çarpmamıştı. en* yapıp başılkları aradım ama zirve başlığındaki entrysini görünce gerçeği anlayabildim. fenerbahçeli olması ayrı bir güzellik olan uuserdır, halı saha maçında görmeye sabırsızlandığım yazardır, haber verecem merak etmesin.*
meslektaşım, ankara zirvesinde karşılılı oturup sohbet ettiğimiz, biraz sessiz yeni yazarlarımızdan. erken kalktı, bir sonraki zirvede (eğer ki biz de gelebilirsek) daha uzun görüşüp sohbet etmek dileğiyle efendim.
termodinamiğin ikinci yasasının temel taşı. kısaca düzensizliğin ölçü birimi. fiziksel ve kimyasal yollardan açıklanabildiği gibi, istatistik kullanarak matematiksel olarak da ifade edilebilir.
efenim öncelikle biraz entelinden açıklama getirelim:

(bkz: minimum energy+maximum disorder) yani minimum enerji+maximum düzensizlik = (bkz: entropi) oluyor fizik dilinde. bu şu demektir ki aslolan (bkz: düzensizliğin düzeni)dir yani kısaca eninde sonunda bu dünyanın .mına koyulacak!

gelelim örneklemeye efenim; hani birisinin kalbini kırınca hiçbir zaman herşey tam olarak eskisi gibi olmaz ya işte bunun sebebi entropidir!! hayır hayır, şaka değil gerçekten!!

ayrıyeten;
(bkz: murphy yasaları) boş bir zamanda incelensindir!

ve son olarak konuyla ilgili veya tamamlayıcı olarak;

(bkz: evrende hakim olan mor ışık tayfları)
(bkz: anti-gravitasyon)
(bkz: eksi ağırlık)
(bkz: quantum fiziği)

ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm
ben senin için entropiyi göze almışım!!
http://www.benimsinemalarım.com' da * deneysel filmler bölümünde bulabileceğiniz kısa filmdir. * * *

http://www.benimsinemalarim.com/film.php?i_d=375
işletme dersinde karşılaşılan işletme içindeki problemler anlamına gelen terim.
inanılmaz güçlü bir karaktere sahip, prensiplerinden ödün vermeyen ve kusursuz bir arkadaşımızdır. Hiçbir çıkar ve karşılık beklemeden, en ufak bir olumsuz tepki vermeden arkadaşının lisans tezini yazıp düzenleyecek kadar çalışkan ve zor gün dostudur.

Yazılarındaki üslubun düzeni ve tertibi ne kadar mükemmeliyetçi bir insan olduğunun kanıtlarıdır aslında. Biraz daha yağlarsak Kırmızı'da yemek ısmarlar sanıyorum. Cidden bu özelliklerin hepsine sahiptir.

Fırsatını bulursanız mutlaka tanışmalısınız...
bir sistemin enerjisinin mevcut mikroskopik enerji seviyelerine dağılması ile ilgili olan termodinamik özelliktir. düzensizlik olarak da açıklanabilir. belirli bir halde bulunan bir sistemde mikroskopik parçacıkların (atomlar, iyonlar, moleküller) enerji seviyeleri arasındaki dağılımı arttıkça, sistemin entropisi de artar.

* Katılardan saf sıvılar ya da sıvı çözeltilerin oluşması,
* Katı ya da sıvılardan gazların meydana gelmesi,
* Bir kimyasal tepkimede gaz molekülleri sayısının artması,
* Bir maddenin sıcaklığının artması,
gibi durumlarda, düzensizlik artacağından entropi de artar.

kaynak;
Genel Kimya - ilkeler ve Modern Uygulamalar (Petrucci, Harwood, Herring)
bir dönem samanyolu tv de görülen ilginç bir tipin ingilizce bir kitaptan online çevirip yorumladığı tv programı. o zamanlar anlamıyor olsam da nedendir bilinmez sürekli izlerdim.
kapalı sistemlerdeki bozulma eğilimidir.

üretilen her bir sistemin, üretildiği anda bozulma eğilimine gireceğini anlatır.

(bkz: insan doğduğunda ölüme doğru yol almaya başlar)
bir kömürü yakar, belirli bir miktar enerji elde edersiniz. bu kömürü tekrar yakarsanız aynı enerjiyi elde edemzsiniz. işte bu iki enerji arasındaki fark entropidir. yani tekrar elde edilemeyen, geri dönüşümsüz enerji miktarıdır.