bugün

2001 yılında, üniversitedeyken e-okul adlı bir proje yapıp özel okullara satmaya çalışmıştık. bunun için şirket bile kurmuştuk. adı da zeytin yazılım. 2 ay falan uğraşıp sistemi bitirmiştik. adını da netokul mu, online okul otomasyonu mu koyalım derken e-okul koymuştuk. o zamanlar internet ve bizim pazarlama kabiliyetimiz çok gelişmemiş olduğu için başarılı olamamış ve vazgeçmiştik. sonradan ben o pazarlama için gittiğimiz okullardan birinde çalışmıştım. dolaylı olarak da olsa faydası olmuştu. en azından ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğini öğrenmiştik. şimdi internetin yaygınlaşmasını fırsat bilip geç de olsa böyle bir proje yapılmış, iyi bir şeye benziyor. (bkz: e-dava)
karne günü yaklaştıkça ağır aksak işleyen site. bu gidişle tüm notlar havada kalacak.
meb'in yaptığı okullara ilgili tüm verileri bi kaynakta toplamayı amaçlayan bi proğram.
muhabbetinden,üzerine yapılan esprilerden gına gelen site.e okul m okul hepsi saçma zaten.tümden değişmesi gereken bi kurumun işgüzarlığıdır neticede..
an itibari ile sistemine bir türlü giriş yapamadığım ama not girişinin son günü olmasından mütevellit mutlak suretle o girişi yapmam gereken, not defteri zamanının bütün saflığını, güzelliğini, gerçekliğini alıp götüren sistem. hele ki sınav tarihi girişi olayı ne manasızdır.
sayesinde karne heyecanı denen bir şey kalmadı. bakmayalım diyoruz ama insanda dayanamıyor ki efendim.
allahın belası uygulamadır. 9 dakikada bir girilen notlar kaydedilmezse yok olmaktadır, benden çok küfür yemiştir.
tatilin yaklasmasi dolayisi ile acilmamakta israr eden meb sayfasi.
*
kardeşimin notlarını ve devamsızlığını takip etmemi sağlayarak kardeşim üzerinde baskı kurmamı ve böylelikle 2. ve 3. notlarını yükseltmesini kolaylamış über sitedir. öğretmenler sevmese de biz veliler hastasıyız.
notlara erişmenin mümkün olduğu sitedir. tabikide çok küçük bi ayrıntı atlanmaktadır.
Karnenin süprizini bozan web sayfası.
an itibariyle zorla da olsa açıp notlara bakabilmek mümkündür. gece yarısı girilirse daha az kasar zannımca.
tam herşeyi yazmış kaydet tuşuna basmak için imleci hareket ettirdiğin anda '10 dakika işlem yapmadığınız için sistem dışına çıktınız tekrar giriş yapın' benzeri bir yazıyla sizi yıkabilecek, ne çabuk geçmiş on dakika dedirtecek site.
http://www.alexa.com/sear...amp;r=home_home&p=top

dan gözlemlenebildiği gibi, an itibariyle türkiye de en çok girilen 23. site.
karne dönemlerinde "veli bilgilendirme sistemi" kısmına girilemeyen. az evvel denedim. yok olmuyor.
bir de bir dünya kitap alıyoruz, onlar da okutuyor çocuklara ama nafile. kayıtlı değil çocuğun hangi kitapları okuduğu. velhasıl güzel bir uygulama ama eksik çok.
bir hafta önce bütün işlerimi bitiridiğim, okuldaki tüm öğretmenlere hava atma olayım. hepsi deli gibi not girmeye çalışırken ben karşılarında kahvemi içiyorum. ohh canıma değsin.
Son zamanlarında yıyılen okadar bedduaya ve kufure dayanamayıp bazı hatalar veren sıstem.
olmaması gereken site. sırf bu nedenle tc kimlik numaramı bile yerim.
gece yarısından sonra misler gibi girilebilen site. dönem sonlarında öğretmenleri, idarecileri strese sokar o ayrı. 5 dakikada halledebileceğiniz bir iş, e okul sisteminin dandikliğinden dolayı saatlerinizi alabiliyor..
(bkz: vodafone reklam vermiş olmasın)
giremeyenler surdan denesin:

http://mss.meb.gov.tr/ az once sans eseri girildi ve duzenlemeler yapildi ancak sanirim su anda burasi da calismiyor.

