bugün

hoca çelebi olarak da bilinir. 30 Aralık 1491'de iskilip'te doğmuş ve 23 Ağustos 1574'de istanbul'da ölmüş, Osmanlı Devleti'nin zirveye vardığı dönemde Kanuni Sultan Süleyman ve 2. Selim'e şeyhülislamlık yapmış din ve devlet adamıdır.
balkanlardaki hristiyan halkların zorla müslümanlaştırılmasına engel olmuştur.

edit:bunu neden eksilediğini anlamıyorum. entryde ne bir övgü var, ne de bir yergi.
"alevilerin canlari, mallari, namuslari size helaldir" diyen bir yaratik. baska neler demis? "bunlarin evlenmesinden dogan cocuklar pictir. bunlar, gavurlardan daha kotudur. alevilerle yapilan savasta olen sehittir. bunlarin yasadigi yerleri toptan yok etmek caizdir." diye fetva veren bir yobaz pezevenktir kendisi.

aynı zamanda içinde şeytan var diyerek, anadolu'da sazı yasaklamıştır.
tayyip, çorum mitinginde kendisine övgüler yağdırmış, yere göğe koyamamıştır.
çorumdan adam çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum ama iskilipten çıkmadığının kanıtı olan şahıs. bir atıf hoca bir de bu. çorumluyum.
Bakî yi şeyhülislamlık makamından eden, Bakî den büyük şahıs.
buna bir sünni vatandaş olarak öyle şeyler demek istiyorum ki. ama bunları dedikten sonra moderasyon '' entry küfür ve argo kelime içeriyor'' diye entry mi silecektir. o yüzden demiyorum. yalnız şunu diyecem bu yezit soyuna; cehennemde cayır cayır yanasın.
irşad-u aklı Selim adlı tefsirin yazarı, hayatı boyunca safeviler tarafından kışkırtılmış alevilere karsı sert fetvalar veren şeyhülislam kişiliği. tefsiri basılmış olup 600tl'dir. (bkz: çüş)

edit: bir sünni olarak alevilere karsı vermiş olduğu fetvalara katılmıyorum.
muhteşem yüzyıl dizisinde tuncel kurtiz'in canlandıracağı kişi.
ebusuud müstear adıdır. katı ve islam literatüründeki tasavvuf öğretilerine karşı tutumu yüzünden osmanlı'da böyle anıldığını düşünüyorum. ebusuud "suudların babası" anlamına gelir. suudlar da vahhabi ekolünü benimsemiş olan arabistan'daki katı müslüman kardeşlerimizdir.
"alevi kadınları ne yapalım" sorusuna "belinize kuvvet" diye cevap veren yavuz sultan selim kafasındaki kişilik(siz)dir.

edit:siklemeyin lan şunu. eskiden komünisttim her defasında yavuz sultan selimi kötülüyordum. ama ebu suud harbi karaktersiz. saygılar.
Ehli Sünnet vel-Cemaat alim, şeyhülislamdır.Bir fetvası şöyledir: Hazreti Ebu Bekir, Hazreti Ömer, Hazreti Aişe Radıyallahu anhum' a sövenler kafirdir, kafir demeyenler de kafirdir.
muhteşem suleymanın her konuda verdiği kararlardaki fetva aldığı ulvi kişi.
Kanuni öldüğünde vasiyeti üzerine yanında bir sandık konulmasını ister mezarında. Kanuni öldüğünde defin sırasında o sandık da gömülmek ister. Ama izin verilmez dinen caiz değildir. O karmaşa da sandık düşer ve açılır. içinden çıkanlar, verdiği tüm emirlerin fetvaları vardır. O an ebusuud kendin öldün ama beni bunların vebali bıraktın der.
Rivayet.
Vahdeti vücutçuların kellesini uçurtturan kanuni döneminin şeyhülislamı.

https://m.youtube.com/watch?v=l27mhYldiAw

Edip yüksel ve yaşar nuri öztürk gibilere göre ebusuud islamı yanlış onlar ise doğru anlamış.

Vahdeti vücut islam dışıdır ebusuud efendi şeyhülislam olarak görevini yapmıştır.
Yunus Emre şiirlerini okumak kafirliktir demiştir. Evet.
bir çok insanın ölüm fetvasını vermiştir. Allah affetmesin. Nar içinde yatsın.
%12'ye kadar faize caiz fetvası cermiş şeyhül islamdır. O kadar da alimdir yani.
yunus emre'ye ve dolaylı yoldan mevlana'ya küfre düşmüş diyen bir şeyhülislam'dır.
(bkz: Şeyhülislam ebussuud efendi)
şeyhülislam ebüssuûd efendi. yahut hoca çelebi. “müftilenâm, şeyhülislâm, sultânü’l-müfessirîn, hâtimetü’l-müfessirîn, muallim-i sânî, allâme-i kül, hoca çelebi, ebû hanîfe-i sânî” diye anılır; asıl adı muhammed, künyesi yahut lakabı ebüssuûd olduğu zannedilmektedir.