bugün

sıcaktır, arkadaştır, candır ege insanı. Çorak değildir; karşılığını alırsınız. Erkeği erkektir; bayanı bayandır. Köylüsü emektardır; bu yüzden kıvrımlıdır yüz çizgileri. ellerini eskitmiştir toprak fakat dost yumuşaklıklarını haşin ellerinin altında gizlerler. Medeniyeti bu elleriyle inşaa ederler, toprağı terbiye ettikleri gibi. Medenidirler.
Memleketin zorlukları onlara düşse de severler memleketi; isyan etmezler. Keşke biraz da sorgulamayı bilseler...
Neyse gerisini siz doldurun gari!
bunlaa çok iyiledii. çoğu zaman eyilik düşleyiverile. yüreklee ıpıscakdıı bunlaaın. öle fazla kötülükde bekleyivemen onlaadan. eyidii hoştuu bunlaa.
(bkz: buyrun benim)

müthiş misafirperver insanlardır. öyle ki, arabayla yoldan geçerken, manzara seyretmek için evlerinin yakınında mola veren bir aileyi akşam yemeğine davet edip denize karşı sarhoş ettikten sonra sabaha yolcu ederler.

(bkz: ben bunu gördüm)

feci şekilde, doğaya aşık insanlardır. öyle ki, akşam sefası o akşam açmadıysa gözleri dolar.

(bkz: duygulu insan)

kısacası neşelidir ege insanı; hele hele orta yaşlısıyla oturup sabaha kadar içmesi, sonrada sabah kalkıp akşama kadar tavla oynaması vardır ama, onu anlatmaya kelimeler kifâyetsiz kalır.
mangal gibi yüreği dağ gibi göğüslerinde taşırlar.
(bkz: egeli)
(bkz: efelerin efesi)
aklıma memleketimi getiren insan tipi. o kadar güzel yerlerin başka türlü insanlarla olması düşünülemezdi zaten.
sevimli içinde ibnelik fesatlık olmayan olduğu gibi görünen ve hep göründüğü gibi olan insan topluluğu.
her hangi bir yöreye ait olan insanlardan bir farkları yoktur. iyiside vardır kötüsüde.
(bkz: dondurmam gaymak)
kendisine özgü şivesiyle sempati toplayan insandır.benimdir,bizdir.
Türkiye sadece bu insanlardan oluşsaydı çok daha güvenli, çağdaş, modern, mutlu, sakin bir yer olurdu.

Metrekaraye düşen barbar, vahşi adam sayısı yüzde 96.8 azalirdi.
yeşilin her tonunu yiyebilen ve sıcakkanlı, ortamsever, paylaşımcı ve biraz da olsa diğer yörelere oranla daha keyfine düşkün olan anı yaşamayı en iyi bilen insandır.
her daim gülen yüzleriyle insanın içini ısıtan insanlar.
candandir, sevecendir,sicak kanlidir, bi tanedir. egeli falan degilim ama biliyorum, bi tane bozuk cikmadi iclerinden.
gelek, gidek, yapak'tır.
candır can.***
doğulu sevgilisine "sizin oralar şöyledir" küçümsemesi yapabilen insanlara sahiptirler. kendimden biliyorum.
acayip rahat ve eğlenceli insanlardır. küfürleri özellikle yaratıcıdır. (bkz: geçmişini siktiğiminin boyalı karısı)*
Rahat, kasıntı olmayan, eğlenceli ve kesinlikle çok sıcakkanlı insanlardır. Ayrıca şiveleri kendilerine bir tatlılık katar, tam kafa dengidirler.
zeytinyağlı yemekler.
her türlü ottan yemekler.
incire yemiş derler.
ayçekirdeğine çiğdem.
simite gevrek.
harmandalı oynayan efeler.
çoğunluğu (bkz: bana dokunmayan yilan bin yaşasın) hayat felsefesine sahip insanlardır.
a: nasılsınız?
b: iyiyiz siz nasılsınız?
a: bizler de iyiyiz sağolun.
a: nasılsınız?
c: iyiyiz teşekkürler siz nasılsınız?
a: siz nasılsınız?
d: iyiyiz efendim sizler nasılsınız?
..
Ata Demirer in en çok taklidini yağtığı insan tiplemesidir.
- Nabıyon be ya !!!!
-Sağol, sen neyabıyon be ya ...

Bu konuşma genelde böyle uzayıp gider.
Gerçek egeliler kadın erkek ayrımı yapmaz. Her işini birlikte yaparlar. ikisi de birbirleri için çok degerlidir. insanlar birbirleriyle iyi geçinir.