edit: boylesi daha iyi https://mss.meb.gov.tr/logineokul.aspx
şinciiik sevgili sözlük. bu uygalama aslında mükemmel bir uygulama olmaktadır. on binlerce öğretmen, milyonlarca öğrencinin notunu bu siteye girer. bu siteden girilmiş vaziyetteki notlar veliler tarafından görülebilir. aynı zamanda karne çıkarılması bu site vesilesiyle çok daha kolay halledilebilir(di). tabii gavur yapsaydı olurdu. geçer karşısına, "gavur yapıyo aga" derdik. fakat biz hiç birşeyi doğru düzgün yapamadığımızdan bugün bu eziyetleri çekmekteyiz.

konuya nereden girsem bilemedim. ama konu bana girmeden bi yerden başlamam lazım. bu nedenle öncelikle alt yapı sorununa değinmek isterim. bu site özellikle karne zamanlarında büyük bir yüklenmeyle karşı karşıya gelir. ve bu yüklenme ne zaman olsa, sitede bir çökme söz konusu olur. yav allahsızlar. insan bu siteyi yapmadan bu siteye kaç milyon kişinin girip çıkacığını düşünür. yoksa şekil-a da görüldüğü gibi giren çıkan siteye değil bize girer, çıkar mı bilemem. çıkmasını umuyorum.

şimdi farklı bir bakış açısıyla bakalım. elini yapsan kolu kırılan bir ülkede her şey tamamen normalmiş de bir tek site eksikmiş gibi konuştum sanki. tabii ki kalitesiz yapacaklar. bir şeyi kaliteli yapsanız şaşarım zaten. fakat, meğer kalitesiz oluyor. öyleyse öğretmenlerin görevi de bunu vaktinde girmek olmalıdır. nedense ülke olarak bayılırız işimizi son güne ertelemeye. sözlü notları girilmez, ertelenir. sınavlar vaktinde yapılmaz, ertelenir. vaktinde yapılan sınavlar vaktinde okunmaz, ertelenir. vaktinde okunan sınavlar vaktinde girilmez siteye, ertelenir. ama illa ki ertelenir. ve bu tablo çıkar karşımıza. karşımızda siteye girmek için yırtınan binlerce öğretmen/öğrenci.

şimdi farklı bir bakış açısı daha eklemek istiyorum. hadi devlet dandirik site yaptı. hadi millet sorumsuzca davranıp her şeyi sona bıraktı. ona da eyvallah. peki son bir şey kalıyor laf sokmadığım. okulun bilgisayar-internet sistemi. geçenlerde yine müdür yardımcımız mehmet hocanın odasındayım. sevk alacam. bir de baktım ki sevki e okuldan çıkarıyor. vallah o vakte kadar hasta değildim emme o sevkin çıkmasını beklemek beni sinir hastası etti sözlük. doktor 3 hafta rapor verdi emme ben istemedim. psikolojik tedavi falan hallediyoruz. her neyse, o anı görünce aklıma bilgisayar laboratuvarında internete girmek için yırtılan kıçlar geldi. aman allahım. gözyaşlarıma engel olamadım. bizim haftada sadece 1 veya 2 saat çekmek zorunda kaldığımız bu zahmete müdür yardımcılarımız, çok sevgili müdürümüz ve memurumuz her gün katlanıyordu. tam o anda yeni bir düşünce seline kapıldım gittim. bu dandirik bilgisayarlardan alacaktım ben kareyi. bana bir sevki çıkartamayan bu bilgisayar, tam 550 tane karne çıkaracaktı. dehşete kapıldım. girdim yatağıma. dayadım kafama yastığı. ağladım içten içten.
http://www.eokull.com/ linkinden kolaylıkla erişilebilen site.
edit: siteye erişimin olmayışından dolayı bilmeyenler için alternatif bir site sundum. fakat - leriniz de benim için çok değerli kuzucuklarım. devam edin.
(bkz: sende mi sözlük)
10 sn içinde sayfada yapacağınız işlemi bitirmeniz gereken, bunu unutupta çocukların gelişim alanlarını uzun uzun yazdıysanız hepsinin uzay boşluğunda kaybolmasını izlemeniz kaçınılmaz olan, kullanıcıların çok yüklendiğinde kitlenip kalan, önceden e-okulmu vardı eeeeeeeeeh okul dedirten öğretmenlerin korkulu rüyası...

zaman koridorunun aşılması ve kitlenme sorunlarının çözülebilmesi dahilinde çok faydalı bi sistem.