bugün

yazılan entry nin okunduğuna işaret olan durumdur.
seri olarak alındığında ibnelik sezilen durumdur.
fetullah gülen, nur cemaati, akp, rte hakkında bişeyler yazılınca hemen fark edebileceğiniz durumdur.
günlük hayatta, en ufak şeyler hakkında bile yorum yapıp ya da bir yargıya vardığınız zaman etraftan mutlaka "hayır bence öyle değil", "saçmalıyorsun" hatta "manyak mısın ya?" ya da "hassiktir!" gibi tepkliyor geliyorsa, sözlükte de eksi oy almak buna eş değerdir.
borc yigidin, eksi oy yazarin kamcisidir...
genelde entry kötülüğünden ama çoğunlukla da yazarın kötülüğünden ya da ibne olmasından kaynaklanır...

ama anlaşılmayan bir şey var her eksi oy verene ibne sıfatını takmak yoldaki her sakallıyı baba zannetmek gibidir... şimdi sen deep'in dediği ve benim gibi boktan boktan yazıyorsun sonra da "vay efendim eksilediler, hepsi ibne" diye yırtınıyorsun... be özürlü sen zaten yazamıyorsun ki? yani yazdıklarını çok matah bir şey mi sanıyorsun da artı oy bekliyorsun? ya da burayı okulun yurdu, mahallenin kahvesi mi sanıyorsun ki herkese şirinlik yapıyorsun? iticilik denilen şeyi yüklenmişsin sırtına sonra da "vay beni anlamıyorlar" diye yırtınıyorsun...

bu kadar çok yırtınmamak lazım hele hele sanal bir platformda ve üstelikde sanal dünyayı daha yeni yeni keşfederken hiç kıçı başı oynatmaman lazım zira sonunda ne kıç kalır ne baş!

(bkz: bok gibi yazip sucu ibneye atmak)

- bok gibi yazıyorsun bok gibi al sana eksi!
+ ıyyyy, iğrenç!
- evet kusacağım yazdıklarını görünce monitöre!
+ !?!?!?!.

herkes kendi çapında yazsın, beğenen artılar beğenmeyen eksiler siz de böylece nasıl bir sözlük yazarısınız öğrenmiş olursunuz...

bir de yazar dediysek sözlük yazarı dedik unutmayın!
doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış. işte eksi oy almakta onun gibidir. doğru söylemektir bir nevi.
senin gibi düşünmeyenlerin varlığından haberdar olmaktır. gurur verir...
serbest çağrışım yapmak yeterlidir kimi zaman.
almaktan asla rencide olmadığım, bilakis çoğu entrymin boşa gittiğini düşündüğümden, 'en azından okunuyor , ne güzel' dediğim durumdur.
önemsizdir. Girdiler eksilenirken bakılan şeyler formata uygunluk, verilen örneklerin doğruluğu, yapılan karşılaştırmaların yerindeliği falan gibi gerekli seyler değil. insanlar Siyasi görüşleri ve kişisel beğenilerine göre girdi oyluyorlar. Eksi ve artı oy arasında hiç bir fark yok bence.olsa su entry hiç oy almazdı. * (bkz: tek bayrak tek devlet tek millet tek dil/#4370286)
yaratıcılığı kısıtlandıran oylama şeklidir. aynı yoruma alınan artı oyla birlikte ne kadar göreceli olduğu ortadadır.
ota boka alınınca sinir bozan durumdur.
aksi imkansızdır.
başkalarının yazdığınız entryi yediremeyip aklı sıra o kişinin öc alması için yapmış olduğu basit hareket.
bilerek daha çok eksi oy toplamaktır.
cikita muz denen lanet karmadan kurtulmak isteyen yazarlarin bi hayli sevindigi durum.

(bkz: ben)
*
hep tatlı yemek olmaz. arada bir "ekşi"si de lazım.
(bkz: serbest çağrışım)
kimi sözlük yazarlarının canını sıkan ama sıkmaması gereken durumdur. seovi veriyor arakdaşım, görevini ifa ediyor, önüne geçemeyiz bunun.

geçen bayer leverkusen - galatasray maçında leverkusen gol attı diye entry girdim. eksi yağdı. e buna verilen eksi oydan mı canımı sıkacağım . *
(bkz: #5591647)
entrynizin beğenilmemesi durumunda yaşayacağınız durumdur. eğer hem eksi hem artı oy alıyorsa entry muhtemelen siyasi içerikli bir entrydir.
ilk zamanlar tuhaf bir şeyler hissediyordum. bu sözlüğe kalkıp sıfır almak gibiydi. ama ben sözlüğe kalkmıyordum ki giriyordum. garip olanda sanırım bu nokta.
yazılan entry'ye uuser'ların olumsuz yönde değerlendirme yapmalarıdır. "hadi ya niye beğenmediler ki acaca?" hissi uyandırır ve bir oto kontrol/kritik yapılmasını sağlar. sonuç : artı oy almak.
eksi oy toplama fiili. eksiler alıyom hanım eksici diyen mahalle arası eksicileri de mevcuttur.
bazen entrynin iyi olduğuna işarettir.

(bkz: öğrenci evi pisliğinin doruk noktaları/#4095055)