bugün

Bergamot aromalı çay. Çaydan anlamayanlar için idealdir.
anti-aging özelliği vardır. Jean-Luc Picard bunun en bariz örneğidir*;

görsel
içmeyi sevdiğim muhteşem çay türü. bulamayınca depresyona giriyorum neredeyse. nirvanaya ulaşmış rus versiyonu tadından mest eder.
Buna başladıktan sonra normal siyah çaya dönemiyorsunuz. O yüzden çaya gittiğiniz arkadaşlarda akrabalarda earl grey bulamama korkusuyla yanınızda taşıyabiliyorsunuz.
Sabahları uyanır uyanmaz içmezsem işim rast gitmez çayıdır.
earl grey çayı eski ingiltre Başbakanı Earl Grey için yapılmıştır.
ingilizlerin ikindi çayı..

"earl grey" diye bir eleman uzak doğudan bulup britanya'ya getirmiş.. yoksa yeşille falan alakası yok..

(bkz: hayat kurtaran bilgiler)
lipton earl grey bergamot..

herkes ölmeden bu zevki yaşamalı dediğim..
(bkz: tomurcuk)
önceden çayı sevmediğimi düşünürdüm earl greyle tanışmadan önce. çünkü içtiklerim çay değilmiş, gerçek çay buymuş.bu çayı içerken bardağa sadece dem konulmalıdır, su kesinlikle konulmamalıdır. isteğe göre azıcık süt eklenebilir.
En bütçeye uygunu ve harikası Lipton marka olan çay. Buna alıştıktan sonra normal siyah çaya dönemiyorsunuz nedense.

(bkz: bergamot)

Edito: "Bütçeye uygunu ve" eklendi.
bildiğimiz eskinin tomurcuk çayı.. sarı metal kutu.. eskisi kadar yoğun kokmuyor artık..
(bkz: mary and max) de maryinin ilerde evleneceği erkeğin hayal ettiği ismi.
starbucks tazo earl grey ile limonun bulusmasi cok kotu bir hal aliyor.

(bkz: ben bugun bunu ogrendim)
sabah kahvaltılarında kesinlikle içilmesi gereken bir çaydır. lipton un sallama earl grey i tercih edilebilir. siyah çayın içinde bergomat aroması vardır. kokusu ve tadı gerçekten çok hoş. zaten bu çaya alıştıktan sonra insan normal çayı içemiyor daha. yani ne bilim tadı bi kuru, yavan geliyor artık normal çayın. en azından bende durum böyle. *
tek başına demi oluşturmaması, mutlaka 1/3 oranında standart, acısız bir çaya eklenip demlenmesi gereken çay.

edit: bergamotla yaparken durum böyle.
anam babam usulü bergamot çaydır. ne gerek var ağzı yamulta yamulta örl grey demeye.
çayı mükemmel hale getirir, o ayrı.
(bkz: earl grey tea)
tek başına, bir sabahı, kokulu kokulu devirten çay.
alıştıktan sonra normal çay normal değil gibi gelen çay.
afrodizyak etkili olduğu söylenen çay.
erken yeşil anlamına gelmeyen ingiliz çayıdır. earl grey bir ingiliz aristokratının ismidir bergamutu keşfedip çaya eklemiş sonrada dünya çapında ün yapmıştır. dolayısıyla çayın adıda earl grey olmuştur. earl ingiliz aristokrasisinde bir unvandır sir gibi.
* * *
aristokrat bir devlet adamını, atıyorum stratford kontu veya plainshaw dükü gibi bir ünvana sahip bir beyefendiyi çağrıştıran isim. burnu havada ve sosyetik gelir bana her zaman. ingiliz çayının adı earl grey ise türk çayının adı hüseyin yılmaz olmalıdır bence. evet evet hüseyin yılmaz.
demlik poşeti de iyidir ama çayı haşladığı için pek tercih edilmez, en iyisi bildiğin çay gibi kutusuyla almak. tadından önce kokusuna hayran olunur.
bağımlılık yapan ve size artık normal çay içirttirmeyen bir çay çeşididir.