Kirmizi rengi sevmeyen kizdir, ya da bekaretinin ortaliga dökülmesini istemiyordur.
insanlara yalan söylemek istemiyor olabilir.
o gece eninde sonunda kırmızıyla tanışacak olan kızdır.
hala kalmış mıdır ki? bu saçma gelenek. anlamsızlık. kırmızı kurdele takmayacak olan kadındır.
Gereksiz bir adeti istemeyen kızdır. Bu tarz meydana serme isaretleri de hep kızlarda. Mahrem güya. Kime ne kızın nasıl gittiğinden? Hele de düğünde ki yüzlerce insana ne? Gerçi artık sadece dekor.
henüz bakire olanına rastlanmamış kızdır.
Saçma bir geleneği reddeden kizdir, haklidir.
Bakire değildir. Dolandırmayın lan lafı.
en mantıklısını yapan,kendini mal gören zihniyete karşı duran kadındır.bakire ya da değil o gelinin vajinasından elaleme ne !
Anlamsız, saçma, gereksiz bi geleneği yerine getirmek istemiyordur. Tercih sebebini bakire olup olmamasına bağlamak daha saçmadır.
geleneklere karşı olan kızdır.

gerçi elin fransız modacısı bile tasarladığı gotik gelinlikte kırmızı kurdele (aslında kuşak) kullanmış ama bu onlarda ne anlama gelir, bilmiyorum. cehaletimi bağışlayın efendim. ama ben şu resimdekinin aynısından giymek istiyorum, kurdele rengi farklı olması şartıyla.

görsel

(bkz: conchita wurst)
renk körüdür belki. yeşil takarsanız sorun çözülebilir gibi.
Haklidir, o zarif gelinligi köylü seyine çeviren kirmizi kurdeleyi takmak istemez.
Hakli kizdir, bekaretini herkese göstermek zorunda mi?
Sadece eşini ve kendisini ilgilendiren bir durumun gelenek adı altında herkesçe gösteri haline gelmesini istemeyen mantıklı kızdır.
kesinlikle haklı kızdır. o ne öyle hediye paketi gibi.

ben bu kadar rezilce bir şeyi gelenek diye takmam. neymiş? kızımız bakire al bu da kurdelesi.
hiç olmazsa dürüst davranmak istiyordur artık sadece bilinen adı kız ise. Ya da gerçekten kız olduğu halde utandığından takmak istemiyordur. Utanmasındır. Bir melek kanadı gibi bir prenses tacı gibi Gururla taksındır.
evlenene kadar bakire kalmayı başarabilen kız ya da erkek alnından öpülesidir.
Edit. Hiç mı kız yok artık ya hiç mi kız yok? Namusunun yüceltilmesi bu kadar mı rahatsız edici!? Tamam kız tamam! eksilemeyin artık kabul ediyorum ben de; haklı kızdır takmasın. Hatta hiçbir gelin takmasın aa!
Gelinlik de giymeyin ( aa pardon beyaz gelinlik modası bizim geleneğimiz değildi zaten).
Ana,baba, kardeş ve diğer akrabaların da gereği yok.( iki genç düzüşecek diye birbirini tebrik etmek de ne demek oluyor!!!)
yok yok düğünün de gereği yok! (iki insan aynı evde yaşamaya başlayacak sonuçta... bunun için bir merasime ne gerek var değil mi?)
her gelenek yok olmuşken nikah da olmasın!! (gönüller bir yeter!)

dipedit; gençler, farkında olmasak da gelenekler toplumsal yaşam içinde çok çok önemli bir yere sahiptir. Törensel anlamda değil etik değerlerin korunması, insanların zarar görmemesi anlamında. Anlamadığınız zamanımız için gereksiz gördüğünüz geleneklerin sosyo-psikolojik yararları bulunabiir. Bu başlıkta eleştirilen gelenek gibi! Ha bekaretin önemine dair toplumsal algı yıkılsın derdindeysen sana birşey demiyorum. Ama unutma kızlar bakire olmasa da koşup koşup şeyinizin üzerine zıplamayacaklar.
Bir gün gerçekten aşık olduğun insanla evlendiğinde erkeksen aşkım dediğin kızın bakire olmasını... Kadınsan sevdiğin adamın karşısına ilk gecende bakire çıkabilmeyi gerçekten çok isteyeceksin.
lan ben böyle adetin içine zıçayım. belki hatun 3. evliliğini yapıyor size ne? neyi merak ediyonuz?.bakire mi değil mi, sana ne? ne kadar boktan adetler varsa bizde. kına yakmak desen hindistanda bile var. nedir kına yakmak? yaksan ne olur yakmasan ne olur? bir sürü lüzumsuz ıvır zıvır. kına gecesinde zorla ağlatmalar falan filan fıstık. bırak ulen ağlamıyorsa ağlamaz. ne zorluyon kızı?. evlenecek mutlu bir yuva kuracak neden ağlatıyorsun? ne bu dram? ne bu arabesk? ?üstelik evvelden ağlatıp akabinde hemen göbek atıyorsunuz cemil cümleniz. damat bakir mi ona da bakın bakalım. ona da bir kurdele takın oldu olacak. niye takmıyonuz? kırmızı kurdele kör olasın emine muhabbeti işte. nerden çıkarılmışsa bu adet ve edevatlar yok edilmiyor bir türlü.
Haklı kızdır.
Ben namusluyum, bakın bekaretim de duruyo ehehhee diye kendini millete pazarlayıp, düğününde ortalıkta hediye paketi gibi dolaşmaz.

Yazık, bu kurdeleyi bi de abisi ve babası takar. Ve bunların da ağızlarından salyalar akar sevinçten, kazasız belasız verdik kızı düşüncesinde olduklarından.

Ülke olarak; sürekli kadının namusunun ön planda olduğu, erkeğin ise erkektir yapar mantığı üstüne kurulu bazı sığ düşünceleri atmamız gerek.

Hiçkimse, diğerlerine bir şeyler kanıtlama mecburiyetinde değildir. Hem erkek de bakir olduğuna dair bir ispat çabası içine giriyor mu? Ee daha ne?
saçma bir gelenek. bakireyim yada değilim, insanlar neden benim cinsel hayatım hakkında fikir sahibi olsunlar ki? bu eşimi ve beni ilgilendirir.
Ben siyah kuşağım hocam bize terso.
Takmayacaktır.
Takmasındır.
Takmayın efendim.

Olay çıkartın takmayın.
Azıcık da şu salak gelenekler için ayaklanalım.
tebrik edeceğim üstüne alnından öpeceğim kızdır sonuçta millete ne bizim bekaretimizden.